Image
6.6.2019 0 Comments

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto toho však môže deťom hroziť riziko skorej smrti. Nová správa totiž hovorí, že mutácie génu CCR5 podobné tým, ktoré He vykonal, skracujú životy ľudí v priemere o 1,9 roka. Toto zistenie by mohlo byť varovaním pre kohokoľvek iného, ​​kto sa snaží zdokonaliť ľudské bytosti.

Je to preto, že mnohé gény majú viac ako len jednu úlohu a vedci zasahujúci do tejto rovnováhy pravdepodobne spôsobia neočakávané a nežiaduce vedľajšie účinky. Vo februári boli vykonané obmeny v rovnakom géne spojené s obnovou pamäte po mozgovej mŕtvici. To znamená, že by mohol mať úlohu aj pri zmene funkcie mozgu. 

„Ak chcete zmeniť zárodočnú líniu iba na základe čiastočného porozumenia, je to nezodpovedné,“ povedal Feng Zhang, biológ z Massachusettskej technologickej univerzity a expert na CRISPR, nástroj na úpravu génov používaný v čínskom experimente. 

Gén CCR5 produkuje receptor na povrchu imunitných buniek. Zdá sa, že ľudia, ktorí prirodzene zdedia dve nefunkčné kópie génu, sú do značnej miery imúnni proti bežnému kmeňu HIV, ktorý potrebuje receptor na vstup do buniek. To bol „ochranný“ efekt, ktorý sa He, biofyzik vyštudovaný v USA, snažil napodobniť u dvojčiat.

Hoci nereprodukoval dokonale prirodzenú mutáciu CCR5, poškodil gén v ľudských embryách, z ktorých dve preniesol do tela ženy, čo viedlo k narodeniu dvojčiat. Jeho experiment bol okamžite kritizovaný ako príliš riskantný aj ako zbytočný (HIV nie je v Číne bežný a dá sa mu zabrániť inými spôsobmi).

Čínsky výskumník nebol videný ani počutý od januára, keď čínske úrady vyhlásili, že sa dopustil porušenia etiky a možného zločinu, čo by sa „malo brať vážne“. Existencia prirodzených mutácií na CCR5, ktoré oslabujú jeho funkciu, dlho fascinuje vedcov. Niektorí špekulujú, že jeho prispôsobenie mohlo v minulosti chrániť proti moru. Bez ohľadu na to, akú výhodu v minulosti mohli mať poškodené kópie CCR5, neznamená to, že mutácia je dnes prospešná.

Naopak, existuje dôkaz, že mutácie v géne môžu spôsobiť, že ľudia sú náchylnejší na iné infekcie, ako je napríklad vírus západonílskej horúčky alebo chrípky. Španielski lekári, ktorí v roku 2015 študovali hlien zo 171 prípadov chrípky, zistili, že u ľudí s mutantnou verziou CCR5 je vyššia pravdepodobnosť, že na túto infekciu zomrú.

Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Medicine.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Nový fúzny reaktor by mohol priniesť revolúciu vo výrobe lacnej, čistej a bezpečnej energie

25.02.2020 00:15

Austrálska spoločnosť HB11 Energy hovorí, že je na dobrej ceste výroby energie z jadrovej syntézy bez rádioaktívnych palív alebo extrémne vysokých teplôt. HB11 Energy je spin-out, ktorý vznikol na Uni ...

Výskum

Video: Protetická ruka zapojená priamo do syntetizátora umožňuje hrať hudbu iba myšlienkami

24.02.2020 00:05

Profesor psychológie a DJ Bertolt Meyer demonštroval protetickú ruku, ktorú vytvoril a ktorá sa dá zapojiť priamo do syntetizátora na ovládanie hudby pomocou rovnakých elektrických impulzov, aké bežne ...

Výskum

Ekologická revolúcia. Nanočastice umožnia recykláciu CO2 na palivo

21.02.2020 00:10

Islandská elektráreň Svartsengi už po celé desaťročia dodáva obyvateľom geotermálnu energiu a teplo. Ibaže získavanie tejto obnoviteľnej energie zo zeme vyžaduje fosílne palivá na spustenie čerpadiel. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Gopas .Net DevDays 2020 - 24.4.2020

Najnovšie videá