Image
3.4.2014 0 Comments

Dve tretiny výpadkov firemného IT spôsobuje malvér na počítačoch zamestnancov

malware2.jpeg Štúdia pripravená v spolupráci Microsoftu s analytickou firmou IDC a Singapurskou národnou univerzitou odhaľuje prepojenie medzi pirátskym a škodlivým softvérom (tzv. malvérom). Podľa predpovede tento rok vynaložia firmy po celom svete na riešenie bezpečnostných problémov súvisiacich s malvérom pochádzajúcim z pirátskeho softvéru až 127 miliárd dolárov (91 031 569 eur).

Ďalších 364 miliárd (265 812 183 eur) budú podľa odhadu predstavovať straty spôsobené odcudzením dát prostredníctvom infikovaného softvéru. Dve tretiny týchto strát majú na svedomí zločinecké organizácie.

Na porovnanie - celkové odhadované straty predstavujú približne 2,5-násobok ročného HDP Českej republiky, ktorý v roku 2013 predstavoval necelé 4 bilióny korún.

Podľa štúdie The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches inštaluje 27 % zamestnancov na svoj ​​pracovný počítač programy zo zdrojov, ktoré nemá zamestnávateľ pod kontrolou. Tieto programy sú zdrojom až 20 % pirátskeho softvéru vo firmách. Hoci tri štvrtiny riaditeľov IT považujú možnosť inštalácie softvéru zamestnancami za závažný bezpečnostný problém, neprechádza plná polovica firemných počítačov pravidelným auditom. Dovedna je činnosťou škodlivého softvéru na počítačoch koncových používateľov spôsobených až 65 % všetkých výpadkov v prevádzke firemných sietí, počítačov i internetových stránok.

Pôvodcom problémov však nie sú vždy len zamestnanci inštalujúci softvér z podozrivých zdrojov. Analýza počítačov s pirátskym softvérom, získaných v rámci prieskumu v 11 krajinách, ukázala, že 61 % z nich bolo infikovaných malvérom už v okamihu predaja. Bezmála tretina firiem (30 %) si pritom obstaráva nové počítače u nedôveryhodných obchodníkov. Tí väčšinou na svojich stránkach neuvádzajú kontaktné údaje o firme, ale iba telefón a všeobecnú e-mailovú adresu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

5 tipov ako vybrať správny firemný firewall

19.09.2019 00:15

Kybernetickú bezpečnosť dnes čoraz viac firiem berie ako prioritu najvyššieho manažmentu. Napriek tomu mnoho organizácií stále nevie, ako správne budovať bezpečnostnú architektúru. Kľúčom k maximálne ...

Bezpečnosť

Google Nest Hub Max s Face Match vás sleduje naozaj stále

18.09.2019 00:10

Google Nest Hub Max sa javí ako pomerne inteligentné zariadenie. Má niekoľko zaujímavých funkcií, okrem iného dokáže zobraziť kalendár alebo obsah prispôsobený osobe, ktorá sa naň pozerá. To všetko b ...

Bezpečnosť

6 najväčších podnikových e-mailových hrozieb

17.09.2019 00:05

V roku 2019 je podľa niektorých odhadov poslaných a prijatých okolo 300 miliárd obchodných a osobných e-mailov každý deň a toto číslo do budúcnosti porastie, hlavne vo firemnej sfére. Rastúca e-mailo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019