ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Duel iPhonov vo fotografovaní: XS Max verzus XR

1

Koniec roka je príležitosť na bilancovanie a v našom prípade aj porovnávanie. Tentokrát sme sa zamerali na fotoaparáty vlajkových smartfónov. Urobíme to formou semifinále špičkových modelov rovnakého výrobcu. Začneme od Apple. Porovnáme iPhone XS Max a lacnejší model iPhone XR.

V tomto prípade do finále postupuje iPhone XS Max ale iba preto lebo má dva fotoaparáty a teda širšie možnosti vyjadrenia kreatívneho zámeru. Napriek rozdielnej cenovej kategórii sú prakticky vo všetkých bežných situáciách a svetelných podmienkach poskytujú fotoaparáty obidvoch smartfónov porovnateľne kvalitné zábery

V pokračovaní bude oveľa zaujímavejší duel špičkových produktov Huawei. Tam som si netrúfal odhadnúť, či v teste lepšie obstojí fotoaparát Huawei P20 Pro, alebo horúcej novinky Mate Pro. Fotoaparáty som nechal nastavené na automatický režim a vypol som LED blesky. Taktiež HDR som nastavili na automatiku, nech si fotoaparát poradí ako najlepšie vie. Obrázky nie sú nijako upravované.

Medzi zosnímaním dvojice obrázkov uplynulo menej ako 30s, takže svetelné pomery sú rovnaké.  Obrázky sú snímané z ruky až na zábery auta v tmavej komore, kde bol smartfón na statíve. Pri snímkach v zlých svetelných podmienkach boli každým smartfónom urobené dva zábery a vybratý ten lepší.

Na tomto modeli auta z Lega v životnej veľkosti v pomerne dobre osvetlenom interiéri sú obidve fotky plné detailov. Na prednom spojleri zo svetlo sivých kociek vidno, že s určením farebnej teploty a vyvážením bielej farby si lepšie poradil iPhone XR.

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Zábery v interiéri sú pri bežných svetelných podmienkach na nerozoznanie.

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Rovnako aj zábery s vysokou dynamikou. Na tejto dvojici záberov je ako bod zaostrenia a merania označená murovaná plocha rozdeľujúca okno na dve časti.

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Na rozdiel od predchádzajúcej dvojice záberov, na týchto bol vybraný bod merania v pravom rohu približne v strede výšky. Aj s týmto záberom si obidva smartfóny poradili veľmi dobre.

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Ani na dvojici večerných záberov nenájdete veľké rozdiely v kvalite. Automaika obidvoch telefónov sa zhodla aj vo výbere hodnoty ISO 400

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Táto dvojica záberov pri ktorých bolo zaostrené na predné koleso modelu auta veľkosti asi 40 cm je trochu viac rozostrené pozadie na fotke z iPhone XS Max. Tento model je lákavou príležitosťou na otestovanie umelého rozostrenia pozadia, avšak tento mód sa u iPhone volá Portrét, tak sme ho na inom objekte, ktorý nepripomína ľudskú tvár neskúšali 

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Vráťme sa k záberom pri nízkej úrovni osvetlenia, večer a v noci. Najväčšiu mieru objektivity má test pomocou prípravku – tmavej komory osvetlenej klasickými žiarovkami napájanými jednosmerným prúdom z laboratórneho regulovaného zdroja, aby som eliminoval akúkoľvek možnosť blikania. Telefón bol pri tomto teste na statíve. Zábery pri extrémne nízkom osvetlení, začíname od 5 luxov. Zábery sú na nerozoznanie. Obidva fotoaparáty nastavili ISO 3200 a expozičný čas 1/4s.

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Znížim úroveň osvetlenia na 0,5 luxa. Aj pri tejto úrovni osvetlenia obidva fotoaparáty zachytili aspoň obrysy mdelu. Bude zaujímavé porovnať tento záber s konkurenciou, čiže vlajkovým smartfónom od Huawei a Samsungu.  Obidva fotoaparáty nastavili ISO 3200 a expozičný čas 1/4s.

Vľavo záber z iPhone XS Max, vpravo z iPhone XR

Ak to zosumarizujem, iPhone XR má jeden z najlepších fotoaparátov s jedným objektívom.

Epilóg

Možno si položíte otázku, prečo venujeme toľko priestoru fotografovaniu smartfónmi. Vysvetlil to už Steve Jobs pri uvedení iPadu 2. Skonštatoval, že prvý iPad bol určený hlavne na konzumáciu obsahu, prevažne multimediálneho, avšak to ani Jobsa, ani používateľov iPadu bez fotoaparátu úplne neuspokojilo.

Preto bol iPad 2 určený aj ako nástroj na tvorbu multimediálneho obsahu a už mal fotoaparát. Ako naznačuje nasledujúci obrázok mojou osobnou preferenciou čo sa týka kreativity v súvislosti so smartfónmi nie je fotografovanie, avšak túto kreatívna  činnosť na rozdiel od vývoja aplikácií môže robiť skutočne každý. 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
test smart telefon smartfon iPhone Apple kamera fot video kvalita

1 komentár

super reakcia na: Duel iPhonov vo fotografovaní: XS Max verzus XR

13.12.2018 12:12
dobre porovnanie, vdaka. ak som to spravne pochopil, kvoli fotaku nema zmysel kupovat xs max / xs lebo je na tom +- rovnako ako xr.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať