Image
21.9.2016 1 Comments

Drony dostali na obranu lietadiel a tankov prvý antilaserový laser

Čoraz viac krajín vybavuje svoju armádu vysokovýkonnými laserovými zbraňami, a tak sa vynára otázka obrany pred nimi. Helios je prvý antilaserový laser, ktorého úlohou je chrániť lietadlá a ďalšie vojenské stroje proti laserovým útokom.

Americká armáda má veľké množstvo ručných aj na vozidlá namontovaných laserov, ktoré možno použiť napríklad na oslnenie nepriateľa. A vojnová loď USS Ponce má vo výbave také silné lasery, že dokážu zostreliť letiace drony.

No nielen americká armáda disponuje laserovými zbraňami. V auguste ukrajinská pohraničná stráž uviedla, že traja jej príslušníci utrpeli popálenie sietnice pri sledovaní aktivít separatistov ďalekohľadom. Predpokladá sa, že bol proti nim použitý laser.

Na obranu proti vojenským laserom spoločnosť Adsys Controls z kalifornského Irvinu vytvorila systém Helios, ktorý sa dá montovať na drony. Na to, aby útočný laser napáchal väčšiu škodu, musí byť zameraný na svoj cieľ minimálne niekoľko sekúnd. Helios mu v tom môže zabrániť rušením systémov kontrolujúcich lúč, ktoré predstavujú Achillovu pätu všetkých laserových zbraní. „Kontrola lúča je kritická funkcia vysokoenergetických laserov,“ vysvetľuje Brian Goldberg, CEO Adsys.

Helios dokáže detegovať prichádzajúci laserový lúč a identifikovať jeho kľúčové vlastnosti, ako je intenzita, vlnová dĺžka, frekvencia impulzov a zdroj. Potom interferuje s ovládacím prvkom lúča (možno vyslaním vlastného nízkoenergetického laserového lúča), takže útočiaci laser sa nemôže zamerať na cieľ. „Poskytuje trvalú ochranu,“ hovorí Goldberg. „Nejde len o získanie času.“

Nevie sa presne, ako sa interferencia uskutočňuje, môže ísť napríklad o oklamanie riadiaceho systému, že lúč zasiahol cieľ, hoci v skutočnosti ho laser o niekoľko metrov minul. Priamy zásah je sprevádzaný veľkým zábleskom, takže spomínaný impulz vyslaný späť antilaserovým systémom môže budiť zdanie, že útočný laser zasiahol cieľ.

No tento trik zároveň znamená zraniteľnosť pre antilaserový systém. Na narušenie zameriavania totiž musí vyslať dostatok energie, čím sa sám zviditeľní a môže sa stať terčom.

Zdroj: newscientist.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Technológie

Prehľad digitálnej pomoci od firiem v čase epidémie. Pomáha aj NexTech.

20.03.2020 14:33

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôzn ...

Technológie

Elektromobilita 2020 - Všetko, čo potrebujete vedieť o elektromobilite v SR

05.03.2020 12:36

Rok 2020 je v oblasti elektromobility jeden z míľnikov. Regulačné orgány EÚ stále sprísňujú emisné limity a práve v tomto roku vstupuje do platnosti prvá méta obmedzujúca maximálnu produkciu miestnych ...

1 Comments

  1. Takže treba ešte vymyslieť... reakcia na: Drony dostali na obranu prvý antilaserový laser
    21.9.2016 15:09
    Takže treba ešte vymyslieť antilaser na ten antilaser... :-)
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá