Dolby Atmos – superrealistický 3D zvuk hollywoodskych filmov sa dostáva aj do obývačiek

Technológie
0

Technológia priestorového zvuku Dolby Atmos, ktorá bola použitá v nových hollywoodskych filmoch, a teda ju môžeme poznať z kín, teraz prichádza do domácností. Je totiž dostupná už aj pre systémy domáceho kina.

Technológia Dolby Atmos vytvára realistické „zvukové objekty" v určitých bodoch okolo diváka v závislosti od diania na obrazovke. Môže to byť napríklad burácanie hromu v diaľke alebo šum dažďa. Diváci tak nadobúdajú pocit, že sa nachádzajú uprostred akcie.

Atmos bol uvedený v roku 2012 a predstavuje piaty upgrade zvukového systému Dolby. Umožňuje prehrávať až 128 zvukových elementov súčasne. V kinách preto bolo treba nainštalovať na strop ďalšie reproduktory. Samozrejme, domáci kinonadšenci si môžu takisto montovať reproduktory na strop, ale môžu rovnaký efekt dosiahnuť aj improvizovaním. Výsledkom je virtuálny stropný reproduktor, ktorý sa vytvorí tak, že sa malý reproduktor nasmeruje k stropu.

atmos_cinema.jpg

Zatiaľ čo systém v kine pozostáva z 36 reproduktorov, pri tom domácom ich stačí sedem až osem. Dolby však využíva rovnaké renderovacie techniky, aby sa zvuková stopa prispôsobila danej miestnosti a zariadeniu.

„Všetok zvuk z filmu sa kondenzuje, aby sa prispôsobil reproduktorom, ktoré sú k dispozícii, pričom sa používa rovnaké priestorové kódovanie ako v kine," vysvetľuje Jonathan Jowitt, európsky evanjelista Dolby.

Ľudia, ktorí chcú povýšiť svoj existujúci domáci systém na Atmos, si budú musieť kúpiť kit vrátane nového audioprijímača (AV receiver), ktorý dekóduje zvuk a vysiela ho do reproduktorov. Ak má váš audioprijímač menej ako dva roky, mal by byť kompatibilný s aktualizáciou softvéru Atmos, ale aj tak bude treba dokúpiť aspoň dva ďalšie reproduktory. Na prenos stačí kábel HDMI 1.4. Takto zakódovaná zvuková stopa je spätne kompatibilná so staršími zvukovými dekodérmi, ktoré pridanú dátovú vrstvu ignorujú a zvukový signál spracujú ako bežné Dolby True HD.

Dobrá správa je, že zvuk Atmos možno dosiahnuť aj z Blu-ray disku alebo existujúcej technológie Dolby Digital Plus, ktorá sa používa pri streamingových službách.

Atmos je však zameraný skôr na nadšencov ako na bežných používateľov, ktorí sa uspokoja aj s televíznym reproduktorovým pásom, tzv. sound barom.

Zdroj: theguardian.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať