Image
2.10.2018 2 Comments

Digitálne dvojčatá z Lega

V snahe upriamiť pozornosť na celosvetovo uznávanú kreatívnu stavebnicu Lego Mindstorms, ktorá sa využíva na výučbu a tvorbu prototypov pri výskumných úlohách aj na takých prestížnych univerzitách ako je MIT, sme podrobne preskúmali jej možnosti a predstavili ju v sérii článkov a videí. V jednom z článkov sme ukázali stavbu robotického podvozku a v ďalšom článku zas robota pohybujúceho sa ako Segway a taktiež robotické šteniatko.

Dve z piatich základných konštrukcií, ktoré sa podľa návodu dajú postaviť zo stavebnice Lego Mindstorms EV3 – robotická ruka a linka na triedenie farebných predmetov, už patria do vyššej kategórie. Aj takéto jednoduché konštrukcie totiž imitujú výrobné či logistické linky alebo ich časti. Preto sa nazývajú aj digitálne dvojčatá.

Digitálne dvojča je vo všeobecnosti digitálny model entity či systému z reálneho sveta  V prípade koncepcie Industry 4.0 sa jedná o fyzický model linky výrobného či logistického procesu, prípadne simulačný softvér. Model, čiže digitálne dvojča, umožňuje ladiť a optimalizovať procesy bez toho, aby sa narušili reálne procesy. A práve stavebnice Lego či Fishertechnik, s programovateľnými riadiacimi jednotkami, senzormi a akčnými členmi, sú na stavbu takýchto modelov ideálne.

Linka na triedenie predmetov podľa farieb funguje tak, že pri ukladaní kociek do zásobníka sa naskenujú senzorom farieb, takže robot má v pamäti uložené poradie farieb kociek. Následne sa zásobník pohybuje na pásovej konštrukcii tak, aby každú kocku vhodil do nádobky s kockami príslušnej farby.

Keby som mal k dispozícii viac komponentov, predovšetkým motorov, dal by sa na podobnom princípe postaviť plotter, kde by sa na páse namiesto zásobníka kociek pohybovala fixka a dvojica koliesok s gumový povrchom by zabezpečila pohyb papiera. Na internete som našiel aj návod na postavenie takéhoto plottera z jednej stavebnice.

Nami postavené konštrukcie boli limitované tým, že sme mali k dispozícii len jednu stavebnicu. Z viacerých stavebníc by sa dala poskladať kompletná linka. V prípade robotickej ruky by sme na dosiahnutie požadovanej presnosti potrebovali viac komponentov na spevnenie konštrukcie.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Startup chce ukladať energiu stláčaním vzduchu v zinkovej bani

22.02.2019 00:30

Začínajúca firma Hydrostor prišla s nápadom skladovať energiu v podobe stlačeného vzduchu v podzemných priestoroch bývalej zinkovej bane. Projekt s názvom Advanced Compressed Air Energy Storage (A-CAE ...

Technológie 1

Nové solárne panely spoločnosti Insolight dosahujú rekordnú účinnosť až 29 %

22.02.2019 00:35

Solárne panely vyvinuté startupom Insolight sa môžu pochváliť pôsobivou účinnosťou až 29 %, čo je rekord na maloobchodnom trhu. Tieto systémy, ktoré sa teraz štandardizujú na hromadnú výrobu, obsahujú ...

Technológie

Nanoprepínače zhotovené z grafénu môžu urobiť našu elektroniku ešte menšou

20.02.2019 00:05

Akcelerometre v smartfónoch, mikrofóny v laptopoch či mikrozrkadlá v digitálnych projektoroch majú niekedy rozmery len niekoľko mikrometrov, ale vedci a inžinieri by ich potrebovali dokonca ešte menši ...

q

2 Comments

 1. cena reakcia na: Digitálne dvojčatá z Lega
  Autor: Lubo
  2.10.2018 21:10
  To je pravda, a Mindstorms stojí toľko čo smartfón vyššej strednej triedy. Avšak skoro každého Mindstorms vyprovokuje ku kreativita. No a koľko percent či skôr promile mladých používateľov smartfónov pre ne vyvíja aplikácie...
  Reagovať
 2. cena reakcia na: Digitálne dvojčatá z Lega
  2.10.2018 18:10
  lego mindstorms je super, ale cena je pre nasu priemernu mzdu dost mimo reality. skoda.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button