Image
6.2.2019 0 Comments

Dodajte šmrnc zimným fotkám

Keď napadne sneh, musíte sa mať na pozore nielen na ceste, ale i pri fotení. Vzhľad krajiny sa naraz úplne zmení, a preto je potrebný iný spôsob fotenia a úprav. Jednu takú úpravu si vyskúšame a pozrieme sa, ako vyťažiť zo zimnej krajiny maximum.

Tip: Pri fotení myslite na to, že fotoaparát meria expozíciu tak, aby na fotke vznikla neutrálna sivá. Keď teda necháte expozíciu na automatike, takmer všetky fotky so snehom budete mať podexponované. Odporúčame fotiť s korekciou expozície  +1 EV.

Upravte expozíciu i vyváženie bielej

Otvorte fotku v module Vyvolať a najprv upravte parametre pod záložkou Expozícia. Nájdete ju v pravom paneli s nástrojmi. Určite pridajte kontrastzreteľnosť a bude sa hodiť aj odstránenie oparu. Snímka bude kontrastnejšia a živšia.

Úpravami expozície získate kontrastnú fotku, na ktorej lepšie uvidíte efekt vyrovnania bielej. Túto funkciu nájdete v pravom paneli nad záložkou Expozícia.

Ako prvý krok skúste použiť kvapkadlo a kliknúť do neutrálneho miesta. Väčšinou to však ešte treba doladiť ručne.

Pridajte snímke farby

Fotka v zime je často skoro čiernobiela, pretože v zasneženej krajine nie je veľa miest, kde by farby vynikli. Pokiaľ však pridáte živosť, vytiahnete aspoň to málo, čo v krajine z farieb zostalo.

Rozhodne takisto vyskúšajte, ako na fotke funguje polarizácia. Mala by fotku zvýrazniť, ale zase trochu inak, než zreteľnosť alebo kontrast.

A nakoniec selektívne úpravy

Pri fotkách bude rozhodne zaujímavé zvýrazniť mraky. Použite prechodový filter (G), v ktorom opäť nastavte vyššiu zreteľnosť a kontrast a znížte svetlá expozíciu.

Dodajte zasneženej krajine šmrnc

Hoci väčšina zimných fotiek je na prvý pohľad sivá a nudná, stačí pár úprav a získate veľmi zaujímavé snímky.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako kompletne zálohovať Windows 10 na iný disk

04.09.2019 11:47

Vážne poškodenie systému Windows, ktoré je nutné riešiť novou inštaláciou, je pre mnohých ľudí mimoriadne nepríjemná záležitosť. Najmä ak máte systém výrazne nastavený pre svoje potreby a používate mn ...

Ako na to

Ako si na Windows uložiť konkrétne hľadanie súboru

04.09.2019 11:39

Vyhľadávanie v rámci systém Windows je dobre známou a používanou funkciou, ktorá umožňuje hľadať nielen medzi názvami súborov a ich vlastnosťami (napríklad príponou, časom vytvorenia či zmeny), ale aj ...

Ako na to

Ako zadarmo spájať a rozdeľovať PDF súbory?

04.09.2019 11:25

Potrebujete často rozdeľovať alebo zlučovať PDF súbory a nechce sa vám platiť za pokročilé programy ako Adobe Acrobat či PhantomPDF? Ide to aj celkom zadarmo. Aj keď podobné služby ponúka aj mnoho we ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019