„Robotická tkanina“ môže meniť tvar a prepínať sa medzi mäkkou a pevnou

0

Tím vedcov z univerzity Yale vyvinul novú „robotickú tkaninu“, ktorá môže meniť svoj tvar a tuhosť na požiadanie alebo na základe snímania prostredia. Materiál by sa mohol použiť na high-tech odevy, napr stany, ktoré sa samy rozložia, alebo na robotické padáky. Aby tkanina mala takéto schopností, tím vytvoril vlákna s rôznymi vlastnosťami a votkal ich do bežných látok. Prvé vlákno je epoxid s časticami zliatiny nazvanej Field’s metal, ktorá sa taví pri relatívne nízkej teplote 62 °C.

To znamená, že ak sa tkanina jemne zohreje, je mäkká a tvárna. Potom sa ochladí na izbovú teplotu, aby zachovala určitý tvar. Kompozit epoxidu a Field’s metal môže byť pružný ako latexová guma alebo tuhý ako tvrdý akrylát, a to iba jeho zahriatím alebo ochladením. Dlhé vlákna tohto materiálu sa môžu prišiť na bežnú látku, aby jej poskytli podpornú kostru.

Inteligentný materiál tímu je tak schopný zniesť istú záťaž – udrží hmotnosť 50 g, ktorá by za normálnych okolností látku vyrovnala. Tím takisto použil vodivý atrament, ktorý natrel na tkaninu a vytvoril senzory, ktoré dokážu detegovať zmeny v prostredí a nechať materiál reagovať na ne. Senzory sú síce viditeľné, ale nemenia textúru ani priedušnosť textílie, čo je dôležité na pohodlné nosenie.

A napokon na to, aby materiál menil tvar, výskumníci pridali zliatinu s tvarovou pamäťou (shape-memory alloy – SMA). Tento materiál možno naprogramovať tak, aby si „pamätal“ konkrétny tvar, takže po deformácii sa môže vrátiť do pôvodnej formy. Výskum bol publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať