Image
28.4.2017 1 Comments

Dievčatá sú v matematike lepšie ako chlapci, napriek tomu informatiku neštudujú

Firmy chcú prispieť k tomu, aby záujem tínedžeriek o technológie a vedu vekom neupadal

Dievčatá ovládajú väčšinou matematiku a prírodné vedy minimálne tak dobre alebo lepšie ako chlapci, napriek tomu po strednej škole chodia študovať vedu a techniku v oveľa menšom počte. Obzvlášť slabý je záujem nežného pohlavia o informatiku. Napríklad na Fakulte informatiky a informačných technológií STU aj na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity tvoria dievčatá stále len desatinu celkového počtu študentov, hoci v posledných rokoch tento podiel narástol.

Podľa zistení University of Glasgow a University of Missouri, ktoré skúmali študijné výsledky poldruha miliónov 15-ročných študentov z celého sveta v testoch PISA (Programme for International Student Assessment), dosahujú dievčatá v matematike a prírodných vedách až v 70 % krajín lepšie výsledky, ako ich spolužiaci, a to bez ohľadu na sociálne, politické alebo ekonomické postavenie.

Napriek tomu záujem dievčat o štúdium matematiky, fyziky, chémie či informatiky po dovŕšení 15 roku života prudko klesá, ukázal nedávny prieskum medzi 11,5 tisíc školáčkami z 11 európskych krajín vo veku jedenásť až osemnásť rokov.

Dôvodov je viacero. Prieskumy ukazujú, že jednou z príčin sú obavy dievčat z matematiky, čo platí najmä v rozvinutejších a rodovo rovnejších krajinách, ale tiež nedostatok ženských vzorov v oblasti vedy a techniky a chýbajúce praktické skúsenosti či zážitky.

Dievčatá si IT smer primárne nevyberajú z dôvodov obáv z matematiky či programovania a následne preto, lebo presne nevedia čo sa v technologických firmách robí. Považujú tento smer za nudný, majú predstavu, že presedia celý deň za počítačom a nebudú s nikým komunikovať,“ potvrdzuje dôvody nezáujmu dievčat o štúdium informatiky Petra Kotuliaková zo združenie Aj Ty v IT.

Spoločnosť Siemens sa preto každoročne pridáva k celosvetovej iniciatíve na podporu žien v IT pod názvom Girl’s Day, ktorý na Slovensku organizuje združenie Aj Ty v IT. Deň žien v informačných a komunikačných technológiách sa včera konal na Slovensku po štvrtýkrát, pričom sa ho zúčastnila zhruba tisícka dievčat. Stovka z nich si mohla v spoločnosti Siemens v Bratislave, Žiline a v Košiciach, pozrieť, ako sa vyvíja software pre utlrazvuky, navrhuje medicínska diagnostika vo virtuálnej realite, alebo pracuje so softvérom, ktorý riadi inteligentné budovy a elektrárne.

Siemens vyvíja na Slovensku softvér, ktorý sa používa v rôznych oblastiach po celom svete, preto sa do Girl’s Day opakovane zapájame. Chceme rúcať mýtus, že práca s technológiami je nudná a ukázať dievčatám, že ak sa rozhodnú študovať vedu, techniku či informatiku, budú mať na Slovensku šancu pracovať na zaujímavých projektoch. Napríklad vyvíjať špičkový medicínsky softvér, ktorý zachraňuje životy, alebo pracovať s technológiami, ktoré chránia ľudí pred požiarmi,“ uviedol Milan Rajnoha, Head of Corporate Technology spoločnosti Siemens.

Autor: Siemens

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Majk Spirit, ako úplne prvá hviezda na Slovensku, má na Viberi vlastné samolepky

11.12.2019 15:13

Majk Spirit prichádza s novou formou komunikácie so svojim fanúšikmi – na Viberi má vlastnú sadu samolepiek a komunitu pre zdieľenie exkluzívnych informácií.      Po svetových hviezdach, akými sú Sn ...

Tlačové správy

Nové vozidlo Mercedes-Benz GLA: výraznejší charakter, viac miesta, vyššia bezpečnosť

11.12.2019 14:44

Nová GLA ako ôsmy model kompletizuje aktuálnu generáciu kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz. Tu sú jej najdôležitejšie vlastnosti v skratke. Nová GLA ·je o viac ako desať centimetrov vyššia ...

Tlačové správy

Eurofondy na dopravu nevyužívame efektívne, chýbajú inteligentné projekty

11.12.2019 14:31

Finančné prostriedky z európskych fondov už dávno nie sú určené iba na výstavbu ciest či železníc. Inteligentné projekty v doprave zatiaľ na Slovensku chýbajú a nezmenilo sa to ani v uplynulom roku, b ...

1 Comments

  1. Urcite do IT nechodte a nestudujte to. reakcia na: Dievčatá sú v matematike lepšie ako chlapci, napriek tomu informatiku neštudujú
    30.4.2017 12:04
    Pracovat v oblsati IT sa na Slovensku neoplati. Ak chcete ostat na Slovensku urcite IT nestudujte. Stanete sa otrokmi a lacna pracovna sila pre zapadne korporacie . Budete svojou cenou konkurovat Malayzii a Indii a inym Nearshore a Offshore spolocnostiam. Nemate moznost rast financne. V Kosiciach je IT Valley co znamena ze ak sa v niektorej z firiem zamestanete nikde inde Vas nezamestnaju. Musite pracovat co najmenej a nedoslo k prechadzaniu medzi firmami. Budu sa Vam smiat taky murar zarobi viac. Dievcata urcite IT nestudujte skoda energie a penazi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá