Testovali sme: Duel fotoaparátov Samsung Galaxy S8 a iPhone 7 Plus. Ktorý je lepší?

6

Po prvých dvoch častiach nášho podrobného redakčného testu (prvý diel  a druhý diel) predstavíme pre mnohých jeden z najdôležitejších komponentov moderného smartfónu – fotoaparát. Aby bolo porovnanie čo najzaujímavejšie, ako súpera pre duel fotoaparátov sme pre novú S8 vybrali iPhone 7 Plus. Možno zaujímavejšie by bolo porovnanie s Google Pixel, ale ten sa nám nepodarilo požičať.

Predný fotoaparát oboch variantov, S8 aj väčšieho S8+, má rozlíšenie 8 Mpx so svetelnosťou f/1,7 a dokáže inteligentne zaostrovať na tváre vďaka funkcii Smart Focus. Táto funkcia rozpoznáva a dokáže - samozrejme v rámci fyzikálnych možností - zaostriť na všetky osoby na fotografii.

Smart Focus predného fotoaparátu dokáže zaostriť na všetky osoby na selfie fotografii.

Funkciu Nálepky využijete hlavne na rôznych párty

Zadný hlavný fotoaparát má rozlíšenie 12 Mpx, svetelnosť f/1,7, natívny pomer strán obrazu 4:3 a snímač typu Dual Pixel rozmeru 1/2.5", ktorý je zárukou kvalitných fotografií aj v horších svetelných podmienkach. Každý pixel veľkosti 1,4 µm je totiž zložený z dvoch fotodiód, takže v porovnaní s klasickými snímačmi dokáže zachytiť viac svetla. Snímač exceluje aj pri fotografovaní v protisvetle. Navyše na fázovú detekciu zaostrenia sa využívajú všetky pixely. V režime selektívneho zaostrenia si pri zhotovení fotografie môžete sami vybrať hĺbku ostrosti a spôsob zaostrenia na popredie, pozadie alebo oboje.

Novinkou hlavného fotoaparátu v porovnaní S7 je technológia Multi-Frame Image Processing. Hardvérovo sú kamery pravdepodobne identické a táto technológia je implementovaná formou firmvéru obrazového procesora. Z viacerých sekvenčných záberov, ktoré fotoaparát urobí tak, že to používateľ ani nepostrehne, poskladá obrazový procesor najlepšiu možnú fotografiu v čo najvyššej kvalite. Táto funkcia sa nedá nastaviť explicitne, aktivuje sa automaticky, zrejme v náročných svetelných podmienkach.

Technológia Multi-Frame Image Processing

V režime Pro môžete väčšinu parametrov nastaviť ručne: ISO, rýchlosť uzávierky, expozíciu, farebnosť, manuálne zaostrenie či vyváženie bielej. Ako dosiaľ žiadny fotoaparát ani S8 neumožňuje nastaviť clonu, takže vždy fotíte „na plnú dieru“ so svetelnosťou f/1,7 a so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú. Za jasného dňa, a to ani v tieni, nemôžete nastaviť napríklad rýchlosť uzávierky pod určitú hranicu, aby ste pohybovou neostrosťou pozadia pri panningu zachytili dynamiku pohybu objektu v popredí.

Zaujímavé je aj zlepšenie ovládania fotoaparátu gestami na dotykovom displeji. Gestom po displeji smerom hore/dolu sa prepínate medzi predným a zadným fotoaparátom. Posúvaním tlačidla spúšte nastavujete priblíženie alebo oddialenie.

Posunom prsta po displeji smerom doľava nastavujete rôzne režimy fotenia a posunom doprava prepínate filtre a nálepky.

Porovnanie Samsung Galaxy S8 a iPhone 7 Plus

V porovnávacom teste sme urobili sériu porovnávacích fotografií v rôznych svetelných podmienkach. Fotoaparáty sme nechali nastavené na automatický režim a vypli sme LED blesky. Takisto HDR sme nastavili na automatiku, nech si fotoaparát poradí, ako najlepšie vie. Obrázky nie sú nijako upravované. Medzi zosnímaním dvojice obrázkov uplynulo menej ako 30 s, takže svetelné pomery sú rovnaké. 

iPhone 7 Plus má fotoaparát s dvoma objektívmi a dvoma snímačmi. Obidva snímače majú rozlíšenie 12 Mpx, rozdiel je v objektívoch. Ľavý objektív (pri pohľade zozadu) je širokouhlý, má svetelnosť  f/1,8 a fyzickú ohniskovú vzdialenosť 3,99 mm. Veľkosť senzora širokouhlého fotoaparátu je 1/3" a ohnisková vzdialenosť prepočítaná na full frame je 28 mm, Teleobjektív má senzor 1/3.6" a prepočítanú ohniskovú vzdialenosť 56 mm (fyzicky 6,6 mm). Jeho svetelnosť je menšia, no stále vynikajúca - f/2,8. Teleobjektív sa pri teste uplatnil jedine v režime Portrét na dosiahnutie umelého rozostrenia pozadia (bokeh).

Aj tentoraz necháme porovnanie na vás, priestor na vyjadrenie je pod článkom v komentároch. K jednotlivým dvojiciam fotografií pripíšeme len zámer a okolnosti zosnímania.

Prvý záber je z parku Mini Slovensko v Jánskej doline za jasného slnečného dňa okolo 14:00. Badateľný rozdiel je v nastavení vyváženia bielej farby.

Samsung Galaxy S8: 1/1600 s f/1,7 4,2 mm, ISO 40

iPhone 7 širokouhlým objektívom 1/1250 s f/1,8 3,99 mm, ISO 20

Ešte jeden pár záberov:

Samsung Galaxy S8: 1/1250 s f/1,7 4,2 mm, ISO 40

iPhone 7 širokouhlým objektívom 1/1250 s f/1,8 3,99 mm, ISO 20

Nasledujúce zábery ilustrujú hĺbku ostrosti. Zaostrili sme na kvet v popredí. Cieľom tohto porovnania je zistiť, ako dokáže fotoaparát pracovať s hĺbkou ostrosti, čiže za kvetom má byť všetko neostré, a takisto ako sú neostré objekty zobrazené, teda aký má objektív príslušného mobilu kvalitný bokeh. Najkvalitnejší bokeh je medovo rozmazaný, bez náznakov štruktúr.

Samsung Galaxy S8: 1/640 s f/1,7 4,2 mm, ISO 40

iPhone 7 širokouhlým objektívom 1/2000 s f/1,8 3,99 mm, ISO 20

Testovanie pokračuje za náročných svetelných podmienok. Práve pri týchto záberoch sme obzvlášť zvedaví, ako dopadne porovnanie. Záber na nočné mesto, osvetlené umelým osvetlením. Pri fotení večernej architektúry sme zvolili dve scény, klasickú budovu a osvetlené schody.

iPhone  natoľko verí účinnosti stabilizátora, že určil expozičnú dobu až 1/5 s. Ako keby sa za každú cenu snažil zabrániť zvýšeniu ISO. Konštatujeme, že mu táto stratégia vychádza, zábery sú ostré, nerozhýbané a s prijateľnou až malou zrnitosťou. S8 zvolil vyššie ISO a skrátil expozičný čas na polovicu.

Samsung Galaxy S8: 1/10 s f/1,7 4,2 mm, ISO 250

iPhone 7 širokouhlým objektívom 1/5 s f/1,8 3,99 mm, ISO 80

S8 nechce predĺžiť expozičnú dobu nad 1/10, radšej zvýši ISO. iPhone 7 predĺžil čas až na 1/4.

Samsung Galaxy S8: 1/10 s f/1,7 4,2 mm, ISO 1250

iPhone 7 širokouhlým objektívom 1/4 s f/1,8 3,99 mm, ISO 250

Aby sme prinútili fotoaparát siahnuť až na dno možností, odfotili sme aj veľmi slabo osvetlenú scénu jazierka tesne pred úplným zotmením, svetelné podmienky komplikujú miniatúrne LED lampy.

Tu už musel aj S8 predĺžiť expozičnú dobu a iPhone7 siahnuť po vyššom ISO. Posúďte, aký to malo vplyv na zrnitosť. Expozičná automatika v obidvoch stavila na perfektný optický stabilizátor a nebála sa použiť dlhý expozičný čas ¼, ktorý by ste bez stabilizátora „z ruky“ neudržali.

Samsung Galaxy S8: 1/4 s f/1,7 4,2 mm, ISO 1250

iPhone 7 širokouhlým objektívom 1/4 s f/1,8 3,99 mm, ISO 800

Nasledujúci záber je z veľmi tienistého zákutia voliéry pre činčily,

Samsung Galaxy S8: 1/10 s f/1,7 4,2 mm, ISO 500

iPhone 7 širokouhlým objektívom 1/4 s f/1,8 3,99 mm, ISO 80

No a najzaujímavejšie na záver – portrét zadným fotoaparátom. Obrázok je čiastočne vysvetlením, prečo širokouhlý objektív nie je na portréty najvhodnejší. Na fotenie portrétov sa totiž odporúča ohnisková vzdialenosť objektívu 70 mm a viac, prepočítané na full frame a svetelnosť f/2,8 alebo lepšia. Podmienku svetelnosti objektív f/1,7, resp f/1,8 nielen spĺňa, ale prekonáva, je však oveľa viac širokouhlý, než by bolo potrebné. Preto urobiť dobrý portrét širokým sklom si vyžaduje viac kreativity. Takýto objektív totiž zväčšuje časti tváre, ktoré sú bližšie k fotoaparátu, preto odporúčame portrét fotiť z trochu väčšej vzdialenosti. 

Samsung Galaxy S8: 1/50 s f/1,7 4,2 mm, ISO 80

iPhone 7 širokouhlým objektívom.  1/30 s f/1,8 3,99 mm, ISO 40

Ďalšie zábery sú v režime portrét, resp. umelého rozostrenie pozadia. V režime Portrét iPhone využíva teleobjektív.

Samsung Galaxy S8: 1/50 s f/1,7 4,2 mm, ISO 80

iPhone 7 teleobjektívom.  1/50 s f/2,8 6,6 mm, ISO 160

Je fotoaparát Samsung Galaxy S8 lepší ako fotoaparát iPhone 7 Plus? Aký je váš názor?

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Galaxy S8 iPhone 7 Plus

6 komentárov

re reakcia na: Duel fotoaparátov Samsung Galaxy S8 a iPhone 7 Plus

21.4.2017 14:04
ktory je lepsi ?.... No najlepsia je NOKIA ! Stále ! bezpochyby a bezdebaty
Reagovať

Samsung reakcia na: Duel fotoaparátov Samsung Galaxy S8 a iPhone 7 Plus

21.4.2017 10:04
Som amatér a mne sa zdá, aj keď nie úplne všetky fotky, že s výraznou prevahou sú lepšie fotky zo Samsungu.
Sona
Reagovať

ktory je teda lepsi? reakcia na: Duel fotoaparátov Samsung Galaxy S8 a iPhone 7 Plus

20.4.2017 20:04
uplne onicom stranka, ked nevidim fotky vedla seba na mobile ci tablete
Reagovať

RE: ktory je teda lepsi? reakcia na: ktory je teda lepsi?

21.4.2017 12:04
Je to o kompromise, či dva menšie obrázky veda seba alebo väčšie obrázky pod sebou, tak sme sa rozhodli v prospech väčších obrázkov :-)
Reagovať

Reakcia na recenziu reakcia na: Duel fotoaparátov Samsung Galaxy S8 a iPhone 7 Plus

20.4.2017 10:04
Pri pohľade na fotky všetky fotky zo Samsungu S8 ste fotili z väčšej diaľky ako s Iphone 7+ čo nieje vôbec objektívne hodnotenie a nemá to žiadnu výpovednú hodnotu aspom pre mna.
Reagovať

RE: Reakcia na recenziu reakcia na: Reakcia na recenziu

20.4.2017 11:04
Fotilo sa presne z rovnakého miesta. Rozdiel v šírke záberu je daný rozdielom ohniskových vzdialeností fotoaparátov S8 a iPhone.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať