Image
6.2.2019 0 Comments

Dodajte šmrnc zimným fotkám

Keď napadne sneh, musíte sa mať na pozore nielen na ceste, ale i pri fotení. Vzhľad krajiny sa naraz úplne zmení, a preto je potrebný iný spôsob fotenia a úprav. Jednu takú úpravu si vyskúšame a pozrieme sa, ako vyťažiť zo zimnej krajiny maximum.

Tip: Pri fotení myslite na to, že fotoaparát meria expozíciu tak, aby na fotke vznikla neutrálna sivá. Keď teda necháte expozíciu na automatike, takmer všetky fotky so snehom budete mať podexponované. Odporúčame fotiť s korekciou expozície  +1 EV.

Upravte expozíciu i vyváženie bielej

Otvorte fotku v module Vyvolať a najprv upravte parametre pod záložkou Expozícia. Nájdete ju v pravom paneli s nástrojmi. Určite pridajte kontrastzreteľnosť a bude sa hodiť aj odstránenie oparu. Snímka bude kontrastnejšia a živšia.

Úpravami expozície získate kontrastnú fotku, na ktorej lepšie uvidíte efekt vyrovnania bielej. Túto funkciu nájdete v pravom paneli nad záložkou Expozícia.

Ako prvý krok skúste použiť kvapkadlo a kliknúť do neutrálneho miesta. Väčšinou to však ešte treba doladiť ručne.

Pridajte snímke farby

Fotka v zime je často skoro čiernobiela, pretože v zasneženej krajine nie je veľa miest, kde by farby vynikli. Pokiaľ však pridáte živosť, vytiahnete aspoň to málo, čo v krajine z farieb zostalo.

Rozhodne takisto vyskúšajte, ako na fotke funguje polarizácia. Mala by fotku zvýrazniť, ale zase trochu inak, než zreteľnosť alebo kontrast.

A nakoniec selektívne úpravy

Pri fotkách bude rozhodne zaujímavé zvýrazniť mraky. Použite prechodový filter (G), v ktorom opäť nastavte vyššiu zreteľnosť a kontrast a znížte svetlá expozíciu.

Dodajte zasneženej krajine šmrnc

Hoci väčšina zimných fotiek je na prvý pohľad sivá a nudná, stačí pár úprav a získate veľmi zaujímavé snímky.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako používať nový Windows Sandbox a testovať s ním napríklad neznáme aplikácie

18.06.2019 13:01

Jedna z najväčších nových funkcií Windows, ktorá pribudla v novej verzii 1903 (máj 2019), je prítomnosť vstavaného Sandboxu. Toto „pieskovisko“ stojí niekde na pomedzí medzi oddelenou aplikáciou a vir ...

Ako na to

Ako si poradiť s neposlušnými webovými stránkami, ktoré nereagujú na tlačidlo späť

18.06.2019 12:59

Jedna z nepríjemných vlastností niektorých webových stránok je nefungovanie tlačidla späť. Určite ste sa s tým už stretli. Prekliknete sa z odkazu na nejakú stránku, tá vás príliš nezaujme alebo už na ...

Ako na to

Ako si ľahko nahrať pohyb a kliknutia myši a zautomatizovať si opakujúcu sa prácu

17.06.2019 12:56

Existuje mnoho prípadov, keď sú ľudia nútení na počítačoch robiť nejakú ubíjajúcu opakujúcu sa činnosť. Ide napríklad o otváranie či zatváranie konkrétnych okien alebo klikanie na niekoľko rôznych tla ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá