Drony sa čoraz častejšie využívajú na nelegálne činnosti. Pušky s rušičkami ich však dokážu zneškodniť

2

Trh s dronmi exponenciálne rastie a odborníci odhadujú, že v nasledujúcich štyroch rokoch dosiahne hodnotu 105,2 mld. dolárov (vrátane komerčných, spotrebiteľských a vojenských). Ich uplatnenie je veľmi rôznorodé – siaha od leteckého filmovania cez monitorovanie poľnohospodárskych plodín a bezpečnosti hraníc až po taktický prieskum. No využívajú sa aj na nelegálne účely, napríklad pašovanie. Čoraz častejšie sú pokusy dostať pomocou dronov do väznice rôzne materiály, napr. drogy, mobilné telefóny, zbrane, cigarety, porno a pod.

Drony môžu letieť rýchlo a robiť úhybné manévre, navyše operátor ich ovláda na diaľku, takže môže zostať skrytý. Preto sa v niektorých prípadoch požadujú rôzne protiopatrenia proti dronom. Patria medzi ne senzory na detekciu neoprávneného prieniku dronov, no aj pušky s rušičkami na ich zneškodnenie. Jednu z nich predstavila už minulý rok spoločnosť Battelle, volá sa DroneDefender.  Proti nepriateľským dronom používa rádiové impulzy až v okruhu 400 metrov. Tie rušia komunikačný systém dronu, ktorý potom nebude schopný prijímať od operátora nijaké príkazy.

Narušením spojenia so vzdialenou obsluhou môže DroneDefender zabrániť aj detonácii alebo aktivovaniu iných funkcií na diaľku. Systém na rušenie rádiových frekvencií je namontovaný na pušku s hmotnosťou asi 5 kg.

Nedávno sa objavil na trhu konkurenčný produkt spoločnosti DroneShield. Má názov DroneGun a funguje na podobnom princípe ako DroneDefender. Bez poškodenia dronu ruší jeho signály, na čo dron reaguje buď pristátím na mieste (je tak k dispozícii na forenzné vyšetrovanie), alebo návratom do východiskového bodu. DroneGun však má väčší dosah, a to až 2 km.

Predaj a prenájom takýchto zariadení civilným osobám nie je povolený, použiť ich môže v súčasnosti len armáda alebo polícia.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
drony

2 komentáre

zbytocne reakcia na: Drony sa čoraz častejšie využívajú na nelegálne činnosti. Pušky s rušičkami ich však dokážu zneškodniť

30.12.2016 11:12
Pdla mna zbytocne. Da sa to osetrit jednoduchou podmienkou, napriklad pri strate signalu sa odpali bomba :)

var arDrone = require('ar-drone');
var drone = arDrone.createClient();
var connectivity = signal_check();

drone.takeoff();
drone > clockwise(0.5);
if (connectivity == "lost") {
drone > bomb_explode();
true;
}
Reagovať

hmm reakcia na: Drony sa čoraz častejšie využívajú na nelegálne činnosti. Pušky s rušičkami ich však dokážu zneškodniť

30.12.2016 09:12
Mozno pri beznych dronach to funguje ale dronu staci upravit tak aby po strate signalu nezahajila napr. automaticke pristatie... Drona moze pri strate signalu operatora predat riadenie sofistikovanemu programu, ktory dokaze operaciu dokoncit. Co v tejto dobe vobec nie je komplikovane naimplementovat. V takom pripade je ta 5kg puska uplne k nicomu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať