Image
17.12.2018 0 Comments

„Priateľský“ generátor EM impulzov pomôže ochrániť nielen elektroniku pred elektromagnetickým útokom

So zbraňami s elektromagnetickým impulzom ste sa možno stretli v sci-fi, lenže dnes už predstavujú aj veľmi reálnu hrozbu. Preto vedci zo Sandia National Laboratories vyvíjajú „priateľský“ generátor EMP (Electromagnetic pulse), ktorý sa má postarať o to, aby vojenské a civilné zariadenia odolali možným zničujúcim útokom využívajúcim elektromagnetickú energiu.

EMP je zbraň hromadného ničenia, ktorá našťastie ešte nebola použitá vo vojne ani teroristami. Jej princíp spočíva v tom, že odpálenie silného elektromagnetického impulzu vo vhodnej výške môže na veľkom území preťažiť elektrické rozvody a spáliť elektronické obvody.

Takýto útok nemusí predstavovať bezprostredné nebezpečenstvo pre osoby, ale môže zničiť telefóny, rozvodné siete, komunikačné siete, počítače, notebooky, čipové karty, elektroniku vozidiel, čerpadlá palív, lekárske zariadenia, priemyselné roboty a takmer čokoľvek, čo má mikročip. 

A čo je horšie, na vytvorenie takéhoto impulzu nie je potrebná vodíková bomba. Pomocou magnetických cievok možno vyprodukovať efekty EMP s taktickými jadrovými hlavicami alebo dokonca bežnými výbušninami.

Preto simulátor elektromagnetického prostredia (ElectroMagnetic Environment Simulator - EMES) ktorý bol nedávno nainštalovaný v Sandia National Laboratories, je navrhnutý tak, aby poskytoval impulzy s variabilnou energiou, aby inžinieri lepšie pochopili, ako EMP poškodzujú obvody. Bežné vybavenie vojenskej triedy má ochranu proti EMP, ale väčšina civilných zariadení vrátane elektrických sietí nie je chránená.

EMES sa skladá z generátora Marx, ktorý generuje vysokoenergetický impulz z nízkonapäťového zdroja jednosmerného prúdu a umožňuje simulovať blesk. EMES je pripojený k veľkej kondenzátorovej banke, ktorá poskytuje vysokonapäťový výboj každých 15 minút a vytvára efekt EMP.

EMES môže generovať impulzy v priebehu mikrosekúnd po zadaní príkazu. To umožňuje výskumnému tímu nielen otestovať odolnosť zariadenia proti EMP, ale aj vidieť, ako impulz ovplyvňuje zariadenie v každom konkrétnom momente, keď ho vyraďuje z prevádzky. To pomôže inžinierom pri budovaní silnejších a sofistikovanejších bezpečnostných opatrení. Výrobcovia sa budú môcť rozhodnúť na základe testov, či svojim produktom implementujú dodatočné tienenie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Prieskum: Aká je pripravenosť bánk a technologických spoločnosti v otvorenom bankovníctve?

18.10.2019 00:00

Smernica PSD2 - známa aj pod označením otvorené bankovníctvo - zavádza bezpečnostné opatrenia nielen pre banky, ale aj pre technologické spoločnosti, ktoré spracovávajú dáta o zákazníkoch. Prieskum p ...

Bezpečnosť

Tile ponúka nové sledovače na peňaženku, bicykel či notebook

10.10.2019 00:02

Spoločnosť Tile, známa svojimi sledovacími príveskami na kľúče a batožinu, má ambície sledovať aj viac vecí. Jej nové zariadenie Tile Slim vo veľkosti kreditnej karty je určené na sledovanie peňaženk ...

Bezpečnosť 3

Čínska sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií

03.10.2019 00:05

Nová zbraň, ktorú vynašli čínski vedci, využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny, ktoré spôsobujú fyzické ťažkosti. Možno ňou prinútiť vzbúrencov, demonštrantov alebo kohokoľvek iného opustiť danú oblasť. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019