Image
4.3.2018 0 Comments

Digitálny doping: Olympijské výsledky môžu ovplyvniť aj jednotky a nuly

Poliak Zbigniew Bródka už len s napätím čakal na výsledok, jeho súper Koen Verweij sa ešte lopotil na rýchlokorčuliarskej trati. Holanďanove korčule v Soči napokon po 1500 metroch preťali cieľovú líniu presne v rovnakom čase 1:45, aký namerali jeho súperovi. Zlato po 20-sekundovom dramatickom čakaní prisúdili poľskému rýchlokorčuliarovi. Verweijovi najcennejší kov na ostatnej zimnej olympiáde unikol o neuveriteľné tri tisíciny sekundy. Keďže obaja športovci súťažili v rozdielnych jazdách, pri určovaní víťaza museli rozhodnúť technológie.

Čo keby sa niekto v budúcnosti rozhodol, že v takýchto prípadoch svojmu favoritovi trochu pomôže? Je to pritiahnuté za vlasy? Možno ani nie. Hry v Pchjongčchangu sú už teraz najtechnologickejšou olympiádou v dejinách a tento trend bude ešte pokračovať.

Stovky miliónov útokov

O tom, že snahy o kybernetické narušenie priebehu olympiády nie sú len fantázia, svedčí aj štatistika spoločnosti Atos, ktorá sa stará o bezpečnosť OH. Len počas ostatných hier v brazílskom Riu bolo zaznamenaných viac ako 570 miliónov bezpečnostných incidentov, čo je takmer 400 pokusov za sekundu; dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcou letnou olympiádou v Londýne. Na bezpečnostnú štatistiku z Pchjongčchangu si ešte budeme musieť počkať, už teraz je však zrejmé, že útočníci nezaháľajú – prvý pokus o vyradenie IT infraštruktúry olympiáda zažila už počas otváracieho ceremoniálu.

Čo ak sa teda niekto v budúcnosti pokúsi ovplyvňovať výsledky? Tie sú dnes zaznamenávané takmer výlučne elektronicky a do pol sekundy sa objavia na ôsmich miliardách zariadení po celom svete.

Všetko je digitálne

Na hrách už dnes nie je disciplína, v ktorej by informačné technológie nehrali významnú rolu. Počítače vypočítavajú konečné skóre pri krasokorčuliarskych disciplínach. Rýchlokorčuliari vyrážajú na trať po výstrele zo smart pištole. V kombinézach majú senzory merajúce čas a priebeh pretekov zaznamenáva kamera, ktorá zhotoví 10-tisíc snímok za sekundu. Údaje z nich spracúva softvér. Senzormi sú vybavení aj lyžiari; elektronická je brána, cez ktorú sa spúšťajú na svah, a merače v každom momente zaznamenávajú ich polohu, rýchlosť i zrýchlenie. Na tieto dáta sa môžu spoliehať aj bobisti, pri ktorých sú údaje ako rýchlosť, uhlová rýchlosť a zrýchlenie z trojosových gyrosnímačov  a rýchlostných senzorov bezdrôtovo vysielané priamo trénerom a traťovým komisárom. Presný prechod cieľovou líniou vo všetkých športoch zase zabezpečuje laserová „cieľová páska“.

Všetky technológie sú určené na ešte presnejšie merania; ako každé elektronické zariadenie sa však aj tie olympijské môžu stať terčom hackerov. Tomu, aby sa takémuto digitálnemu dopingu a možným úpravám výsledkov zabránilo, organizátori venovali obrovskú pozornosť. Experti prešli stovky scenárov a testovaním bezpečnostných opatrení strávili viac ako stotisíc hodín. Pchjongčchang je vôbec prvá olympiáda, počas ktorej všetky kritické systémy bežia v cloude.

Technologický doping

Digitálny doping však nemusí mať len extrémnu podobu hackovania výsledkov. Technológie už dnes umožňujú športovcom plniť olympijské heslo „vyššie, rýchlejšie, silnejšie“. Dvaja holandskí rýchlokorčuliari v športe, kde rozhodujú naozaj milimetre a milisekundy, testujú špeciálny smart odev. Kombinéza je vybavená snímačmi, ktoré zaznamenávajú polohu tela, rýchlosť či vzdialenosť bokov od ľadu. Údaje sa v reálnom čase vysielajú do aplikácie, ku ktorej majú prístup tréneri; vibráciou na zápästí športovcov systém upozorňuje, aby upravili svoj postoj.

Nie všetci sa na moderné technológie pozerajú s pochopením, najmä ak k nim nemajú rovnaký prístup. Už v Pchjongčchangu bol z takéhoto technologického dopingu obvinený britský tím súťažiaci v skeletone (to sú tí, ktorí sa na miniatúrnych sánkach rútia dolu hlavou ľadovým korytom rýchlosťami vysoko prevyšujúcimi sto kilometrov za hodinu). Nové kombinézy zo špeciálnych materiálov, so špeciálnymi drážkami a vytvárané na základe 3D laserového skenu postavy zlepšujú aerodynamiku natoľko, že si už po tréningových jazdách Britky vyslúžili protesty od ostatných súťažiacich a obvinenia z podvádzania.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Vitajte v 20. rokoch 21. storočia: Technológie, ktoré budú formovať nasledujúce desaťročie

14.02.2020 13:43

Máme za sebou už pätinu 21. storočia a s novým desaťročím prichádzajú nové výzvy a technológie, ktoré zmenia spôsob nášho života. Digital Trends nazrel do krištáľovej gule a ponúkol pohľad na to, čo p ...

Magazín

Technologické trendy, ktoré zmenia náš život

14.02.2020 13:31

1) Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“ 2) Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny 3) Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programov ...

Magazín

Reportáž: TV Philips 2020 / Pohlcujúci zážitok pre všetky zmysly

07.02.2020 14:52

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov na rok 2020. V úvode označil Kostas Vouzas, CEO spoločnosti TP Vision TV & ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá