Image
11.11.2017 12 Comments

Recenzia: Doogee Mix – keď Čína zavádza

Čínske smartfóny sú na Slovensku čoraz obľúbenejšie. Značky ako Xiaomi, Nubia, Meizu či OnePlus často ponúkajú vysokú kvalitu, výbornú výbavu a nízke ceny v porovnaní s renomovanými značkami, ktoré sa u nás predávajú. Doogee patrí medzi menej známych a populárnych čínskych výrobcov, preto je prekvapujúce, že sa rozhodol prísť oficiálne na náš trh. To má za následok vyššiu cenovku ako pri nákupe zo zahraničného e-shopu, na druhej strane sa môžete spoľahnúť na dvojročnú záruku a servis. Oplatí sa o tomto smartfóne uvažovať?

Balenie telefónu je veľmi bohaté na príslušenstvo. Po otvorení škatule na vás čaká telefón, na ktorom sú už nalepené ochranné fólie, ďalšiu fóliu nájdete v balení. Výrobca dodáva telefón aj s čiernym tvrdým krytom prekvapivo dobrej kvality. V balení nechýbajú ani bežné veci, ako je dokumentácia, kábel micro USB, nabíjačka či spinka na otvorenie zásuvky SIM. Čerešnička na torte je kovový držiak, ktorý sa na telefón prilepí a umožňuje jeho istejší úchop. Je mi však záhadou, prečo je držiak zabalený v obale pripomínajúcim kondóm. Slogany na obale „Strč do diery, ucíť svet“ a „Pevný úchop a vždy stojí“ ma pobavili. Nuž, v Číne majú iný zmysel pre humor.

Prejdime však k telefónu. Prvé, čo si po rozbalení všimnete, je masívna konštrukcia a vysoká hmotnosť. Mix má z prednej aj zadnej strany sklo, ktoré spája kovový rám. S rovnakou konštrukciou sa stretávame takmer pri všetkých tohtoročných vlajkových lodiach. Telefón tak naozaj pôsobí luxusným dojmom a na prvý pohľad by ste určite povedali, že má oveľa vyššiu cenovku. Jediné negatívoum je tak vysoká hmotnosť, ktorá atakuje 200 gramov, čo je pri 5,5-palcovom displeji naozaj veľa. Pri podrobnejšom preskúmaní zovňajšku sa však objavujú ďalšie nedostatky. Testovaný kus mal pri tlačidle napájania chybu konštrukcie, ktorá vyzerala ako rozliate lepidlo či farba. Telefón po zatrasení v ruke hrká, čo by nebolo nič nezvyčajné, keby Mix mal optickú stabilizáciu fotoaparátu, ktorú nemá. Výstupná kontrola kvality pri Doogee nie je taká dobrá ako pri Xiaomi či u iných veľkých výrobcov, testovaný kus je toho dôkazom.

Ovládacia schéma je bežná ako pri iných smartfónoch. Tlačidlo napájania je vpravo spolu s ovládačom hlasitosti, zásuvka SIM vľavo, 3,5 mm audiokonektor hore. Dole sa nachádza starý konektor micro USB, dvojica reproduktorov a mikrofón. Áno, obe mriežky okolo portu USB sú reproduktory, to sa len tak nevidí. Škoda, že výrobca nepoužil nový obojstranný konektor USB-C. Nikde na telefóne som nenašiel sekundárny mikrofón, ktorý by sa staral o redukciu okolitého hluku pri telefonovaní. Toto považujem za veľké negatívum, keďže pri hovoroch v rušnom prostredí vás bude druhá strana zle počuť. Na prednej strane vidíme menej tradičné rozloženie prvkov. Reproduktor a senzor okolitého svetla sú tradične nad displejom, predná kamera sa však premiestnila do pravého dolného rohu. Podobné riešenie má aj Xiaomi Mix, ktorý Doogee Mix kopíruje. V strede pod displejom je veľký snímač odtlačkov, fungujúci aj ako tlačidlo späť. Čítačka odtlačkov na Doogee Mix je asi najhoršia, s akou som sa stretol. Presnosť rozoznania odtlačku je asi polovičná, možno aj horšia, niekedy nefunguje vôbec. Inokedy sa mi zase stalo, že sa telefón odomkol sám. K reproduktoru nad displejom mám takisto pripomienku. Jeho hlasitosť je nedostatočná, hovory v nákupnom centre či MHD som takmer nepočul. Za podpriemerný považujem aj vibračný motor, telefón vibruje len veľmi jemne. Môže sa preto stať, že zmeškáte telefonát, ak máte telefón na tichom režime a vo vrecku nohavíc. Hlavnú kritiku si však zaslúži displej, respektíve predná strana vôbec. Výrobca na produktových fotografiách prezentuje telefón s minimálnymi okrajmi okolo displeja, čo však v realite nie je pravda. Po bokoch aj nad displejom je modrý okraj a aj displej má ešte čierny rám. Okraj má tak na boku takmer 4 mm a hore 5,5 mm, čo rozhodne nekorešponduje s prezentovaným dizajnom. No ak odpustíme širšie bočné okraje, Doogee Mix rozhodne patrí medzi telefóny s najmenšími okrajmi okolo displeja. Displej neurazí, aj keď má isté kompromisy. HD rozlíšenie na 5,5-palcovej uhlopriečke rozhodne neláme rekordy v jemnosti displeja a dalo by sa povedať, že pri takejto veľkej uhlopriečke je už nedostatočné. Na druhej strane menšie rozlíšenie je šetrnejšie k batérii a nevyžaduje vysoký výkon procesora. Vďaka technológii AMOLED má displej výbornú čiernu a pestré farby. Pozeranie videí a hranie hier je na Doogee Mix príjemná skúsenosť.

Najväčšia prednosť telefónu bude asi nadštandardná pamäťová výbava. Doogee Mix sa ponúka so 4 alebo 6 GB operačnej pamäte a 64 alebo 128 GB úložiskom. Testovaný kus mal 6 GB RAM a 64 GB ROM. Keby vám vnútorná pamäť náhodou nestačila, rozšíriť si ju môžete pomocou karty microSD, ak nebudete používať dual SIM. Telefón je totiž vybavený hybridným slotom SIM. Hardvérovú výbavu dopĺňa osemjadrová čipová súprava MediaTek Helio P25. V AnTuTu dosiahol Doogee Mix 61 764 bodov. Výkonom sa teda vyrovná smartfónom s procesorom Qualcomm Snapdragon 625. Ten nájdeme napríklad v Moto G5S Plus či Xiaomi Mi 5X.

Konektivita je solídna, nechýba 5 GHz Wi-Fi, bluetooth, GPS či LTE vrátane podpory 800 MHz siete LTE. Niekoho poteší aj prítomnosť FM rádia s RDS. Vo výbave chýba infraport či NFC; 5 GHz Wi-Fi je síce rýchlejšia než 2,4 GHz, no mala podpriemerné výsledky v teste rýchlosti. Nameral som len 78 Mb/s pri sťahovaní, čo je pri mojom 500 Mb/s pripojení a kvalitnom routeri veľmi slabá hodnota.

Ak vám doterajšie nedostatky Doogee Mix neprekážali a boli by ste ochotní ich prehltnúť, pri fotoaparátoch to už možné nebude. Vzadu nájdeme dvojicu snímačov Samsung ISOCELL, hlavný 16 Mpx a druhý 8 Mpx čiernobiely. Papierovo to znie veľmi dobre, opak je však pravda. Fotografie sú rozmazané, neostré, so zlým podaním farieb, a to aj počas dňa a pri dobrých svetelných podmienkach. Nočné fotografie nemá význam komentovať, sú nepoužiteľné. Videá v maximálnom full HD rozlíšení tiež nepresvedčia, fotoaparát nestíha zaostrovať, takže prevažná časť videa je rozmazaná. Predná kamera nie je najvhodnejšie umiestnená, telefón vám preto sám povie, aby ste ho otočili hore nohami, keď idete fotografovať alebo natáčať prednou kamerou. Fotografie z prednej kamery tiež nie sú dobré a len 480p video je v dnešnej dobe naozaj urážka zákazníka. Najkontroverznejší prvok telefónu je rozhodne druhý čiernobiely fotoaparát. Ten by mal pomáhať zachytiť viac svetla a zlepšiť kontrast fotografií. Podľa môjho testovania však absolútne žiadnu funkciu nemá a je len na okrasu. Rovnakú fotografiu som odfotografoval s prekrytým druhým snímačom aj bez prekrytia. Medzi fotografiami nijaký rozdiel nebol. Dvojnásobný zoom prebieha cez hlavný snímač a to isté platí aj o rozmazaní pozadia, tzv. efekte bokeh. Ten je čisto softvérový, pričom telefón nechá stred obrazovky zaostrený a zvyšok fotografie úmyselne rozmaže. Ani pri efekte bokeh sa druhý snímač nepoužíva. Moje domnienky potvrdili aj nespočetné videá a články na internete, kde dokonca Doogee Mix rozobrali a druhý snímač vymontovali. Telefón aj bez neho fungoval normálne. V momentálnom stave je teda druhý snímač len na parádu a toto rozhodne považujem za zavádzanie zákazníka.

Mix prichádza s nadstavbou Doogee OS, ktorá je založená na Android 7.0 Nougat. Ako sa však hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. A pri tejto nadstavbe je to viac než pravda. Nájdeme tu síce režim dvoch okien, ktorý je pre Nougat typický, no tam sa nadšenie z nadstavby končí. Systém seká, zamŕza, niektoré texty v slovenčine sú tragické alebo radšej vôbec nepreložené. Okrem toho výrobca do systému pridal niekoľko otravných funkcií, napríklad novinky naľavo od domácej obrazovky alebo vyskakujúcu mačku či hernú konzolu z navigačnej lišty. Použitie vlastného spúšťača ako Nova Launcher či Google Launcher tak považujem za nevyhnutnosť.

Batéria s veľkosťou 3380 mAh výdržou neprekvapí, očakávajte jeden deň a 4 až 5 hodín zapnutého displeja. Ďalšia vec, v ktorej výrobca zavádza, je rýchle nabíjanie. Nabíjačka v balení má výstup 5 V 2 A a žiadnu technológiu rýchleho nabíjania nepodporuje. Telefón sa tak nabíja 3 a pol hodiny.

Verdikt
Doogee Mix mohol byť zaujímavý bezrámový telefón pre masy, nebyť chýb výrobcu. Priniesť telefón na európsky trh a zavádzať v špecifikáciách je jednoducho neprípustné. Klincom do rakvy je aj vysoká cenovka, ktorá stavia Mix na úroveň smartfónov ako Moto G5S, iPhone 5S či Samsung Galaxy A5 2017 a J5 2017. V tejto cenovej kategórii jednoducho pre Doogee Mix s množstvom nedostatkov nie je miesto.

Parametre

OS: Android 7.0 Nougat + DoogeeOS, čipová súprava: MediaTek Helio P25, procesor: 64-bit. osemjadrový, 2,5 GHz, grafický procesor: Mali-T880, rozmery: 144 × 76,2 × 8 mm, hmotnosť: 197 g, displej: 5,5" AMOLED, 1280 × 720 (267 PPI), fotoaparát 16 Mpx + 8 Mpx, FHD video, AF, clona f/2.2, predná kamera: 5 Mpx, 480p video, clona f/2.2, pamäť 64 GB + 6 GB RAM + microSD, globálny prenos dát 2G, 3G, 4G, lokálny prenos dát: bluetooth 4.2, Wi-Fi, micro USB, ostatné: gyroskop, snímač vzdialenosti, snímač zrýchlenia, senzor okolitého svetla, dual SIM, audio jack, FM rádio, GPS, Multi-touch, batéria: 3380 mAh, výmena v servise, AnTuTu Benchmark: 61 740

Cena: 259 EUR

Plusy, mínusy

+ Konštrukcia zo skla a kovu, bezrámový dizajn, veľká operačná pamäť a úložisko
- Výrobca zavádza v špecifikáciách aj na produktových fotografiách, druhý fotoaparát je nefunkčný

Hodnotenie

Výkon 60 % ■ ■ ■ ■ ■ ■ 60 %
Výbava 50 % ■ ■ ■ ■ ■ 50 %
Ovládanie 40 % ■ ■ ■ ■ 40 %
Vyhotovenie 70 % ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 70 %

Celkovo: 50 %

 

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Honor View 20 - S fotením to myslí vážne

19.02.2019 00:00

Značku Honor vytvorila spoločnosť Huawei pre produkty určené hlavne pre mladú klientelu. Najnovší prírastok tejto značky je Honor View 20. Na jeho predstavenie si výrobca vybral Paríž a na akciu pozva ...

Recenzie

Recenzia: Honor Watch Magic - Elegancia pre športovcov

18.02.2019 00:00

Honor pri príležitosti uvedenia svojho vlajkového smartfónu Honor View 20 v Paríži predstavil aj inteligentné hodinky Watch Magic. Ich dizajn aj funkcie vychádzajú z modelu Huawei Watch GT a v Číne bo ...

Recenzie

Recenzia: Panasonic SC-UA30 - Ozvučenie na párty aj fitnes

15.02.2019 00:00

Označenie UA výrobca interpretuje ako Urban Audio. Reproduktory Panasonic SC-UA30, určené na ozvučenie počas rôznych udalostí, ako sú párty v klubovni, menšej sále alebo záhradnom altánku, alebo na re ...

q

12 Comments

 1. co je toto za nestrannu recenziu??? reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  14.2.2018 16:02
  prepacte....ale mam dlhodobejsiu skusenost aj s touto znackou....a toto sa fakt neda citat...aj pubertak na strednej by napisal lepsie...som sklamany...
  Reagovať
 2. co je toto za nestrannu recenziu??? reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  14.2.2018 16:02
  prepacte....ale mam dlhodobejsiu skusenost aj s touto znackou....a toto sa fakt neda citat...aj pubertak na strednej by napisal lepsie...som sklamany...
  Reagovať
 3. Anon reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  10.12.2017 21:12
  Reagovať
 4. ROM reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  12.11.2017 12:11
  Milý autor, vieš, čo je to ROM? Je to skratka Read Only Memory, čiže pamäť len na čitánie. Pamäť len na čitánie by sa ako úložisko asi veľmi neuživila. Úložisko na telefóne nie je rom. ;)
  Reagovať
 5. POZOR DOOGEE FEJKUJE reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  6.11.2017 15:11
  Pred kúpou odporúčam dohľadať si čo to o fejkovom procesore .. a tá druhá šošovka fotoaparátu ani nevravím ... Firma doogee zavádza svojich zákazníkov po celom svete a nikomu to nevadí -- NIEJE TO CPU P25 ale len P20tka taktovaná vyššie ..treba popozerať fóra a podobné srandy..

  .. už len s princípu že takto okak*vaju si od nich nikdy nič viac nekúpim .. žiaľ vlastním tento telefón , nieje zlý no nabudúce si takúto kúpu premyslím , dajú sa zohnať aj lepšie veci v tejto cenovej kategoríi .. i keď na necelých190 eur z bangood celkom pohoda .
  Reagovať
 6. infraport reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  5.10.2017 17:10
  za 1,5 az 3 eura, je doplnkova vybava ku kazdemu smartfonu,
  co nema infraport, vizera to ako jack do otvoru sluchadiel,
  nac by to tam vyrobca daval,
  ked sa to da vlozit, len ked to potrebujem
  tu je nazov, na dohladanie:
  Mini Smart 3.5mm IR Infrared Wireless Remote Control Jack Dust Plug With LED Light For iPhone Supports All Home Appliances
  Reagovať
  • ps reakcia na: infraport
   5.10.2017 17:10
   naco asi hejtujete? kto chce sam posudi, ze ci potrebuje telefon za 800-1000e
   a realne to ma hodnotu okolo 200-300e, ale treba dat zarobit aj skladnikom,
   predajcom, statu na dph, atd :))
   telefon okolo 100-200 je akurat...
   vlastnim lacik a splna vsetko, naco je telefon...
   ps: mobil nieje fotoaparat, ani go-pro kamera, ani zrkadlovka
   a teda mne staci fotak na zaznamenanie veci, ktore su na bezne pouzitie
   ofotit si oznam, zdokumentovat nehodu, urobit foto, ako dokaz...
   clanok pobavil ;)
   Reagovať
   • RE: ps reakcia na: ps
    5.10.2017 20:10
    Plne suhlasim
    Reagovať
 7. Vo výbave chýba infraport či NFC reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  5.10.2017 10:10
  "Vo výbave chýba infraport či NFC" ... To ako vážne vám chýba infraport?? Veď sa už minimálne 10 rokov v mobiloch nepoužíva ...
  Reagovať
  • RE: Vo výbave chýba infraport či NFC reakcia na: Vo výbave chýba infraport či NFC
   6.10.2017 10:10
   Viem, že sa používa v domácich spotrebičoch, ale z telefónov sa vytratil, ale musím uznať že idea univerzálneho diaľkového ovládača v mobile je celkom zaujímavá.
  • RE: Vo výbave chýba infraport či NFC reakcia na: Vo výbave chýba infraport či NFC
   5.10.2017 12:10
   To nie je pravda. Infraport sa naďalej používa a slúži na ovládanie domácej elektroniky. Smartfón vďaka infraportu môže slúžiť ako univerzálny ovládač pre televízor, set-top box, domáce kino či klimatizáciu. Pravdou však je, že veľa výrobcov na infraport zabúda, čo je škoda.
 8. Jednoliaty text reakcia na: Doogee Mix – keď Čína zavádza
  5.10.2017 10:10
  Chcel by som poprosit autora : nedalo by sa ten text "rozbit" na niekolko odstavcov ? Mozno by si to niekto rad precital aj do konca.
  Dakujem
  Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button