DuckDuckGo bude blokovať sledovacie nástroje na webových stránkach. Len málo z nich patrí do triedy A

Bezpečnosť
0

Vyhľadávací nástroj DuckDuckGo priniesol niekoľko noviniek: vydal upravené mobilné aplikácie a rozšírenia do prehliadača, ktoré budú blokovať sledovanie tretími stranami a ponúknu aj ďalšie funkcie na ochranu osobných údajov, pomáhajúce zachovať súkromie používateľov pri prehliadaní webu. Aplikácie a rozšírenia prehliadača sú v súčasnosti k dispozícii pre Android, iOS, Chrome, Firefox a Safari (neskôr pribudne aj Opera).

Ďalšia novinka je tá, že DDG bude vyhodnocovať stupeň dodržiavania súkromia pri každej navštívenej webovej lokalite. Hodnotenie vychádza z toho, koľko skrytých sledovacích nástrojov stránka používa, či šifruje vaše pripojenie, navyše berie do úvahy aj jej pravidlá na ochranu osobných údajov.

„Nanešťastie takmer žiadna stránka si nezaslúži zaradenie do triedy A v oblasti ochrany súkromia,“ povedal generálny riaditeľ a zakladateľ DDG Gabe Weinberg. „Väčšina webových stránok môže získať hodnotenie B, ak umožňujú zahladiť všetky stopy a ponúkajú šifrovanie. Priepasť medzi A a B spôsobujú ich pravidlá na ochranu súkromia. Žiaľ, aj keď funguje blokovanie a šifrovanie, sama stránka môže zhromažďovať údaje pre seba a predávať ich.“

Pokiaľ ide o blokovanie sledovania, DDG využíva niektoré technológie od EasyList a Disconnect, ale všetky museli prejsť vlastným testovaním, aby ich používanie nebránilo riadnemu fungovaniu webovej stránky. (Aby bolo jasné, nejde o blokovanie reklám, blokujú sa sledovacie nástroje tretích strán.)

Hoci Weinberg tvrdí, že ich blokovač sledovania je „veľmi efektívny už teraz“, v budúcnosti doň chcú pridávať ďalšie technológie ochrany súkromia a blokovania. Pôjde napríklad o marenie funkcie skrytých nástrojov na ťažbu kryptomeny.

DuckDuckGo je podľa Weinberga od roku 2014 ziskový. Peniaze však nezískava sledovaním a profilovaním používateľov, ale zobrazovaním reklám na základe práve vyhľadávaného výrazu. V minulom roku vyhľadávací nástroj DDG obslúžil takmer 6 miliárd súkromných vyhľadávaní.

Weinberg hovorí, že ľudia si v posledných rokoch uvedomili, že masový dohľad nie je len činnosť príslušnej vlády. Google a Facebook zhromažďujú bezprecedentné množstvo osobných informácií o každej osobe. Podľa niektorých zdrojov sa sledovače Googlu nachádzajú na 76 percentách milióna najnavštevovanejších stránok, sledovače Facebooku sú prítomné na 24 percentách z nich.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
web Android iOS Chrome Firefox Safari aplikácia Google Facebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať