Image
17.12.2018 0 Comments

„Priateľský“ generátor EM impulzov pomôže ochrániť nielen elektroniku pred elektromagnetickým útokom

So zbraňami s elektromagnetickým impulzom ste sa možno stretli v sci-fi, lenže dnes už predstavujú aj veľmi reálnu hrozbu. Preto vedci zo Sandia National Laboratories vyvíjajú „priateľský“ generátor EMP (Electromagnetic pulse), ktorý sa má postarať o to, aby vojenské a civilné zariadenia odolali možným zničujúcim útokom využívajúcim elektromagnetickú energiu.

EMP je zbraň hromadného ničenia, ktorá našťastie ešte nebola použitá vo vojne ani teroristami. Jej princíp spočíva v tom, že odpálenie silného elektromagnetického impulzu vo vhodnej výške môže na veľkom území preťažiť elektrické rozvody a spáliť elektronické obvody.

Takýto útok nemusí predstavovať bezprostredné nebezpečenstvo pre osoby, ale môže zničiť telefóny, rozvodné siete, komunikačné siete, počítače, notebooky, čipové karty, elektroniku vozidiel, čerpadlá palív, lekárske zariadenia, priemyselné roboty a takmer čokoľvek, čo má mikročip. 

A čo je horšie, na vytvorenie takéhoto impulzu nie je potrebná vodíková bomba. Pomocou magnetických cievok možno vyprodukovať efekty EMP s taktickými jadrovými hlavicami alebo dokonca bežnými výbušninami.

Preto simulátor elektromagnetického prostredia (ElectroMagnetic Environment Simulator - EMES) ktorý bol nedávno nainštalovaný v Sandia National Laboratories, je navrhnutý tak, aby poskytoval impulzy s variabilnou energiou, aby inžinieri lepšie pochopili, ako EMP poškodzujú obvody. Bežné vybavenie vojenskej triedy má ochranu proti EMP, ale väčšina civilných zariadení vrátane elektrických sietí nie je chránená.

EMES sa skladá z generátora Marx, ktorý generuje vysokoenergetický impulz z nízkonapäťového zdroja jednosmerného prúdu a umožňuje simulovať blesk. EMES je pripojený k veľkej kondenzátorovej banke, ktorá poskytuje vysokonapäťový výboj každých 15 minút a vytvára efekt EMP.

EMES môže generovať impulzy v priebehu mikrosekúnd po zadaní príkazu. To umožňuje výskumnému tímu nielen otestovať odolnosť zariadenia proti EMP, ale aj vidieť, ako impulz ovplyvňuje zariadenie v každom konkrétnom momente, keď ho vyraďuje z prevádzky. To pomôže inžinierom pri budovaní silnejších a sofistikovanejších bezpečnostných opatrení. Výrobcovia sa budú môcť rozhodnúť na základe testov, či svojim produktom implementujú dodatočné tienenie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Bezpečnosť 2

Armáda našla spôsob, ako v zime udržať ruky vojakov teplé aj bez rukavíc

16.01.2020 00:10

Iste viete, aké ťažké je vytvoriť textovú správu v rukaviciach. A teraz si predstavte vojaka, ktorý musí nabiť zbraň rukami v hrubých rukaviciach. Preto Výskumný ústav envirenmentálnej medicíny, patri ...

Bezpečnosť

ESET radí ako sa chrániť pred škodlivým kódom

27.12.2019 11:16

Počítač, telefón, tablet, či dokonca aj smart hodinky a domáce spotrebiče, či subsystémy inteligentných budov, či domácností – to všetko je potenciálna vstupná brána pre malvér, čiže škodlivý kód, kto ...

Bezpečnosť 3

Malá tajná domáca bezpečnostná HD kamera za 89 dolárov

19.12.2019 00:00

HD Mask je malá tajná domáca bezpečnostná kamera s vysokým rozlíšením, ktorá vám umožní sledovať váš domov 24 hodín denne a 7 dní v týždni priamo z mobilného zariadenia pomocou sprievodnej aplikácie p ...

Žiadne komentáre

Videá