Image
17.12.2018 0 Comments

„Priateľský“ generátor EM impulzov pomôže ochrániť nielen elektroniku pred elektromagnetickým útokom

So zbraňami s elektromagnetickým impulzom ste sa možno stretli v sci-fi, lenže dnes už predstavujú aj veľmi reálnu hrozbu. Preto vedci zo Sandia National Laboratories vyvíjajú „priateľský“ generátor EMP (Electromagnetic pulse), ktorý sa má postarať o to, aby vojenské a civilné zariadenia odolali možným zničujúcim útokom využívajúcim elektromagnetickú energiu.

EMP je zbraň hromadného ničenia, ktorá našťastie ešte nebola použitá vo vojne ani teroristami. Jej princíp spočíva v tom, že odpálenie silného elektromagnetického impulzu vo vhodnej výške môže na veľkom území preťažiť elektrické rozvody a spáliť elektronické obvody.

Takýto útok nemusí predstavovať bezprostredné nebezpečenstvo pre osoby, ale môže zničiť telefóny, rozvodné siete, komunikačné siete, počítače, notebooky, čipové karty, elektroniku vozidiel, čerpadlá palív, lekárske zariadenia, priemyselné roboty a takmer čokoľvek, čo má mikročip. 

A čo je horšie, na vytvorenie takéhoto impulzu nie je potrebná vodíková bomba. Pomocou magnetických cievok možno vyprodukovať efekty EMP s taktickými jadrovými hlavicami alebo dokonca bežnými výbušninami.

Preto simulátor elektromagnetického prostredia (ElectroMagnetic Environment Simulator - EMES) ktorý bol nedávno nainštalovaný v Sandia National Laboratories, je navrhnutý tak, aby poskytoval impulzy s variabilnou energiou, aby inžinieri lepšie pochopili, ako EMP poškodzujú obvody. Bežné vybavenie vojenskej triedy má ochranu proti EMP, ale väčšina civilných zariadení vrátane elektrických sietí nie je chránená.

EMES sa skladá z generátora Marx, ktorý generuje vysokoenergetický impulz z nízkonapäťového zdroja jednosmerného prúdu a umožňuje simulovať blesk. EMES je pripojený k veľkej kondenzátorovej banke, ktorá poskytuje vysokonapäťový výboj každých 15 minút a vytvára efekt EMP.

EMES môže generovať impulzy v priebehu mikrosekúnd po zadaní príkazu. To umožňuje výskumnému tímu nielen otestovať odolnosť zariadenia proti EMP, ale aj vidieť, ako impulz ovplyvňuje zariadenie v každom konkrétnom momente, keď ho vyraďuje z prevádzky. To pomôže inžinierom pri budovaní silnejších a sofistikovanejších bezpečnostných opatrení. Výrobcovia sa budú môcť rozhodnúť na základe testov, či svojim produktom implementujú dodatočné tienenie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

16.07.2019 00:05

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a sp ...

Bezpečnosť

Bezpečnostné kamery Wyze iba za 20 dolárov dokážu pomocou UI identifikovať ľudí

11.07.2019 07:58

Spoločnosť Wyze aktualizovala softvér svojich bezpečnostných kamier, a tak sú trochu inteligentnejšie. Dokážu identifikovať ľudí prostredníctvom umelej inteligencie. Táto funkcia je k dispozícii pre ...

Bezpečnosť

Satelity vás už nájdu kedykoľvek a kdekoľvek na planéte

04.07.2019 00:10

 V roku 2013 polícia v Grants Pass (Oregon, USA) dostala tip, že istý muž nezákonne pestuje marihuanu vo svojom dvore. Skontrolovala preto aplikáciu Google Earth a satelitný obraz spred 4 mesiacov sku ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá