Image
4.8.2018 0 Comments

Recenzia Doro 8040: Ideálny smartfón pre 60+

Hneď ako som telefón prvýkrát držal v ruke, bolo mi jasné, že nie som jeho cieľový používateľ. Ide totiž o smartfón na jednoduché používanie, vytvorený najmä pre seniorov.

Vzhľad a hardvér

Smartfón svojou plastovou konštrukciou jasne naznačuje, že sa bude mať najlepšie v starších rukách. Dodáva sa s plastovou nabíjacou kolískou. Napriek materiálu telefón vôbec nevyvoláva lacný dojem, naopak, v ruke pôsobí robustne, pripravený odolať pádom a iným nárazom. Pomerne široké okraje rámujú 5" HD dotykový displej, ktorý je dobre čitateľný a jasný aj na slnku. Pod ním sa nachádzajú skutočné, hardvérové navigačné tlačidlá. Sú podsvietené a dostatočne veľké na to, aby ich nikto nemal problém nájsť.

Pri stlačení poskytujú taký odpor a haptickú spätnú väzbu, že som nemal žiadne pochybnosti, či som správne trafil, ako to občas býva pri kapacitných alebo softvérových tlačidlách. Dokonca zvukovo signalizujú stlačenie, aby si bol človek istý, že tlačidlo aktivoval. Toto isté platí aj pre tlačidlá na zamknutie obrazovky a ovládanie hlasitosti. Tlačidlo na zamknutie obrazovky sa nachádza navrchu telefónu.

Špeciálne seniorom je určené tlačidlo SOS na zadnej strane zariadenia. Dá sa nakonfigurovať tak, aby sa pri jeho dlhšom podržaní alebo po troch krátkych stlačeniach poslal oznam o núdzovej situácii niekomu zo zoznamu kontaktov. Ak prvý kontakt v poradí nezdvihne, telefón automaticky vytočí nasledujúce telefónne číslo. Mobil zároveň rozpošle kontaktom SMS správy a koordináty GPS miesta pobytu používateľa telefónu (ak je súčasne napojený aj na internet).

Ak je telefón uložený v nabíjacej kolíske, funguje ako rádiobudík alebo sa dá využívať ako fotorámček s fotkami vnúčat. Doro má cloudové služby a prostredníctvom aplikácií My Doro Manager a Doro Connect and Care možno telefón vzdialene nastavovať, upravovať jas alebo veľkosť písma, veľkosť ikoniek, vymeniť tapetu na pozadí alebo pridávať nové kontakty, úlohy do kalendára, fotografie a pod. Rodina sa takto môže starať seniorovi o telefón.

Fotografovať a vytvárať full HD videá možno so zadným 8 Mpx fotoaparátom s automatickým zaostrovaním a LED bleskom. Predný fotoaparát je len 2 Mpx. Prístroj je kompatibilný s načúvacími zariadeniami a má hlasný reproduktor.

Softvér a jeho prispôsobenie

Všetok softvér aj operačný systém sú navrhnuté tak, aby bolo všetko ľahko pochopiteľné a jednoduché. Predinštalovaný operačný systém na tomto smartfóne je Android 7.0 Nougat, ale modifikovaný na uľahčenie používania menej skúsenými používateľmi. Pri prvom spustení ma uvítal tutorial s otázkou, či som už niekedy používal smartfón.

Potom ma na základe odpovede asistenčný program zobral za ruku a predstavil mi niektoré základné koncepty po­užívania smartfónu, ako je rolovanie či používanie navigačných tlačidiel. Následne som dostal možnosť nastaviť si veľkosť textu, hlasitosť hovoru a iné veci, ktoré určite ocenia používatelia so slabším zrakom alebo sluchom. Celý proces prvého spustenia bol veľmi priateľský.

Po nastaveniach ma uvítala jednoduchá domovská obrazovka, umožňujúca základné funkcie, ako je telefonovanie, posielanie správ, prístup na internet a fotenie. Všetko toto je sprostredkované cez veľké, ľahko viditeľné ikony a zrozumiteľné opisy všetkých možných činností. Celá filozofia štruktúry aplikácií a programov je trochu iná, než sme zvyknutí pri klasických androidových telefónoch, ale švédsky výrobca Doro si dal jediné zadanie: aby bolo všetko čo najjednoduchšie, najzrozumiteľnejšie.

Vyskúšal som si počas prvého spustenia aj možnosť, že som už smarfón používal. Toto mi umožnilo preskočiť základné inštrukcie na používanie dotykovej obrazovky a dalo mi na výber medzi spomínanou jednoduchou a o trochu zložitejšou domovskou obrazovkou, ktorá sa viac podobá klasickým androidovým launcherom a dá sa viacej prispôsobiť. Oceniť treba takisto prítomnosť FM rádia, čo vôbec nie je bežné.

Výkon

Hoci výkon prístroja určeného pre vybranú špecifickú skupinu používateľov nie je vôbec smerodajný, osemjadrový ARM Cortex-A53 a 2 GB pamäte sa nemusia hanbiť. Umožnili mi plynulé používanie internetového prehliadača a iných aplikácií či pozeranie videí bez akéhokoľvek sekania alebo spomalenia. Prístroj má 2920 mAh batériu, ktorá vydrží na telefonovanie pokojne aj sedem dní. Nabíja sa prostredníctvom nabíjacej kolísky alebo pomocou vstupu micro USB.

Parametre:

• Rozmery: 148,6 × 70,1 × 9,48 mm, hmotnosť: 165 g, veľkosť displeja: 5", rozlíšenie: 1280 × 720, čipová súprava: MediaTek MT6755 1,51 GHz, RAM: 2 GB, ROM: 16 GB, OS: Android 7.0 Nougat, zadná kamera: 6 Mpx, predná kamera: 2 Mpx

Cena: 218 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dostatočný výkon, veľké tlačidlá, robustná konštrukcia, tutorial, ­jednoduché používanie, núdzové tlačidlo
- Menej prepracované rozhranie

HODNOTENIE:

Funkcionalita: 100 %
Dizajn:  93 %
Konštrukcia: 90 %
Rozhranie:  75 %
Celkovo: 89 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Herné šialenstvo

12.03.2020 09:01

Chystá sa Princ of Persia: The Dagger of Time vo VR Fanúšikovia klasickej hernej značky pri tejto správe isto spozornejú, no treba povedať, že nejde o bežný formát. Zážitok má mať povahu escape room ...

Recenzie

Canon 90D / Vlajková zrkadlovka so snímačom APS-C

10.03.2020 17:04

Nová zrkadlovka Canon EOS 90 D sa môže pýšiť prívlastkom vlajkový model, samozrejme, v kategórii zrkadloviek so snímačom APS-C. Podľa číselného označenia je nástupcom populárneho modelu EOS 80D, no zd ...

Recenzie

Sony Alpha 7R IV / Keď chcete veľké fotky

10.03.2020 14:50

Rad full frame bezzrkadloviek Sony Alpha A7 je medzi fotografmi obľúbený a novinka s označením R bola už dlhšie očakávaná. V Sony sa tentoraz rozhodli pre významný skok a novinka prichádza s niekoľkým ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá