Image
31.3.2014 0 Comments

Dve obľúbené aplikácie na Google Play tajne ťažia kryptomeny

google_play.jpg Výskumníci bezpečnostnej firmy Trend Micro informovali na svojom blogu o tom, že medzi aplikáciami v obchode Google Play našli dve také, ktoré tajne ťažia kryptomeny.

Tieto aplikácie, určené pre androidové zariadenia, ktoré boli stiahnuté spolu viac ako miliónkrát, ťažia virtuálne meny litecoin a dogecoin. Ide o aplikácie Songs (stiahnutá 1 až 5 miliónov krát) a Prized (stiahnutá 10- až 50-tisíckrát). Z ich opisu ani z podmienok používania služby nevyplývalo, že budú na androidových zariadeniach vykonávať výpočtovo náročný proces ťažby.

Aplikácie na ťažbu majú obyčajne vyššiu spotrebu energie a môžu generovať extrémne vysoké teploty CPU aj GPU či iných typov procesorov, keď vykonávajú kryptografické hašovacie funkcie. To môže byť nebezpečné pre smartfóny, ktoré sú vybavené oveľa menej výkonným hardvérom ako klasické počítače. Aplikácie odhalené spoločnosťou Trend Micro boli naprogramované tak, aby ťažili virtuálnu menu len vtedy, ak sa zariadenie nabíja. Toto opatrenie síce môže zabrániť rýchlejšiemu vybíjaniu batérie, ale nechráni zariadenie pred prehrievaním a väčšími dátovými prenosmi.

Zistenie Trend Micro prichádza len mesiac po tom, čo výskumníci z G Data Software objavili škodlivé aplikácie dostupné mimo Goolgle Play, ktoré obsahovali skrytý kód zapájajúci telefóny do anonymnej siete na ťažbu dogecoinov. Táto sieť zarobila šíriteľovi aplikácie tisíce dogecoinov.

Podľa analytika Trend Micro Veo Zhanga takéto aplikácie nie sú veľmi účinný nástroj na ťažbu. Telefóny totiž nemajú dostatočný výkon na to, aby mohli poslúžiť na efektívnu ťažbu. Okrem toho používatelia rýchlo zbadajú čudné správanie zariadení - príliš pomalé nabíjanie, prehrievanie. Šíriteľ aplikácie tak síce môže získať nejaké peniaze, ale len slimačím tempom.

Krátko po zverejnení správy Google stiahol aplikáciu Prized zo svojho obchodu Play, no aplikácia Songs zostala naďalej dostupná.

Zdroj: arstechnica.com
blog.trendmicro.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

5 tipov ako vybrať správny firemný firewall

19.09.2019 00:15

Kybernetickú bezpečnosť dnes čoraz viac firiem berie ako prioritu najvyššieho manažmentu. Napriek tomu mnoho organizácií stále nevie, ako správne budovať bezpečnostnú architektúru. Kľúčom k maximálne ...

Bezpečnosť

Google Nest Hub Max s Face Match vás sleduje naozaj stále

18.09.2019 00:10

Google Nest Hub Max sa javí ako pomerne inteligentné zariadenie. Má niekoľko zaujímavých funkcií, okrem iného dokáže zobraziť kalendár alebo obsah prispôsobený osobe, ktorá sa naň pozerá. To všetko b ...

Bezpečnosť

6 najväčších podnikových e-mailových hrozieb

17.09.2019 00:05

V roku 2019 je podľa niektorých odhadov poslaných a prijatých okolo 300 miliárd obchodných a osobných e-mailov každý deň a toto číslo do budúcnosti porastie, hlavne vo firemnej sfére. Rastúca e-mailo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019