Image
17.12.2018 0 Comments

„Priateľský“ generátor EM impulzov pomôže ochrániť nielen elektroniku pred elektromagnetickým útokom

So zbraňami s elektromagnetickým impulzom ste sa možno stretli v sci-fi, lenže dnes už predstavujú aj veľmi reálnu hrozbu. Preto vedci zo Sandia National Laboratories vyvíjajú „priateľský“ generátor EMP (Electromagnetic pulse), ktorý sa má postarať o to, aby vojenské a civilné zariadenia odolali možným zničujúcim útokom využívajúcim elektromagnetickú energiu.

EMP je zbraň hromadného ničenia, ktorá našťastie ešte nebola použitá vo vojne ani teroristami. Jej princíp spočíva v tom, že odpálenie silného elektromagnetického impulzu vo vhodnej výške môže na veľkom území preťažiť elektrické rozvody a spáliť elektronické obvody.

Takýto útok nemusí predstavovať bezprostredné nebezpečenstvo pre osoby, ale môže zničiť telefóny, rozvodné siete, komunikačné siete, počítače, notebooky, čipové karty, elektroniku vozidiel, čerpadlá palív, lekárske zariadenia, priemyselné roboty a takmer čokoľvek, čo má mikročip. 

A čo je horšie, na vytvorenie takéhoto impulzu nie je potrebná vodíková bomba. Pomocou magnetických cievok možno vyprodukovať efekty EMP s taktickými jadrovými hlavicami alebo dokonca bežnými výbušninami.

Preto simulátor elektromagnetického prostredia (ElectroMagnetic Environment Simulator - EMES) ktorý bol nedávno nainštalovaný v Sandia National Laboratories, je navrhnutý tak, aby poskytoval impulzy s variabilnou energiou, aby inžinieri lepšie pochopili, ako EMP poškodzujú obvody. Bežné vybavenie vojenskej triedy má ochranu proti EMP, ale väčšina civilných zariadení vrátane elektrických sietí nie je chránená.

EMES sa skladá z generátora Marx, ktorý generuje vysokoenergetický impulz z nízkonapäťového zdroja jednosmerného prúdu a umožňuje simulovať blesk. EMES je pripojený k veľkej kondenzátorovej banke, ktorá poskytuje vysokonapäťový výboj každých 15 minút a vytvára efekt EMP.

EMES môže generovať impulzy v priebehu mikrosekúnd po zadaní príkazu. To umožňuje výskumnému tímu nielen otestovať odolnosť zariadenia proti EMP, ale aj vidieť, ako impulz ovplyvňuje zariadenie v každom konkrétnom momente, keď ho vyraďuje z prevádzky. To pomôže inžinierom pri budovaní silnejších a sofistikovanejších bezpečnostných opatrení. Výrobcovia sa budú môcť rozhodnúť na základe testov, či svojim produktom implementujú dodatočné tienenie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Snowden varuje: Stav sledovania, ktorý teraz zavádzame, pretrvá aj po koronavíruse

27.03.2020 00:10

Vlády na celom svete nasadzujú opatrenia využívajúce technológie na boj proti šíreniu koronavírusu. No Edward Snowden, bývalý spolupracovník CIA, ktorého úniky odkryli množstvo špionážnych metód v USA ...

Bezpečnosť

Európa chce sledovať polohu smartfónov, respektíve pohyb nosičov vírusu

25.03.2020 00:20

Niekoľko európskych krajín (napr. Británia, Nemecko a Taliansko) zvažuje použitie účinných, avšak súkromie obmedzujúcich nástrojov na boj proti pandémii koronavírusu. Ide o aplikácie, ktoré používajú ...

Bezpečnosť

Dron, ktorý by mohol úplne zmeniť americkú vojenskú stratégiu

20.03.2020 00:15

Kratos XQ-58A Valkyrie je bezpilotné experimentálne bojové lietadlo, ktoré sa dá ťažko zistiť na radare a mohlo by byť priamo spojené so stíhačkou F-35 prostredníctvom šifrovaného dátového spojenia, p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá