Image
13.9.2018 0 Comments

Dlhodobý test: Huawei P20 Pro – umelá inteligencia asistuje pri fotení

Fotoaparáty smartfónov sú vrcholom umu konštruktérov, ktorí sa snažia do limitovaného priestoru niekoľko milimetrov hrubého tela vtesnať čo najkvalitnejšiu kombináciu optiky, mechaniky, elektroniky a softvéru. Fyzikálne vlastnosti fotoaparátu závisia predovšetkým od optickej sústavy a tá sa musí prispôsobiť rozmerom snímačov a hrúbke smartfónu.

Zadný fotoaparát Huawei P20 Pro má až tri objektívy. Prvý objektív zhora (na výšku) umožňuje optický zoom snímač má rozlíšenie 8 MP, objektív má svetelnosť f/2.4, ohniskovú vzdialenosť (prepočítanú) 80mm a uhlopriečku snímača 1/4". Druhý fotoaparát má parametre 40 MPx f/1.8, 27mm, 1/1.7", a tretí monochromatický 20 MPx, f/1.6, 27mm, 1/2.7". Limitujúcim faktorom je hlavne veľkosť snímača. Možno vás prekvapíme tvrdením, že veľkosť snímača nemá žiadny vplyv na hĺbku ostrosti. Hĺbku ostrosti ovplyvňuje iba clona, vzdialenosť od fotografovaných objektov a ohnisková vzdialenosť. A to je práve kameň úrazu. Aby objektív dokázal premietnuť celú fotografovanú scenériu na miniatúrny snímač jeho fyzická ohnisková vzdialenosť len niekoľko milimetrov. Vplyv veľkosti snímača na hĺbku ostrosti je teda len nepriamy. 

Čo vzhľadom k fyzikálnym limitom nedokáže optická sústava fotoaparátu v smartfóne, s tým si musí poradiť obrazový procesor a najnovšie aj umelá inteligencia. Huawei P20 a P20 Pro má k dispozícii čip Kirin 970 s hardvérovou podporou umelej inteligencie (AI) a neurónových sietí. Prioritnou úlohou implementovanej umelej inteligencie je stieranie rozdielov medzi fotografmi začiatočníkmi a profesionálmi. AI rieši rozpoznávanie fotografovanej scény a spracovanie údajov zo snímačov do výsledného záberu. Rieši nielen technické, ale už aj kompozičné aspekty záberu. V automatickom režime sa AI snaží rozpoznať fotografovanú scénu a podľa toho nastaviť parametre expozície. Rozpoznávajú sa scény typu jedlo, pláž, sneh, vodopád, východ a západ slnka, ohňostroj, skupina ľudí, zelená príroda, kvety, účinkujúci na pódiu, či textový dokument. Huawei P20 dokáže identifikovať až 500 rôznych scén či objektov v 19 kategóriách. Automaticky k nim priraďuje vhodné nastavenie. Podľa typu scény taktiež obrazový procesor spracuje záber.

V článku budú dva druhy záberov. Snímky obrazovky aplikácie fotoaparát, ktoré obsahujú textovú informáciu o tom ako bola rozpoznaná scéna a následne záber. Nakoľko snímky obrazovky obsahujú len náhľad a nie záber po spracovaní, majú len informatívnu hodnotu.

Na prvej dvojici je scenéria poľského mesta Zakopané obklopeného horami počas západu slnka. Fotoaparát túto scénu správne vyhodnotil a výsledný záber dobre zachytáva atmosféru.

Rozpoznaná scenéria Západ slnka

Vľavo je záber s vypnutým rozpoznávaním, vpravo tak ako bol exponovaný a spracovaný po zozpoznaní, že sa jedná o západ slnka

Veľmi zaužívané je fotenie jedla, predovšetkým ak je dobre naaranžované, alebo exotické. Jedlo je de facto najvariantnejším scenárom a tým pádom najtvrdším orieškom na rozpoznanie. Napriek tomu Huawei P20 Pro rozpoznáva scénu typu jedlo takmer so 100 percentnou úspešnosťou. Špecifickou črtou záberov jedla je často z hľadiska fotenia problematické osvetlenie. Buď tiene ak fotíte jedlo na tanieri na terase reštaurácie počas slnečného dňa, alebo pološero, či rôzne farebné svetlá pri fotení jedál v reštauráciách, či na rôznych, hlavne večerných podujatiach. 

Takmer vždy je správne rozpoznané aj fotenie portrétu. Vtedy je žiadúce zaostriť na objekt na popredí, rozostriť pozadie a kresba tváre by mala byť skôr mäkká, nie kontrastná aby sa nezvýrazňovali drobné vady pleti.

Keďže modelka v tomto prípade stála veľmi blízko pozadia, takmer sa o stenu opierala, rozostrenie pozadia by v tomto prípade zvládol len kvalitný vysoko svetelný objektív s ohniskovou vzdialenosťou (fyzickou) nad 100 mm. Kresba pleti je jemná no zároveň je dobre podaná aj štruktúra vlasov a ornament na líci. Všimnite si porovnávací záber veľmi kvalitným objektívom. Pozadie je trochu rozmazané, no keďže záber z full frame bezzrkadlovky nebol nijako upravovaný, všimnite si aj ostrú kresbu tváre, na portrét kde požadujeme mäkkú kresbu až veľmi ostrú.

Vľavo je záber z Huawei P20 Pro a vpravo z full frame bezzrkadlovky Canon EOS R s objektívom s nastavenou ohniskovou vzdialenosťou 104 mm a svetelnosťou f/4

Umelá inteligencia sa fotografovi snaží asistovať aj pri komponovaní záberu, napríklad aby horizontálne linie, napríklad hladina vody v jazere boli horizontálne aj na fotkách. Funguje to podobne ako automatické narovnanie horizontu a línií v aplikáciách na editovanie fotografií. Samozrejme nie vždy je kompozičný záber prvoplánovým niekedy z kreatívnych dôvodov chceme aby rovné línie boli šikmé. Vtedy stačí prepnúť na iný scénický režim. 

Pri skupinovom portréte zas inteligencia na pozadí odporučí fotografovi podstúpiť, alebo nastaviť taký zoom, aby ľudia neboli úplne na okrajoch záberu, ale aby skupinka bola orámovaná pozadím, z ktorého je zrejmé, kde bol záber urobený. Keď už riešime kompozíciu fotografií osôb, zapamätajte si jednoduché pravidlo, pri kompozícii postáv sa podľa možností orezáva v strede častí končatín medzi dvoma kĺbmi. Ak je na zábere niekoľko ľudí rôznej výšky, tak toto pravidlo sa nedá vždy dodržať, vtedy sa snažte aby fotka bola orezaná tak väčšine postáv spodný okraj prechádzal stredom časti nohy medzi kĺbmi a nie kĺbom.

Často sa používa takzvaný americký záber, od polovice stehenných kostí smerom nahor. Populárny je preto, lebo na ňom vidno ruky pozdĺž tele a to je aj dôvod prečo sa volá americký. Vo westernoch sa ľudia často zaberali tak aby im bolo vidno ruky a puzdra na kolty.  Portréty sa komponujú tak, aby bola vidno časť hrudníka, prípadne vyššie – od spojnice pazúch nahor.

Prezentáciu na konferencii vo veľkej sále, aj rôzne zábery z párty AI správne vyhodnotila ako „javiskový výkon“

Na konferenciách si určite budete chcieť zaujímavé snímky zaznamenať. Prípadne si prefotiť niečo zaujímavé z knihy, či časopisu. Určite nebudete sedieť v strede sály, takže záber na premietacie plátno nebude obdĺžnik, ale lichobežník. Scenár Sken dokumentov si s touto situáciou poradí a geometrické skreslenie vyrovná – zosnímaný lichobežník automaticky skonvertuje na obdĺžnik.

Sken dokumenu z prezentácie a finálna podoba zosnímaného dokumentu

Mal som príležitosť otestovať Huawei P20 Pro aj pri fotení ohňostroja

Ak to zosumarizujem aj v tomto prípade platí, že umelá inteligencia asistujúca pri fotení funguje vynikajúco, na podobne ako zatiaľ AI vo všeobecnosti sa ľudskej inteligencii nevyrovná. Inak povedané automatické rozpoznávanie scenérií odporúčam použiť vždy, ak fotku už nemienite ďalej upravovať.

Nemáme na mysli úpravy priamo v smartfóne, ale úpravy v špičkových aplikáciách typu Adobe Lightroom, Photoshop, či Zoner. Ak plánujete dodatočné úpravy, vtedy môžete automatické rozpoznávanie scenérií vypnúť, alebo ak to okolnosti dovolia, urobiť jeden záber s vypnutou a jeden záber so zapnutou podporou AI.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Test 2

Nikon Z7 vs. Nikon D850: Pokorila bezzrkadlovka Z7 svoju staršiu sestru?

15.01.2019 00:03

Spoločnosť Nikon určite nepatrí medzi patriotov v oblasti fotoaparátov. Full frame bezzrkadlovky od Sony a Olympusu sú na trhu už dlho, ale práve Nikon oznámením nových modelov Z6 a Z7 predznamenáva v ...

Test

Ako fotí Huawei Mate 20 Pro - makrofotografia

05.01.2019 00:10

Keď som pred dvomi rokmi písal článok o makrofotografii, týkal sa výhradne fotoaparátov s výmennými objektívmi, v drvivej väčšine zrkadloviek. Vtedy by som pokladal za sci-fi, že onedlho zvládnu tento ...

Test 3

Ktorý smartfon fotí najlepšie - Huawei Mate 20 Pro, Samsung Galaxy Note 9 alebo iPhone XS Max?

04.01.2019 00:15

V našom komplexnom teste sme sa zamerali na fotoaparáty vlajkových smartfónov. V prvom semifinále  sme porovnávali iPhone XS Max a  iPhone XR. V druhom semifinále zas vlajkové modely Huawei P20 Pro a  ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button