Image
23.8.2017 0 Comments

Drony vybavené samopalmi môžu navždy zmeniť podobu boja

V roku 2015 sa po internete šírilo virálne video ukazujúce streľbu z poloautomatickej pištole inštalovanej na drone. Teraz startup Duke Robotics so sídlom na Floride predstavil TIKAD, multikoptéru, ktorá môže niesť a používať rôzne zbrane vrátane poloautomatických pušiek a granátometov.

Spoluzakladateľ Duke Robotics Raziel Atuar, bývalý veliteľ špeciálnej misijnej jednotky izraelskej armády, bol pri vývoji dronu inšpirovaný ťažkosťami v boji proti teroristickým agentom pôsobiacim medzi civilným obyvateľstvom. Raketová streľba v osídlených oblastiach často viedla k nepredstaviteľným vedľajším škodám.

„Riešenie, ktoré nám ostávalo, bolo nasadenie pozemných vojenských jednotiek, to však zvyšovalo riziko pre našich vojakov a často viedlo k zraneniam a obetiam,“ povedal Atuar. „Ale mysleli sme si, že by mohol existovať aj lepší spôsob.“

TIKAD sa vyvíja už niekoľko rokov a prvý prototyp, ktorého základom je spotrebiteľský dron, bol úspešne nasadený izraelskou armádou v roku 2015. Odvtedy sa zariadenie ďalej zlepšuje – vyvinutý bol vlastný stabilizačný systém, ktorý dokáže absorbovať akýkoľvek spätný ráz zo streľby.

Súčasné zariadenie môže niesť rôzne zbrane do hmotnosti 10 kg a páliť z nich. Je diaľkovo ovládané, takže dron aj zbraň má pod kontrolou človek – aspoň zatiaľ.

Spoločnosť hľadá investorov na financovanie zdokonaľovania bojových dronov, no správy tvrdia, že izraelská armáda si už objednala nezverejnený počet takýchto dronov a ich nasadenie zvažuje aj americká armáda.

Robotické lietadlá vybavené zbraňami by na jednej strane znížili civilné i vojenské straty na životoch, ale myšlienka, že by nad našimi hlavami mohli lietať flotily dronov s guľometmi, je desivá. A to až natoľko, že skupina 116 odborníkov z 26 krajín pod vedením Elona Muska napísala otvorený list adresovaný OSN, v ktorom žiada úplný zákaz zabíjajúcich robotov a autonómnych smrtiacich zbraní.

OSN nedávno odhlasovala začatie formálnych diskusií o takýchto zbraniach, medzi ktoré patria drony, tanky a automatizované guľomety. Skupina varuje, že takéto preteky prinesú „tretiu revolúciu vo vedení vojny“ po strelnom prachu a jadrových zbraniach.

V liste sa píše: „Ak sa vyvinú autonómne smrtiace zbrane, umožnia rozpútať ozbrojené konflikty vo väčšom rozsahu ako kedykoľvek predtým a oveľa rýchlejšie, ako ľudia dokážu pochopiť. Takéto zbrane môžu zneužiť teroristi a diktátori proti nevinnému obyvateľstvu, prípadne ich môžu ovládnuť hackeri a použiť nežiaducim spôsobom.“

Experti varujú, že technológia umelej inteligencie dosiahne bod, keď môže byť rozmiestnenie autonómnych zbraní uskutočniteľné, už o niekoľko rokov, nie desaťročí. Umelá inteligencia sa môže použiť na to, aby sa bojové pole stalo bezpečnejším miestom pre vojenský personál, no odborníci sa obávajú, že samostatne fungujúce útočné zbrane by mohli viesť k väčším stratám na ľudských životoch.

Zdroj: NewatlasTheguardian

 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

Technológie

Nová elektronická koža vybavená snímačmi je úplne recyklovateľná a pri poškodení sa sama scelí

15.02.2018 00:25

V snahe robiť elektronické zariadenia šetrnejšie k životnému prostrediu vedci vyvinuli nový druh elektronickej kože, ktorú možno úplne recyklovať. E-koža (e-skin) má takisto schopnosť sceliť sa, ak je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá