Image
31.5.2019 0 Comments

Do mobilnej aplikácie banky pomocou odtlačku prsta

Špeciálny projekt

Väčšina moderných smartfónov umožňuje autentifikáciu používateľa a následné odomknutie pomocou odtlačkov prstov. Táto metóda sa vďaka svojím výhodám postupne udomácnila aj u modelov nižšej strednej triedy. Výhodou je jednoduchosť a rýchlosť domknutia jediným dotykom. Konštrukčné riešenie snímača je u rôznych modelov rôzne. Buď je snímač ako samostatná plôška väčšinou na zadnej strane v čo najergonomickejšej polohe pod objektívom, alebo je integrovaný do okrúhleho, alebo podlhovastého tlačidla pod displejom, ktoré primárne slúži na návrat na domovskú obrazovku. Počas stláčania tlačidla sa zároveň zosníma odtlačok. Väčšinou je plôška snímača jednoúčelová – slúži len na zosnímanie odtlačku, u niektorých modelov však môžete na ploche snímača robiť aj gestá posunu prsta rôznym smerom. Samsung a Huawei v najnovších špičkových modeloch umiestnili snímač odtlačkov prstov pod displej, takže stačí priložiť prst na označené miesto.

Výhodou biometrickej autentifikácie pomocou odtlačkov  je univerzálnosť, jedinečnosť, stálosť, bezpečnosť a nemožnosť prenosu na inú osobu a hlavne jednoduchosť používania. Univerzálnosť v praxi znamená, že odtlačok prsta existuje až na niekoľko málo výnimiek spôsobených poleptaním, alebo chorobami kože u všetkých ľudí. Odtlačky prstov a ďalšie biometrické metódy, napríklad sken tváre bezpečne odlišujú jedného konkrétneho človeka od všetkých ostatných. Biometrické črty nie je možné preniesť na inú osobu ako je to v prípade ID karty, hesla alebo PIN. Navyše väčšinu biometrických prvkov si človek zachováva prakticky po celý život.

 

Biometrická autentifikácia je vďaka moderným technológiám rýchla, spoľahlivá a z hľadiska používateľa jednoduchá a praktická. Na rozdiel od iných autentifikačných prvkov má biometrické črty človek stále so sebou, nemôže ich nikde zabudnúť, ani stratiť. Pri zavádzaní biometrickej autentifikácie sa obidve zúčastnené strany, teda poskytovateľ služby aj klient najviac zaujímajú o jej spoľahlivosť a odolnosť voči bežným metódam prekonania, napríklad použitím naskenovaného otlačku, fotografie tváre a podobne.

Snímanie odtlačkov prstov či už pri vytváraní biometrického vzoru, alebo pri autentifikácii sa vykonáva buď pomocou kapacitného senzora, ultrazvukového, či optického snímača. Je založené na zmenách sledovaného fyzikálneho parametra v miestach, kde sa papilárne línie odtlačku prsta dotýkajú snímača. Papilárne línie sa formujú počas embryonálneho vývoja a už sa nemenia. Výška papilárnych línii je v rozmedzí 0,1 – 0,4 mm a šírka 0,2 – 0,5 mm. Odtlačok prsta je grafickou reprezentáciou papilárnych línií Z uvedeného vyplýva, že zaužívaný pojem snímanie odtlačkov je technicky exaktne správny v kriminalistike, kde sa skutočne snímajú odtlačky, ktoré zanechá mastnota papilárnych línií na hladkých povrchoch. Snímače napríklad v smartfónoch nesnímajú odtlačky, ale vzory papilárnych línií. Napriek drobnej technickej nepresnosti sa však používa a zrejme aj bude používať pojem snímač odtlačkov.

Aj keď niektoré špičkové smartfóny, ktoré majú snímače odtlačkov pod displejom využívajú ultrazvukový princíp merajúci odrazy od štruktúrovaného povrchu papilárnych línií priloženého prsta, väčšina smartfónov využíva snímač na kapacitnom princípe. Pod plochou snímača je umiestnená matica miniatúrnych plôšok, ktoré tvoria jednu elektródu kondenzátorov. Druhé elektródy tvorí plocha na ktorej je prst. Tam kde sú na prste papilárne línie majú tieto miniatúrne kondenzátory vyššiu kapacitu, pretože výčnelky línie sú bližšie k snímaču, než ryhy medzi líniami. Vrchnú vrstvu pokožky totiž tvoria odumreté bunky ktoré sú nevodivé. Pod touto vrstvou je vodivá vrstva tekutiny obsahujúcej soli, ktorá priestorovo kopíruje profil vonkajšej vrstvy pokožky. Kapacitný senzor nereaguje na vrchnú vrstvu pokožky ani na nevodivé nečistoty. Vyhodnotenie musí byť značne sofistikované, nakoľko do hry vstupuje veľa faktorov, napríklad odlišná pozícia snímaného prstu na snímači, vplyv kozmetických krémov, drobných poranení a podobne.  Spoľahlivosť vyhodnotenia sa pohybuje na úrovni 99,93 percenta.

Určite si položíte otázku, aký je rozdiel medzi snímaním odtlačkov prstov u špičkových modelov a lacnejších smartfónov, ktoré sú tiež vybavené snímačmi. Je predsa zrejmé, že v špičkových modeloch sú použité kvalitnejšie komponenty. Máte pravdu rozdiel tu je, avšak nie čo sa týka bezpečnosti, ale rýchlosti procesu autentifikácie. Menej výkonnému procesoru trvá proces vyhodnotenia zosnímaného odtlačku o niekoľko desatín sekundy dlhšie.  

Príkladom toho, ako biometriu v mobiloch môžete využívať sú napríklad bankové aplikácie. Pozrime sa napríklad na aplikáciu Tatra banka, ktorá využíva biometriu rôznymi spôsobmi.

Tatra banka vo svojej mobilnej aplikácii využíva už viac ako rok na autentifikáciu nového používateľa tvárovú biometriu. Aj keď nie ste klientom tejto banky, môžete si založiť účet alebo čerpať úver bez toho, aby ste museli navštíviť kamennú pobočku. Stačí fotoaparátom mobilu naskenovať občiansky preukaz a urobiť snímku vašej tváre. Snímanie nie je statické, počas neho sa na obrazovke pohybuje bod, ktorý máte sledovať pohľadom. Na snímke sa vyhodnocuje poloha kľúčových bodov a rozmerov, ktoré sú individuálnou charakteristikou každého z nás.  Snímku banka overuje v spolupráci s Ministerstvom vnútra v databáze fotiek z dokladov totožnosti.

V novej verzii aplikácie Tatra banka pribudla aj autentifikácia pomocou snímania odtlačku prsta, Touch ID alebo Face ID. Od verzie 6.5 je možné prihlásenie sa do aplikácie Tatra banka aj pomocou biometrických metód integrovaných v smartfóne v závislosti od jeho operačného systému a v prípade iPhonov od hardvérovej výbavy. Na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android je možné využiť na prihlásenie zosnímanie odtlačku prsta a na zariadeniach s iOS pomocou Face ID a Touch ID. Samozrejme zostala zachovaná aj doteraz používaná možnosť prihlasovania prostredníctvom PIN kódu. Pri konfigurácii prihlasovania sa pomocou odtlačkov prsta môžete nastaviť dodatočné zabezpečenie pre platby a výbery z bankomatu mobilom. Buď budete všetky platby a výbery mobilom potvrdzovať PIN kódom, alebo budete PIN kódom potvrdzovať len platby a výbery z bankomatu mobilom nad 500 EUR. Aplikácia z dôvodu maximálnej bezpečnosti vyžaduje potvrdenie PIN kódom aj pri niektorých aktívnych operáciách ako je napríklad správa trvalých príkazov a inkás, zvýšenie povoleného prečerpania a podobne.

Na rozdiel od počítača, alebo tabletu, na ktorom väčšinou pracujeme dlhší čas, typický scenár použitia smartfónu je, že ho vytiahnete z vrecka, odomknete ho, a zrealizujete úkon, ktorý potrebujete. Prečo je teda potrebné najskôr pomocou odtlačku prsta, alebo inej metódy odomknúť smartfón a následne sa znovu pomocou odtlačku prsta, Face ID, alebo PIN kódu prihlásiť do bankovej aplikácie? Za všetky uvediem len dva scenáre: ak zároveň so smartfónom používate aj inteligentné hodinky, môžete v konfigurácii nastaviť, aby smartfón zostal odomknutý, pokiaľ sú hodinky nablízku a používateľ ich má na ruke. Ak vám vtedy niekto ukradne telefón z vrecka, stačí aby ho udržiaval v odomknutom stave a má nad ním plnú kontrolu. Alebo vám zlodej vytrhne odomknutý telefón z ruky a ujde s ním, pričom ho bude udržiavať odomknutý. 

Implementácia rôznych technologických noviniek, sofistikované funkcie a zároveň jednoduché a intuitívne ovládanie všetkých implementovaných funkcií aplikácií zaistila Tatra banke získanie mnohých renomovaných ocenení. Samozrejme najväčším ocenením je spokojnosť používateľov.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Klimatické zmeny urobia mestá neobývateľnými. Je čas utiahnuť sa do podzemia

13.11.2019 00:20

Podzemné mestá sú už dávno témou sci-fi, no teraz sa o nich uvažuje celkom vážne. Mestská rada vo fínskych Helsinkách schválila v roku 2010 Podzemný územný plán, ktorý bol dokončený v roku 2019 a pokr ...

Bezpečnosť 5

14-ročné dievča prišlo s riešením, ako odstrániť slepé miesta vo výhľade vodičov

07.11.2019 00:15

Pri množstve automobilových nehôd bývajú častým problémom slepé miesta spôsobené A stĺpikmi konštrukcie vozidla. Zmeniť by to mohlo riešenie, ktoré predložila iba 14-ročná Alaina Gasslerová z mesta We ...

Bezpečnosť

Vedci dokázali pomocou lasera „hacknúť“ smart reproduktory Amazon Echo a Google Home

06.11.2019 00:15

Výskumný pracovník v oblasti kybernetickej bezpečnosti Takeshi Sugawara objavil zvláštny trik. Namieril vysokovýkonný laser na mikrofón svojho iPadu (to všetko vnútri čiernej kovovej skrinky, aby nik ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá