Image
25.4.2019 0 Comments

“Návody na úrady”

Chcete si cez internet vybaviť zmenu trvalého bydliska, splniť si povinnosti pri narodení dieťaťa či napríklad založiť živnosť? Jednoduchý a zrozumiteľný postup ako na to, spolu s príslušnými úlohami a lehotami vo forme tzv. “to-do-listov” nájdete na novom portáli Návody.Digital, ktorý pripravilo občianske združenie Slovensko.Digital v spolupráci s IT komunitou. Priamo cez tento portál si môžu užívatelia napríklad vybaviť aj hlasovací preukaz do blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu.

Na portáli Návody.Digital môžu užívatelia nájsť prehľadné návody a postupy ako vybaviť úradné záležitosti (napríklad prepis auta, založenie s.r.o. či povinnosti pri strate dokladov) elektronicky. Pre každú situáciu je pripravený zrozumiteľný návod, ako má občan postupovať, čo má ktorému úradu poslať a aké sú lehoty na vybavenie jeho žiadosti. Všetky uverejnené informácie sú overené po právnej a odbornej stránke. Po registrácií na portál si bude užívateľ môcť odškrtávať splnené úlohy a bude tiež vždy vedieť, aké kroky musí ešte urobiť.

“Chceli sme v prvom rade pomôcť občanom zorientovať sa, ako majú postupovať pri riešení svojich životných situácií v online prostredí a poskytnúť im informácie v modernej a prehľadnej forme. Veľká časť návodov je popísaná na základe reálnych skúseností používateľov a dobrovoľníkov, ktorí návody spisovali počas riešenia konkrétnych situácií. Týmto prístupom sa nám darí zachytiť reálnu skúsenosť používateľa, ktorú štátne príručky nezohľadňujú. Myslím si, že sa nám v spolupráci s členmi našej IT komunity podarilo ukázať, že takýto portál nemusí byť zložitý a neprehľadný, ale môže byť príjemný pre používateľa,” hovorí Ján Suchal zo Slovensko.Digital.

Len za tri minúty si návštevníci portálu Návody.Digital môžu napríklad požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu pre hlasovanie mimo trvalého bydliska vo voľbách do Európskeho parlamentu. Stačí si vybrať túto situáciu, vyplniť svoje údaje a do piatich minút môže návštevník portálu mať odoslaný mail so žiadosťou o vydanie hlasovacieho preukazu.

"Súčasťou tohto portálu je jednoduchá aplikáciu, ktorá na pár kliknutí prevedie človeka procesom požiadania o hlasovací preukaz. Tento proces nie je vôbec zložitý, no ak je tento proces popísaný formálnou a úradníckou rečou, tak občana skôr odradí. Verím, že náš spôsob, ktorý je moderný a jednoduchý, využije čo najviac ľudí, ktorí budú voliť mimo svoje trvalé bydlisko," komentuje Suchal.

Na portáli Návody.Digital zatiaľ návštevníci nájdu 12 návodov, ako vybaviť úradné záležitosti, postupne však budú pribúdať ďalšie. “Už dnes majú možnosť návštevníci vytvoriť si vlastný profil, odškrtávať si splnené úlohy a mať tak prehľad o tom, čo už vykonali a čo ešte musia vykonať. Do budúcnosti, okrem pridania ďalších návodov, plánujeme aj ďalšiu funkcionalitu, akými budú napríklad upozornenia na končiace sa lehoty, ktoré budú chodiť registrovaným užívateľom na ich e-mail,” hovorí manažérka projektu Hana Benediktová.

Hlavné výhody portálu Návody.Digital:
• prehľadná a používateľsky príjemná forma návodov,
• registrovaný používateľ si vie odškrtnúť splnené úlohy a vždy vie, aké kroky ešte musí urobiť,
• používateľ vie, aké sú lehoty a poplatky na vybavenie jeho žiadostí,
• používateľ môže nahlásiť chyby a problémy pri vybavovaní úradných záležitostí a tieto podnety budú nahlásené príslušnému úradu.

Odborníci zo Slovensko.Digital budú vďační za akékoľvek podnety či návrhy, čo v online komunikácií so štátom nefunguje, čo treba podľa užívateľov zlepšiť či na aké návody sa má portál zamerať. Na to pripravili portál Lepšieslužby.sk, na ktorý sa dá cez Návody.Digital prekliknúť. Je to miesto, kde môžu občania nahlasovať problémy, na ktoré narazia pri vybavovaní úradných záležitostí online. Či už ide o závažnejšie, systémové problémy alebo len drobné nedostatky. “Ak to bude možné, tak občanom priamo pri riešení problému poradíme. Ak pôjde o vážnejší problém, všetky podnety budeme zbierať a následne ich budeme nahlasovať príslušným úradom,” dodáva Suchal. Okrem problémov so štátnym IT však môžu užívatelia nahlasovať aj nápady na zlepšenie elektronických služieb. Aj tie budú následne odkomunikované zodpovedným úradom.

Projekt Návody.Digital je financovaný internými zdrojmi občianskeho združenia Slovensko.Digital a spolufinancovaný crowdfundingovou kampaňou cez portál Startlab.sk.

Zoznam dostupných návodov (ku 24.4.2019):
Voľby do Európskeho parlamentu
Aktivácia eID a elektronickej schránky
Svadba
Založenie s.r.o.
Poukázanie 2% z dane (ak si podávate daňové priznanie sami)
Prepis vozidla - predošlý majiteľ
Narodenie dieťaťa
Poukázanie 2% z dane (ak ste zamestnaný)
Prepis vozidla - nový majiteľ
Založenie živnosti
Zmena trvalého bydliska
Strata dokladov


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Služba chark teraz aj v Berlíne: Doručovanie priamo do zaparkovaného vozidla

16.08.2019 11:14

Dodanie internetovej objednávky priamo do zaparkovaného vozidla? Táto myšlienka sa skrýva za službou chark. Ide o pilotný projekt sekcie Lab1886, ktorý bol vo fáze beta úspešne otestovaný v Stuttgarte ...

Tlačové správy

Lenovo odštartovalo fiškálny rok fy19/20 najvyšším rastom v priemysle

16.08.2019 11:10

Skupina Lenovo oznámila, že celkové tržby za prvý fiškálny štvrťrok dosiahli 12,5 miliardy USD, čo predstavuje kontinuálny rast počas ôsmich po sebe idúcich kvartálov. Príjmy pred zdanením sa medziroč ...

Tlačové správy 1

Samsung hlási obrovský záujem o Galaxy Note10 / Note10+

16.08.2019 11:10

Samsung hlási obrovský záujem o jej najnovšie vlajkové lode Galaxy Note10 a Note10+. Za prvých 5 dní sa na Slovensku i v Česku predobjednalo o 67 % viac zariadení, ako tomu bolo v prípade predchádza ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá