Do služieb zdieľania vozidiel, taxíka na privolanie, požičiavania bicyklov a vyhľadávania parkovacích miest pôjde miliarda eur

0

Spoločnosti BMW Group a Daimler AG investujú spoločne viac ako jednu miliardu eur do piatich spoločných podnikov ktoré budú služby REACH NOW, CHARGE NOW, FREE NOW, PARK NOW a SHARE NOW. Tieto služby mobility dnes po celom svete využíva už 60 miliónov zákazníkov pričom by sa mali zameriavať najmä na Európu a Ameriku. Zámerom je vytvoriť čo najviac možností na trhu mestskej mobility. Centrála spoločností bude v Berlíne, pričom s postupom času a digitalizácie by malo vzniknúť až 1 000 nových pracovných príležitostí.

Prostredníctvom aplikácií REACH NOW budú ponúkať používateľom rôzne ponuky možností, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Lístky na miestnu prepravu si bude možné priamo rezervovať a tiež zaplatiť, rovnako ako možnosti mobility, akými sú napríklad zdieľanie vozidiel, taxislužba na privolanie (Ride-Hailing) alebo požičiavanie bicyklov.  

CHARGE NOW je službou spoločnosti Digital Charging Solutions GmbH (DCS) a celoplošnou nabíjacou infraštruktúrou značne prispieva k zmene mobility na bezemisné jazdenie. CHARGE NOW umožňuje vodičom elektrických vozidiel jednoducho a pohodlne vyhľadávať a používať verejné nabíjacie stanice a platiť za ich využívanie. Spoločnosť Digital Charging Solutions GmbH vyvíja riešenia na jednoduché a jednotné využívanie verejných nabíjacích staníc pre výrobcov vozidiel a prevádzkovateľov vozových parkov.

Vďaka viac než 100 000 nabíjacím stanovištiam v 25 krajinách pomáhajú tieto tzv. riešenia white-label originálnym výroxbcom (OEM) a prevádzkovateľom vozových parkov realizovať svoje stratégie elektrickej mobility. Zákazníci profitujú z neobmedzeného prístupu k jednej z najrýchlejšie sa rozrastajúcich verejných sietí nabíjania, ktorá so svojimi viac než 250 prevádzkovateľmi nabíjacích staníc (Charge Point Operators, CPO´s) patrí k najväčším na svete.

PARK NOW zjednodušuje parkovanie v parkovacích domoch alebo na okraji cesty. Vďaka inovatívnej a digitálnej parkovacej službe si zákazníci dokážu jednoducho nájsť optimálne parkovacie riešenie, rezervovať parkovacie miesta, riadiť dobu parkovania, zaparkovať alebo vyparkovať z parkovacieho domu bez použitia lístka a automaticky, bezhotovostne zaplatiť parkovné. Okrem toho pomáha služba PARK NOW mestám a obciam skrátiť dobu, počas ktorej vozidlá hľadajú parkovacieho miesta, ktorá predstavuje približne 30 % vnútromestskej premávky. Služba PARK NOW tým pádom prispieva k čistejším, zdravším a hodnotnejším mestám. V Európe a Severnej Amerike používa túto službu už viac ako 30 miliónov zákazníkov, vo viac než 1 100 mestách.  

FREE NOW ponúka rôzne služby mobility. Zákazníci si môžu niekoľkými dotykmi prsta objednať napríklad taxík, odvoz privátnym vodičom s prenajímaným vozidlom alebo modernú elektrickú kolobežku. FREE NOW je jednou z najväčších taxislužieb na privolanie (Ride-Hailer) v Európe a Latinskej Amerike. Už dnes využíva viac než 21 miliónov zákazníkov a viac ako 250 000 vodičov služby, ktoré výrazne prispievajú k obmedzeniu celkovej vnútromestskej dopravy.  

Prostredníctvom SHARE NOW, služby na zdieľanie vozidiel s využitím koncepcie voľného plynutia, si zákazníci môžu prostredníctvom chytrého telefónu kedykoľvek a kdekoľvek prenajať vozidlo a za prenájom zároveň aj zaplatiť. Rozšíri sa ponuka vozidiel, zväčší sa pokrytie trhu a modelová paleta ponúkne viac možností. Služby SHARE NOW využívajú viac ako štyri milióny zákazníkov, ktorí majú k dispozícii 20 000 vozidiel v 31 medzinárodných metropolách. Vďaka zdieľaniu vozidiel sa zvyšuje ich vyťaženosť, čo prispieva k zníženiu celkového počtu vozidiel v mestách.  

Prostredníctvom podnikov REACH NOW, CHARGE NOW, FREE NOW, PARK NOW a SHARE NOW ponúkajú spoločnosti BMW Group a Daimler AG inovatívne riešenia pre mestá a obce, ktoré sa snažia zefektívniť objem dopravy a zvýšiť jej trvalú udržateľnosť. Spojenie spoločností má vďaka svojim etablovaným službám k dispozícii rozhodujúce zdroje potrebné na trvalo udržateľnú mestskú mobilitu a jej dôsledný rozvoj.

Spoločnými službami mobility odpovedajú spoločnosti BMW Group a Daimler AG na doterajšie a budúce požiadavky na mobilitu, a to najmä v metropolách. Kľúčom je v tomto prípade digitalizácia. Tá otvára nové možnosti pre individuálnejšiu mobilitu. V budúcnosti sa pridajú ďalšie ponuky mobility založené na plnoelektrických a autonómnych vozových parkoch, ktoré budú k dispozícii na požiadanie, budú sa samostatne nabíjať, automaticky parkovať a navzájom sa prepájať s inými dopravnými prostriedkami na ceste či na koľajniciach.  

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
BMW auto doprava smart city buducnost peniaze biznis

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať