Doro 8035: Pre smart začiatočníkov

0

Doro prináša telefóny pre seniorov, ktorí zbierajú svoje prvé skúsenosti so smartfónom, prípadne potrebujú jednoduchšie ovládanie prístroja. Nový model má číselné označenie 8035.

Vzhľad a zhotovenie

Celoplastové telo vyzerá dobre a robustne, telefón sa však v ruke nedrží práve najpohodlnejšie. Poteší odnímateľný zadný kryt, umožňujúci vymeniť batériu. Tlačidlo na zapnutie/uspatie je na nezvyčajnej pozícii na vrchnej hrane zariadenia, hneď vedľa 3,5 mm audio jacku. Zo zadnej strany jemne vystupuje oválna lišta, na ktorej má svoje miesto fotoaparát spolu s LED bleskom, mikrofón a trochu nezvyčajne asistenčné tlačidlo SOS na rýchle privolanie pomoci v prípade núdze. Aj androidové tlačidlá, zvyčajne integrované v displeji, sú na tomto zariadení hardvérové a treba ich stláčať.

Používateľská skúsenosť

Jednoduché ovládanie pomocou zväčšenej virtuálnej klávesnice dopĺňajú moderné funkcie v podobe hlasových príkazov a zvonenia na frekvencii, ktorú bez problému začujú aj používatelia so slabším sluchom. Okrem toho prináša smartfón aj priamu kompatibilitu s načúvacími prístrojmi. Zaujímavá je aplikácia My Doro Manager, vďaka ktorej môžu vnuci na diaľku upraviť starej mame jas displeja, hlasitosť zvukov, nastaviť rýchle vytáčanie a pod. Aplikácia tiež umožňuje preniesť dáta do nového telefónu, zálohovať a zdieľať multimédiá alebo lokalizovať stratený telefón pomocou GPS.

Do tlačidla SOS sa dá uložiť päť kontaktov, na ktoré po aktivácii telefón zavolá. Ak prvý kontakt v poradí hovor neprijme, telefón ­automaticky vytočí nasledujúce telefónne číslo, kým sa nedovolá pomoci. Súčasne rozošle kontaktom SMS správy a súradnice GPS miesta, kde sa senior aktuálne nachádza.

Displej

Displej má rozlíšenie 720 ×1280 pixelov a veľkosť 5 palcov. Poteší dobrá hodnota minimálneho jasu v nočných podmienkach, no viditeľnosť na slnku nie je veľmi kvalitná.

Výkon

Výkon telefónu zodpovedá low-end procesoru, ktorý je jeho srdcom. Poháňa ho Snapdragon 210 spolu s 2 GB pamäte RAM. Grafická výpočtová jednotka je Adreno 304. Spúšťanie aplikácií chvíľu trvá, displej miestami reaguje oneskorene na dotyk, no multitasking je aj napriek len 2 GB RAM na príjemnej úrovni. V benchmarku Antutu dosiahol telefón hodnotu 30 055 bodov.

Softvér

Operačný systém je Android vo verzii 7.1.2, aktualizáciu na Oreo netreba očakávať. Telefón má nadstavbu od spoločnosti Doro, ktorá nieje veľmi dobre optimalizovaná. Ponúka dva módy. Easy mode pre ľudí, ktorí držia smartfón v ruke po prvýkrát, obsahuje naozaj základné funkcie a navádzanie šípkami, aby starší používateľ dokázal vykonať, čo má v úmysle. A druhý mód je pre skúsenejších používateľov, pretože obsahuje úplnú funkcionalitu. Zaznamenal som prerobený vzhľad takmer každej aplikácie na lepšiu orientáciu. Potešilo ma, že v inak nie veľmi prehľadných nastaveniach som sa mohol dostať do tých klasických androidových, v ktorých som sa už vyznal lepšie.

Fotoaparát

Fotoaparát nebude pri tomto type zacielenia zariadenia funkcia, na ktorú sa zameria potenciálny kupec. Objektív s rozlíšením 5 Mpx na zadnej strane jemne vystupuje. Fotky sú, žiaľ, plné šumu a nemajú dostatok detailov. Na bežné účely však postačia. Predná kamera má rozlíšenie 2 Mpx a fotky selfie ňou vytvorené sú podobnej kvality ako výstupy zo zadného fotoaparátu. Fotoaplikácia je jednoduchá, pozitívum je manuálne nastavovanie vyváženia bielej, expozície alebo hodnoty ISO.

Výdrž

V zariadení je osadený 2500 mAh akumulátor. Pri klasickom používaní aplikácií, s ktorými pracujem vo všedné dni, som deň skončil s batériou pod 20 percentami. Je však pravdepodobné, že starší ľudia nebudú používať všetky dostupné aplikácie, takže im batéria vydrží nabitá oveľa dlhšie. V balení je pribalená aj dokovacia stanica.

Verdikt

Doro 8035 je zaujímavé zariadenie, snaží sa pomocou prispôsobeného používateľského rozhrania naučiť cieľovú skupinu ľudí používať smartfón.

Parametre:

• Veľkosť displeja 5", rozlíšenie displeja 720 ×1280 pixelov, CPU Snapdragon 210, GPU Adreno 304, RAM 2 GB, vnútorné úložisko 16 GB + microSD do 32 GB, OS Android 7.1.2, zadný fotoaparát 5 Mpx, predný fotoaparát 2 Mpx, batéria 2500 mAh, rozmery 148 × 70 × 9,5 mm, hmotnosť 171 gramov, Antutu           30 055 bodov, Geekbench 4 SC 430, MC 1180, Speedtest download 44,8 Mb/s, upload 5,84 Mb/s

• Cena: 194,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Reproduktor, funkcie na zjednodušenie ovládania, aplikácia My Doro Manager
- Slabší výkon, menej kvalitný displej

HODNOTENIE:

Dizajn:  77 %
Zhotovenie: 85 %
Displej:  77 %
Výkon: 80 %
Skúsenosť: 90 %
Celkovo: 88 %

Benjamín Mazanka

Všetky autorove články
Doro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať