Image
8.9.2016 0 Comments

Drone´n´base: Bojové hry dronov v obývačke

Pod týmto názvom sa skrýva zaujímavý projekt hry využívajúcej drony od spoločnosti Anima Technika. Cieľom projektu je spojiť reálne lietajúce drony a herný scenár podobný Battlefieldu či Counter Strike.

Prvá verzia  Drone´n´Base bola medializovaná v októbri 2015 a firma počas kampane na Indiegogo vyzbierala viac než 24 000 dolárov. Vo firme momentálne dokončujú druhú zlepšenú verziu. Objednávatelia prvej verzie dostali ponuku, že namiesto tejto verzie, ktorá mala v porovnaní so súčasnou pomerne málo funkcií, dostanú buď novú, zlepšenú verziu produktu za rovnakú cenu, prípadne im bude vrátený ich vklad.

07 Drone bez komentára, odstrániť logo v pravom dolnom rohu

Nápad, dozrievanie a realizácia

História projektu sa začala písať pred ôsmimi rokmi, keď Robert Schochmann vytvoril tím študentov, nadšencov nastupujúceho trendu dronov. Napriek tomu, že vytvorili niekoľko robotov na edukačné účely a lietajúcich strojov rôznych tvarov a veľkostí, hlavným cieľom študentského tímu bolo nazbierať vedomosti a praktické skúsenosti v oblasti robotiky a aviatiky. Na konštrukciu dronov si vybrali náročnejší prístup, neskladali ich z nakúpených komponentov, ale kľúčové súčasti konštrukcie si navrhovali sami v systémoch CAD a vyvíjali pre ich riadiace systémy aj vlastný softvér. „Počas štúdia aj po jeho ukončení sme získali nielen veľa poznatkov a skúseností, ale aj ocenení – či už študentských, alebo vedeckých, slovenských aj medzinárodných. Za všetky spomeniem Global Student Entrepreneur vo Washingtone. A získali sme aj niekoľko grantov na naše projekty,“ zdôrazňuje CEO spoločnosti Robert Schochmann.

Matúš Uhrín (vľavo) a CEO Robert Schochmann (vpravo)

Po ukončení štúdia členovia tímu zvažovali ďalšie projekty, tentoraz už na komerčnej báze. Identifikovali príležitosť v trhovom segmente dronov, pretože drvivá väčšina výrobcov vyrába a dodáva drony ako lietajúce kamery, prípadne hračky. Čo sa týka hier a súťaží, preteky dronov sú súčasťou rôznych veľkých podujatí, napríklad CeBITu a pretekárske drony si jednotlivé tímy navrhujú a vyrábajú, prípadne skladajú z komerčne dostupných súčiastok. Dosiaľ však nie sú rozšírené drony, ktoré by sa dali použiť podobným spôsobom ako v počítačovej hre, napríklad na to, aby plnili nejaké úlohy, dosahovali stanovené ciele v priestore, prípadne medzi sebou bojovali. Aj pretekárske drony  medzi sebou súťažia len v rýchlosti a obratnosti, zatiaľ nie je známa súťaž, v ktorej by po sebe strieľali. Tím Roberta Schochmanna identifikoval túto dieru na trhu a snažili sa navrhnúť drony, ktoré by sa dali využiť na rôzne zaujímavé hry a bola by možná ich vzájomná interakcia, prípadne interakcia s objektmi rozmiestnenými v hernom priestore tak, aby nefungovali len ako diaľkovo riadené modely, ale ako súčasť  komplexných herných scenárov, či už pretekárskych, alebo bojových.

Slovenský dizajn a konštrukcia

Dizajn dronov aj základňovej stanice bol vytvorený v spolupráci s firmou Verkemotion, navrhoval ho známy dizajnér Bystrík Míček. V prototypovej a testovacej fáze bolo pomocou 3D tlače zhotovených viac než 400 dronov, ich skeletov a kľúčových súčiastok, ktoré sa všetkými možnými spôsobmi testovali na mechanickú odolnosť, aby finálne produkty zniesli aj prudšie nárazy. Prototypy boli vyvinuté na Slovensku, a to vrátane návrhu, osádzania a testovania dosiek elektroniky. Finálna výroba dielov a komponentov bude v Číne, no drony aj základňové stanice sa budú montovať a dôkladne testovať na Slovensku. Každý dron podstúpi aj letovú skúšku.

Veľká výhoda je v tom, že všetky herné scenáre sa ovládajú pomocou aplikácie, ktorá je k dispozícii pre smartfóny a tablety platforiem Android a iOS. Drony aj základňové stanice sú konštruované na hry v interiéri, takže nie je potrebné nijaké povolenie, drony neovplyvňuje vietor, nemôžu sa vzdialiť z dosahu komunikačného rozhrania bluetooth.

Dronen04 Plošný spoj s riadiacou elektronikou

V prvej verzii Drone´n´Base bolo potrebné pre multiplayerové scenáre mať k dispozícii niekoľko rôznych farieb dronov, vo verzii 2.0 sú všetky drony rovnaké a farba polopriesvitných štítov na povrchu dronu sa mení programovo pomocou RGB LED diód. Na výber je osem farieb. V budúcnosti firma plánuje vyrábať viac dizajnových variantov dronov, napríklad obrnené, ktoré budú mať vyššiu odolnosť pri zásahu, a podobne.

Princíp fungovania Drone´n´Base

Unikátna vlastnosť  Drone´n´Base je základňová stanica, dodávaná spolu s dronom, ktorá plní viac funkcií. Dajú sa v nej nabíjať súčasne až štyri batérie do dronov, ale predovšetkým táto stanica komunikuje s dronmi pomocou infračervených lúčov, takže jednu alebo viac takýchto staníc rozmiestnených po miestnosti možno použiť ako rôzne interaktívne checkpointy. Dajú sa pripevniť v určitej výške na stene alebo len tak položiť na podlahu či nábytok. Na ploche stanice je kruh, pod ktorým sú viacfarebné LED diódy, indikujúce rôzne stavy. Ak dron preletí v dosahu infračerveného kužeľa vyžarovaného stanicou, prijme od nej príslušnú informáciu a cez bluetooth ju odošle do smartfónu hráča. Ak stanica plní funkciu lekárničky, eliminuje sa doterajšie poškodenie či odobratie životov, v inom scenári môže dron nadobudnúť dočasne vyššiu odolnosť, prípadne rýchlosť a podobne.

Bázová stanica slúži aj na nabíjanie batérií pre drony

Bohatá ponuka hier

Samozrejme, čím viac dronov a bázových staníc, tým viac zmysluplných herných scenárov sa dá vytvoriť. Ak máte len jeden dron, môžete si zahrať proti bázovej stanici zavesenej na stene, na ktorú strieľate a ktorá sa bráni, takže strieľa po vás. Počet zostávajúcich životov bázovej stanice je signalizovaný pomocou LED diód. Na režim multiplayer stačia aj dva drony a dve stanice a môžete sa zahrať napríklad o vlajky, teda útoky na súperovu stanicu. Obidvaja súperi po sebe strieľajú a každý sa snaží brániť si čo najúčinnejšie svoju vlajku. Na tréning ovládania dronov sú určené scenáre takzvanej Dron academy. Najskôr sa učíte ovládať virtuálny dron, keď sa vám podarí základný scenár, teda udržať ho dostatočne dlho nad bázovou stanicou, takisto virtuálnou, nasleduje ovládanie reálneho dronu. Hráč má k dispozícii dve zbrane. Jedna je silnejšia, ale dá sa aktivovať v dlhších intervaloch, druhá slabšia, no dokáže páliť s vyššou kadenciou. Technicky  je strieľanie realizované pomocou infračervenej diódy, ktorá vyžaruje pomerne široký kužeľ, takže možno mieriť zmenou polohy dronu.

Elektronické subsystémy dronu

Plošný spoj dronu je štvorvrstvový a má na sebe približne 160 súčiastok. Už tento počet dokumentuje rozdiel v možnostiach oproti jednoduchým lacným dronom, ktoré majú okolo 15 súčiastok. Srdcom je 8-bitový mikroprocesor s architektúrou RISC ATmega 328 a ATmega32U4. Doska ďalej obsahuje trojosový akcelerometer a gyroskopy, ktoré poskytujú údaje o zrýchleniach a uhlových rýchlostiach na udržiavanie polohy v priestore. Procesor načítava a vyhodnocuje tieto údaje 400× za sekundu a zároveň vydáva povely na stabilizovanie dronu pomocou regulátorov PID, ako inak, softvérových. Riadiaci procesor dokáže pomocou gyroskopov zistiť, ako je dron aktuálne natočený, takže sa dá realizovať aj taký scenár, že smer „dopredu“ je vždy dopredu, nezávisle od jeho natočenia. Na spodnej strane a vpredu sú umiestnené infračervené senzory na detekciu zásahov, prípadne identifikáciu preletu nad základňovou stanicou.

Technicky náročné riešenie je sonarový systém, ktorý pomocou ultrazvukovej vložky 40-krát za sekundu meria výšku dronu nad zemou. Vďaka tomuto subsystému, ktorý automaticky udržiava výšku, sa dá dron veľmi jednoducho ovládať náklonmi displeja tabletu alebo smartfónu. Výška sa nastavuje pomocou virtuálneho joysticku na ploche aplikácie a autopilot takto nastavenú výšku udržiava. Samozrejme, tento režim sa využíva hlavne pri hrách single player, pretože pri väčšom počte dronov sa počas preletu nad iným dronom môže tento systém ovplyvňovať. Sonarový systém je veľmi náročný na realizáciu. Vyžaduje napätie 70 V, ktoré treba vyrobiť z napätia batérie, a menič je, samozrejme, zdroj rušenia, ktoré bolo treba prácne odfiltrovať. Zdrojom rušenia sú aj motory, ktoré v stave, keď dron „visí“, odoberajú prúd až 4 A. Na komunikáciu s telefónom alebo tabletom hráča sa používa rozhranie bluetooth. Batéria s kapacitou 550 mAh sa nasúva zospodu, takže jej výmena je jednoduchá a rýchla. Výdrž na jedno nabitie je 7 – 9 minút lietania. Konštruktéri vzhľadom na používanie v interiéri, a teda aj v bytoch mysleli aj na bezpečnosť. Pri identifikácii nárazu sa okamžite vypnú motory, takže nehrozí zamotanie do vlasov či do chlpatého psa.

Veľké očakávania

Podľa prieskumu sú potenciálnymi zákazníkmi pre Drone´n´Base, samozrejme, hlavne mladšie vekové skupiny vo veku 10 – 34 rokov. Cieľový trh podľa predbežných objednávok je predovšetkým USA, Japonsko, Dubaj, Kanada. Do konca roka plánuje firma vyrobiť 10 000 setov na uspokojenie týchto objednávok. Cena dronu bola stanovená na 199 eur. Podľa plánu sa má výroba začať koncom leta, aby všetci objednávatelia dostali svoje drony najneskôr do Vianoc.

Technické údaje (dron):

Batéria: 550 mAh Lithium-Polymer 3,7 V
Rozmery: 172 × 170 × 42,3 mm
Hmotnosť: 70 g s batériou

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Vitajte v 20. rokoch 21. storočia: Technológie, ktoré budú formovať nasledujúce desaťročie

14.02.2020 13:43

Máme za sebou už pätinu 21. storočia a s novým desaťročím prichádzajú nové výzvy a technológie, ktoré zmenia spôsob nášho života. Digital Trends nazrel do krištáľovej gule a ponúkol pohľad na to, čo p ...

Magazín

Technologické trendy, ktoré zmenia náš život

14.02.2020 13:31

1) Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“ 2) Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny 3) Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programov ...

Magazín

Reportáž: TV Philips 2020 / Pohlcujúci zážitok pre všetky zmysly

07.02.2020 14:52

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov na rok 2020. V úvode označil Kostas Vouzas, CEO spoločnosti TP Vision TV & ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá