Image
6.6.2019 0 Comments

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto toho však môže deťom hroziť riziko skorej smrti. Nová správa totiž hovorí, že mutácie génu CCR5 podobné tým, ktoré He vykonal, skracujú životy ľudí v priemere o 1,9 roka. Toto zistenie by mohlo byť varovaním pre kohokoľvek iného, ​​kto sa snaží zdokonaliť ľudské bytosti.

Je to preto, že mnohé gény majú viac ako len jednu úlohu a vedci zasahujúci do tejto rovnováhy pravdepodobne spôsobia neočakávané a nežiaduce vedľajšie účinky. Vo februári boli vykonané obmeny v rovnakom géne spojené s obnovou pamäte po mozgovej mŕtvici. To znamená, že by mohol mať úlohu aj pri zmene funkcie mozgu. 

„Ak chcete zmeniť zárodočnú líniu iba na základe čiastočného porozumenia, je to nezodpovedné,“ povedal Feng Zhang, biológ z Massachusettskej technologickej univerzity a expert na CRISPR, nástroj na úpravu génov používaný v čínskom experimente. 

Gén CCR5 produkuje receptor na povrchu imunitných buniek. Zdá sa, že ľudia, ktorí prirodzene zdedia dve nefunkčné kópie génu, sú do značnej miery imúnni proti bežnému kmeňu HIV, ktorý potrebuje receptor na vstup do buniek. To bol „ochranný“ efekt, ktorý sa He, biofyzik vyštudovaný v USA, snažil napodobniť u dvojčiat.

Hoci nereprodukoval dokonale prirodzenú mutáciu CCR5, poškodil gén v ľudských embryách, z ktorých dve preniesol do tela ženy, čo viedlo k narodeniu dvojčiat. Jeho experiment bol okamžite kritizovaný ako príliš riskantný aj ako zbytočný (HIV nie je v Číne bežný a dá sa mu zabrániť inými spôsobmi).

Čínsky výskumník nebol videný ani počutý od januára, keď čínske úrady vyhlásili, že sa dopustil porušenia etiky a možného zločinu, čo by sa „malo brať vážne“. Existencia prirodzených mutácií na CCR5, ktoré oslabujú jeho funkciu, dlho fascinuje vedcov. Niektorí špekulujú, že jeho prispôsobenie mohlo v minulosti chrániť proti moru. Bez ohľadu na to, akú výhodu v minulosti mohli mať poškodené kópie CCR5, neznamená to, že mutácia je dnes prospešná.

Naopak, existuje dôkaz, že mutácie v géne môžu spôsobiť, že ľudia sú náchylnejší na iné infekcie, ako je napríklad vírus západonílskej horúčky alebo chrípky. Španielski lekári, ktorí v roku 2015 študovali hlien zo 171 prípadov chrípky, zistili, že u ľudí s mutantnou verziou CCR5 je vyššia pravdepodobnosť, že na túto infekciu zomrú.

Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Medicine.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Futuristická bunda Black Squid napodobňuje farbu meniacu pokožku chobotnice

22.08.2019 00:20

Chobotnice patria medzi málo zvierat na svete, ktoré sú schopné zmeniť farbu pokožky v mihnutí oka. Pozoruhodná transformácia im pomáha maskovať sa v prostredí, aby sa stali takmer neviditeľnými a zo ...

Výskum 1

ResTORbio: Liek proti starnutiu je už takmer za rohom

22.08.2019 00:15

Už v roku 1999 US Food and Drug Administration schválila rapamycín ako imunosupresívum, ktorý slúžil na to, aby sa zabránilo odmietnutiu transplantovaných orgánov. Vedci neskôr zistili, že látka zárov ...

Výskum

Nanočastice zachytávajúce svetlo obmedzia vypúšťanie obrovského množstva emisií skleníkových plynov

21.08.2019 00:00

Syzygy Plasmonics, spinout spoločnosť Rice University, získala 6 miliónov dolárov na výrobu čistejšej formy vodíka pomocou nového typu fotokatalyzátora. Výroba chemikálií vytvára obrovské množstvo emi ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá