SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Digitálny nomád – čo obnáša život ITčkára na cestách po svete?

0

Ako skĺbiť pracovný a osobný život je témou, ktorú rieši stále väčšie množstvo ľudí. Mladí viac ako kedykoľvek predtým kladú dôraz na svoj osobný čas a nechcú sedieť od skorého rána do neskorého večera v práci. Stále viac ľudí hľadá spôsob, ako si zarobiť potrebné peniaze a zároveň sa baviť a tráviť svoj čas zmysluplne. A práve takto vzniklo digitálne nomádstvo, ku ktorému sa v poslednej dobe necháva strhnúť čoraz viac ľudí. Digitálnym nomádom je taký človek, ktorý vykonáva svoju prácu na diaľku takmer odkiaľkoľvek na svete, pričom mu na to postačí notebook a pripojenie k internetu. Klasickú kanceláriu tak môže vymeniť za pláž alebo snehové záveje za polárnym kruhom.

Ajťák, marketér alebo grafik na cestách
Prvími nomádmi boli najmä ľudia z oblasti IT, na diaľku totiž spravidla nie je problém kódovať či vytvárať grafické návrhy webových stránok. Teraz ide o populárny životný štýl medzi ľuďmi z marketingu, živiť sa tak môžu tiež napríklad grafici či fotografi. Zaujímavou pozíciou, ktorú možno takto vykonávať, je tiež virtuálny asistent, ktorý na diaľku spracováva drobné úlohy, ako sú rôzne rešerše či revízie. Stále menším problémom je tiež byť digitálnym nomádom zamestnancom, a to hlavne v už spomínanom odbore IT, kde je v súčasnosti zložité získať kvalitného odborníka, a tak sa firmy snažia vychádzať čo najviac v ústrety.

Rozlíšiť môžeme dva typy digitálnych nomádov - príležitostných a stálych. Prvých z nich nájdeme hlavne medzi zamestnancami, ktorí takto odchádzajú len na určité obdobie, aby svoju prácu oživili a načerpali nové kreatívne nápady. Tí druhí pracujú na voľnej nohe a celoročne bývajú v zahraničí. V oboch prípadoch je predpokladom dobrá znalosť cudzieho jazyka, spravidla angličtiny. Odporúčaním je však tiež naučiť sa pár základných fráz v miestnom jazyku.

Obľúbená je juhovýchodná Ázia
Medzinárodným portálom, ktorý nomádov združuje je NomadList.com. Je tu možné nájsť rôzne odporúčania, ako v daných miestach nomádiť a tiež je tu vytváraný rebríček najobľúbenejších miest, odkiaľ sa dá na diaľku pracovať. Aktuálne je na prvej priečke Canngu na Bali a hneď za ním tradičné thajské destinácie Chiang Mai a Bangkok, ktoré sú obľúbené hlavne vďaka nízkym nákladom na život v pomere k ponúkaným exotickým zážitkom. Na štvrtom mieste sa aktuálne umiestňuje Praha, ktorá je pre zahraničných nomádov tiež zaujímavou destináciou. Česi a Slováci sa vydávajú najčastejšie do už spomínanej juhovýchodnej Ázie, ale v kurze je aj stredná a južná Amerika.

Nomádi žijú nezávislým životom, namiesto hmotných statkov získavajú radšej zážitky a mnoho z nich sa riadi pravidlom 20 kíl, ktoré hovorí, že všetko, čo k životu človek na cestách potrebuje, by sa malo vojsť do batožiny s hmotnosťou 20 kilogramov. Jediná závislosť tu ale predsa je, a tou je pripojenie k internetu, ktoré je pre hladký priebeh výkonu práce nevyhnutné. Pri rozhodovaní, kam vyraziť, sa tak nomád riadi tým, či tam bude možné sa pripojiť na stabilné Wi pripojenie, aby práca ani komunikácia s klientmi neviazla.

Život uľahčujú aplikácie ako Skype, vďaka ktorému je možné pohodlne na diaľku udržiavať nielen pracovné, ale aj osobné a rodinné vzťahy. Vďaka portálom ako je Airbnb alebo Couchsurfing je zase jednoduchšie zohnať si dočasné ubytovanie. Kúzlo digitálneho nomádstva je ale aj v umení sa z internetu v pravú chvíľu odpojiť, užívať si a čerpať atmosféru miesta, kde sa práve nachádzate.

Zbohom, komfortná zóna!
Digitálne nomádstvo je tiež o umení vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, opustiť isté životné pohodlie a vymeniť ho za mnohokrát neopakovateľné zážitky. Nomádstvo ponúka veľkú voľnosť, vždy si môžete vybrať, kam práve chcete ísť alebo čo a kedy chcete robiť. Vyžaduje však tiež silnú vôľu a schopnosť si prácu zorganizovať. Dôležité je tiež ustrážiť si legislatívu, pravidelne si zisťovať vízové povinnosti a ďalšie požiadavky každej z krajín. Úskalím môže byť tiež uzatváranie zmlúv s klientmi z rôznych krajín, kedy je nutné dodržiavať formálne, finančné a daňové aspekty.

Sám sebou, ale aj sám so sebou
Nevyhnutné je tiež naučiť sa tráviť čas sám so sebou. Aj napriek tomu, že sa človek pohybuje na miestach, kde je veľa ľudí, môže sa časom začať cítiť sám. Nomádi si môžu vyhľadať priateľov v mieste, kde sa práve nachádzajú, vybudovať dlhodobejšie priateľstvo je však z dôvodu častých presunov zložité.

Zobrazit Galériu

Kašpar PR, s.r.o.

Všetky autorove články
Digital pocitac biznis IT firma praca peniaze cestovanie internet web online notebook grafika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať