Image
30.11.2012 0 Comments

„Industriálny internet“ prispeje ku globálnemu HDP biliónmi dolárov

internet.jpg Internetovo prepojené „veci" majú potenciál v priebehu 20 rokov zvýšiť globálne HDP o 10 - 15 biliónov dolárov a znížiť mrhanie majoritných priemyselných odvetví o miliardy...

Podľa novej analýzy firmy General Electric (GE) má priemyselný či industriálny internet (ktorý vznikne spojením strojov prepojených internetom navzájom a so súvisiacou produktovou diagnostikou, analýzou a ovládacím softvérom) zvýšiť rast ročnej produktivity o 1-1,5 percenta len v Spojených štátoch, rovnako ako prvá vlna revolúcie IKT zvýšila americkú produktivitu práce v rokoch 1995 - 2004.

S postupným rozširovaním industriálneho internetu do zvyšku sveta a po započítaní kumulatívnych efektov na všetky odvetvia možno očakávať príslušný príspevok k celkového HDP v rozsahu 10 - 15 biliónov dolárov. Analýza Industriálny internet - posúvanie hranice myslí a strojov tvrdí, že prvé pozitívne zmeny pravdepodobne nastanú v najnáročnejších odvetviach výroby, ale úspory možno očakávať v zdravotníctve, energetickom a dopravnom priemysle.

Ako hovorí hlavný ekonóm GE Marco Annunziata: „Zistili sme, že zisky z tohto sobáša strojov a analytiky sú značné a natoľko významné, že dosiahnutie hoci len časti z teoretických ziskov na produktivite by bolo prínosom pre jednotlivcov i pre celosvetovú ekonomiku. Plný potenciál priemyselného internetu sa realizuje v okamihu úplného spojenia troch primárnych digitálnych prvkov - inteligentných zariadení, inteligentných systémov a inteligentnej automatizácie - s fyzickými strojmi, výrobou, prepravou a sieťami. Len čo to nastane, výhody zo zvýšenej produktivity, nižších cien a zníženého mrhania odpadmi sa budú šíriť celou priemyselnou ekonomikou."

No ak chceme ťažiť z týchto výhod, musia sa krajiny a spoločnosti sústrediť na inovácie a investovať do nasadzovania nevyhnutných senzorov, zlepšovať kyberbezpečnosť a vychovať novú triedu „digitálno-mechanických" špecialistov.

Spojené štáty sú síce na čele nadchádzajúcej „priemyselnej internetovej revolúcie", ale vďaka stále hlbšie globálnej integrácii a stále rýchlejšiemu šíreniu technológií sa zisky z tejto revolúcie budú šíriť celosvetovo.

Napríklad britská vláda už investuje do infraštruktúry „inteligentných miest" (ktoré fungujú na báze priemyselného hardvéru prepojeného internetom) prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Intel a Living Planit, softvérovou spoločnosťou vedúcou konzorcium vyvíjajúce informačnú infraštruktúru označovanú za „mestský operačný systém".

Rada pre technologické stratégie (TSB) dokonca vyhlásila súťaž pre mestá, ktoré sa môžu uchádzať o dotácie na štúdie uskutočniteľnosti. Na základe výsledkov jedno z nich dostane 24 miliónov libier na zavedenie integrácie mestských systémov do jednotného inteligentného rámca.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Ako používať Microsoft Office zadarmo

24.03.2020 00:10

Ak v období pandémie pracujete z domu, možno budete potrebovať niektoré základné nástroje na svojom osobnom alebo pracovnom počítači, ako je napríklad Microsoft Office 365. Existuje niekoľko spôsobov, ...

Internet

Pracujete z domu? Zoom upozorní vášho šéfa, ak mu nevenujete pozornosť

19.03.2020 00:03

Počas pandémie koronavírusu je veľa ľudí na celom svete nútených pracovať z domu. Pri takejto práci sa stanú často používanými programy na videokonferencie. Patrí medzi ne aj Zoom, ktorý zaznamenal zá ...

Internet

Coursera bezplatne poskytne špičkové online kurzy počas pandémie koronavírusu

17.03.2020 00:05

Startup Coursera, ktorý ponúka širokú škálu online kurzov, uvoľní svoj obsah univerzitám v reakcii na pandémiu koronavírusu. CEO Coursery Leah Belsky hovorí, že oprávnená na ich použitie je ktorákoľve ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá