Image
30.9.2016 0 Comments

Digital Assembly: Drevený počítač, virtuálna realita, aj dedičstvo minulého storočia

Počas najväčšej konferencie slovenského predsedníctva v Rade EÚ zameranej na digitálnu agendu Digital Assembly, ktorá sa v týchto dňoch koná v Bratislave,  si účastníci konferencie počas prestávok môžu pozrieť aj netradičné exponáty z dielní šikovných Slovákov, ktorí sú fanúšikmi inovácií. 

Zatiaľ, čo na hlavných pódiách prebiehajú workshopy, debaty a prezentácie, na chodbách Slovenského národného divadla ožívajú dejiny a zároveň sa kombinuje téma konferencie s reálnymi ukážkami. Jednou z nich je aj exkluzívny hand-made produkt od slovenských remeselníkov, ktorý prepája technológiu s drevoobrábajúcim a kovoobrábajúcim remeslom. Ide o drevený počítač Xerry, ktorý sa týmto prepojením snaží znovu naštartovať proces zhodnotenia remesla. Drevený počítač disponuje aj vlastným unikátnym dotykovým a teplotným čidlom, ktoré umožňuje pomocou kapacitného tlačidla ovládať zapínanie a vypínanie počítača dotykom cez drevo.

"Teší nás, že môžeme byť súčasťou najväčšej konferencie o jednotnom digitálnom trhu na Slovensku. Je to pre nás obrovská skúsenosť a validácia. Témy prezentované na konferencii sú výborným smerovaním našich technologických zámerov, ktoré s produktom máme. Jednou z tém, v ktorej sme sa našli, je práve téma Internetu Vecí (IoT) a budovania IoT konektorov na trhu, nakoľko by sme radi náš dizajnový produkt začlenili do IoT siete ako ovládací prenosný prvok. Ako v príhovore povedal pán Pellegrini, naša krajina potrebuje práve inovatívne nápady, ktoré budeme vyvážať do zahraničia. Na konferencii sa nachádza veľké množstvo zahraničných odborníkov a veľmi významných ľudí, ktorí nás posunú rýchlejšie vpred, " povedal Martin Pechovský, jeden z autorov počítača.

Účastníci konferencie sa môžu preniesť aj do roku 1906, konkrétne do zaniknutého industriálneho kultúrneho dedičstva Elektrárne Piešťany. Ide o animáciu so zvukom, kde sa pomocou virtuálnej reality a špeciálnych okuliarov dá aj poprechádzať po objekte elektrárne. Autori nového využitia bývalej elektrárne, architekti z Fakulty architektúry STU, naplnili svoj sľub viaczmyslového zážitku prezentácie histórie elektrárenstva. Prostredníctvom virtuálnej reality je prezentovaná animovaná strojovňa elektrárne, so zvukom historických dízlových motorov a generátorov, vizuálny vnem podporujú realistické materiály a textúry. Zážitok je umocnený stále prítomnou vôňou mazutu v existujúcej hale strojovne.

Do tretice priestory divadla dopĺňa výstava Klubu Jozefa Murgaša J.G. Wireless World, ktorá prítomným ukazuje vývoj histórie v oblasti bezdrôtovej komunikácie od prelomu 19. a 20.storočia.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Bezpečnosť vládnej siete GOVNET bude vyššia, komunikácia bude šifrovaná

25.06.2019 15:16

 Bezpečnosť nadrezortnej siete Govnet sa zásadne zvýši. Vďaka tzv. IPSec tunelu bude mať celú sieť Govnet štát pod kontrolou a navyše bude umožňovať šifrované videokonferencie. Národný projekt na efek ...

Tlačové správy

Aký je podiel žien v IT? Necelá štvrtina

25.06.2019 14:51

IT manažéri očakávajú, že do piatich rokov bude až jedno z piatich pracovných miest automatizovaných alebo nahradených umelou inteligenciou. Sedem z desiatich z nich však verí, že novovytvorené pracov ...

Tlačové správy

Prekonajú mladí Trnavčania svoj doterajší rekord v úspornej jazde?

25.06.2019 00:00

Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave mieria na svoje ďalšie vystúpenie na medzinárodných pretekoch Shell Eco-marathon Europe 2019 do Londýna. Tento rok budú bojovať s celkom nový ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá