Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Do roku 2020 bude v EÚ chýbať pol milióna IT špecialistov. Ženy toto povolanie neláka

Informatizácia
1

Už o dva roky bude v krajinách Európskej únie chýbať pol milióna IT špecialistov. A to napriek tomu, že táto oblasť je jednou z najlepšie ohodnotených na trhu práce, vrátane Slovenska. Podľa Štatistického úradu SR bola vlani priemerná mesačná mzda v odbore IKT (Informačné a komunikačné technológie) na úrovni 1714 eur. Celkovo u nás v tomto sektore pracovalo takmer 57 tisíc IT špecialistov.

„Ešte v roku 2010 ich bolo necelých 40 tisíc. Počet ľudí v IKT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie, nakoľko sa mnohé oblasti nášho života viac digitalizujú, preto aj Slovensko pociťuje nedostatok IT špecialistov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. IT sektor zaznamenáva aj na Slovensku v posledných rokoch nárast tržieb. Od roku 2010 vzrástli tržby o 37,5 % na 6,3 miliardy eur v roku 2017.

Mužov IT špecialistov je pritom stále výrazne viac ako žien. OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) uvádza, že v rámci jej členských krajín len jedno z 200 dievčat vo veku 15 rokov chce pracovať v IT oblasti. U chlapcov je jeden z 20. Zároveň dvakrát toľko chlapcov ako dievčat očakáva, že sa stanú inžiniermi, vedcami či architektmi. 


Priemerný počet zamestnaných osôb v IKT sektore, Zdroj: Štatistický úrad SR

„Napriek tomu, že v vysokoškolské vzdelanie ročne ukončí v rámci krajín OECD viac žien ako mužov, iba 24 % absolventov v oblasti inžinierstva a 25 % absolventov IT odborov sú ženy,“ doplnila Buchláková. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat klesol za posledných desať rokov podiel žien v IT v rámci EÚ. Kým v roku 2010 ich podiel v IT sektore bol na úrovni 22,5 %, v roku 2017 ich bolo niečo vyše 17 %.

Tento trend sa netýka len pracovníkov v IT, ale aj podnikateľského sektora. Len 10 % z inovatívnych startupov (začínajúcich firiem), ktoré hľadajú investície do rizikového kapitálu, založili ženy. Zároveň dostávajú o 23 % menej finančných prostriedkov ako tých založených mužmi.  

„Ak by sa podarilo prilákať do IT sektora viac ľudí, vrátane žien, naštartovalo by to viac aj ekonomický rast v únii, pričom by sa mohlo do roku 2050 vytvoriť o 1,2 milióna pracovných miest viac. Hrubý domáci produkt by vďaka tomu mohol dovtedy stúpnuť o 820 miliárd eur,“ doplnila Buchláková.

IT jednotkou únie je Fínsko. V roku 2017 bol podiel pracovníkov v IT 6,8 % z celkovej zamestnanosti (168 tisíc osôb). Nasledovalo Švédsko s 6,6 % (333 tisíc). Relatívne vysoké podiely zaznamenali aj Estónsko, Veľká Británia, Luxembursko a Holandsko – v roku 2017 tam 1 z 20 ľudí pracoval ako IT špecialista. Na opačnom konci rebríčka Portugalsko (2,2 %), Rumunsko (2,1 %) a Grécko s 1,6 %.

Zobrazit Galériu

Slovenská sporiteľňa, a. s.

Všetky autorove články
IT IKT IT specialista zamestnanost

1 komentár

Aj ty v IT a rôzne nezmysly reakcia na: Do roku 2020 bude v EÚ chýbať pol milióna IT špecialistov. Ženy toto povolanie neláka

18.11.2018 21:11
"Harald Eia - Paradox rovnosti pohlaví" to vysvetlil jasne. :) Ženy do IT, len tak niečo nepritiahne a žiadne rôzne vyhadzovanie peňazí do rôznych projektov nepomôže :) Čím väčšia sloboda, tým menší záujem žien o IT :) Niekto však stále nechce vidieť fakty. https://www.youtube.com/watch?v=tPKCMjCV1ZU (sk titulky)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať