Image
3.4.2014 0 Comments

Dve tretiny výpadkov firemného IT spôsobuje malvér na počítačoch zamestnancov

malware2.jpeg Štúdia pripravená v spolupráci Microsoftu s analytickou firmou IDC a Singapurskou národnou univerzitou odhaľuje prepojenie medzi pirátskym a škodlivým softvérom (tzv. malvérom). Podľa predpovede tento rok vynaložia firmy po celom svete na riešenie bezpečnostných problémov súvisiacich s malvérom pochádzajúcim z pirátskeho softvéru až 127 miliárd dolárov (91 031 569 eur).

Ďalších 364 miliárd (265 812 183 eur) budú podľa odhadu predstavovať straty spôsobené odcudzením dát prostredníctvom infikovaného softvéru. Dve tretiny týchto strát majú na svedomí zločinecké organizácie.

Na porovnanie - celkové odhadované straty predstavujú približne 2,5-násobok ročného HDP Českej republiky, ktorý v roku 2013 predstavoval necelé 4 bilióny korún.

Podľa štúdie The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches inštaluje 27 % zamestnancov na svoj ​​pracovný počítač programy zo zdrojov, ktoré nemá zamestnávateľ pod kontrolou. Tieto programy sú zdrojom až 20 % pirátskeho softvéru vo firmách. Hoci tri štvrtiny riaditeľov IT považujú možnosť inštalácie softvéru zamestnancami za závažný bezpečnostný problém, neprechádza plná polovica firemných počítačov pravidelným auditom. Dovedna je činnosťou škodlivého softvéru na počítačoch koncových používateľov spôsobených až 65 % všetkých výpadkov v prevádzke firemných sietí, počítačov i internetových stránok.

Pôvodcom problémov však nie sú vždy len zamestnanci inštalujúci softvér z podozrivých zdrojov. Analýza počítačov s pirátskym softvérom, získaných v rámci prieskumu v 11 krajinách, ukázala, že 61 % z nich bolo infikovaných malvérom už v okamihu predaja. Bezmála tretina firiem (30 %) si pritom obstaráva nové počítače u nedôveryhodných obchodníkov. Tí väčšinou na svojich stránkach neuvádzajú kontaktné údaje o firme, ale iba telefón a všeobecnú e-mailovú adresu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

DARPA pripravuje v rámci programu Gunslinger projekt „lietajúcej zbrane“

20.02.2020 00:03

V rámci programu Gunslinger sa budú vyvíjať a demonštrovať technológie, ktoré umožnia vytvoriť vzdušný taktický raketový systém, schopný podporiť rôzne misie. Mal by spájať vysokú ovládateľnosť raketo ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá