Dve tretiny Slovákov sa sťažujú na pomalé počítače. Viac ako polovica z nich presluhuje

Prieskumy trhu
0

Viete, čo najviac frustruje slovenských používateľov firemného IT? Podľa prieskumu spoločnosti Intel je to pomalý počítač. Čakanie pri počítači prekáža 64,3 % používateľov počítačov vo firmách na Slovensku. Ďalej v poradí nasleduje pomalý štart a nábeh programov, ktoré iritujú takisto 64,3 % používateľov. Pre 88,1% používateľov je to slabá výdrž batérií notebookov. Výsledky prieskumu realizovaného v 252 firmách na Slovensku a v Českej republike vo februári 2016  predstavila spoločnosť Intel.

Všetky situácie, ktoré firemných používateľov vyvádzajú pravidelne z konceptu, majú spoločného menovateľa - na vine je vek firemných technológií a ich nedostatočná obmena. 55 % stolových počítačov v slovenských firmách presluhuje: sú staršie ako štyri roky a viac, čo má negatívny dosah na ich výkon, spoľahlivosť a spotrebu. Podobne intuitívny prístup vo firmách prevláda aj v oblasti serverov, kde nevhodnú dĺžku obmeny cyklu štyri roky a viac, prípadne jeho úplnú absenciu vykazuje 84 % slovenských respondentov prieskumu (v prípade českých je to takmer 90 %).

Niektorí riaditelia IT majú tendenciu odôvodňovať existenciu starých počítačov vo firme slovami: „Veď sú stále funkčné.“ V skutočnosti sú však staré počítače omnoho náročnejšie z hľadiska času aj peňazí – okrem väčšej spotreby, dlhšieho reakčného času, menšej bezpečnosti alebo nemožnosti pracovať súčasne s viacerými programami sú takisto výrazne poruchovejšie. Podľa globálneho prieskumu spoločnosti Techaisle pre Intel  je často lacnejšie staré PC nahradiť ako ho opravovať. Oprava štyri a viac rokov starého PC stojí spoločnosti v priemere 42 hodín, pri zariadeniach mladších ako štyri roky je to už len 21 hodín.

Až 84 % firiem na Slovensku (v ČR 66 %) v prieskume vykázalo, že priemerná oprava počítača v priestoroch firmy sa uskutoční ešte počas toho istého dňa, keď dôjde k jeho poruche. Naproti tomu v 34 % firiem strávi zamestnanec v priemere dlhšie ako dva dni, kým sa k nemu počítač vráti opravený. Pokiaľ nebudeme kalkulovať čas technika strávený pri oprave a ďalšie náklady spojené s opravou, firma len pre stratu produktivity zamestnanca, vyčíslenej jeho priemernou hrubou mzdou, príde o takmer 90 EUR.

Zobrazit Galériu

TS INTEL

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať