Image
13.2.2014 0 Comments

Dell tvrdí, že prehrávač VLC môže poškodiť reproduktory v notebooku

dell.jpg V poslednom čase na internetových diskusných fórach rezonuje príbeh zákazníka, ktorý reklamoval u výrobcu notebook Dell so zničenými reproduktormi. Dell však záručnú opravu odmietol s odôvodnením, že za poškodenie môže prehrávač VLC. Ten totiž umožňuje zosilniť hlasitosť nielen na 100 %, ale až na 200 a 400 %, čo môže viesť k poškodeniu reproduktorov.

Dell však na svojich stránkach pred týmto problémom varuje: „Niektoré zvukové aplikácie, napríklad prehrávač VLC, umožňujú zosilniť výstupný výkon reproduktorov na 200 až 400 % pôvodného zvukového výstupu. V takejto situácii môže neprimerané používanie viesť k poškodeniu reproduktora." Dell vraj VLC otestoval a zistil, že reproduktory môžu byť poškodené už po niekoľkých hodinách používania.

Keďže v záručných podmienkach spoločnosti je pasáž upozorňujúca na to, že pri hardvérovom probléme spôsobenom softvérom tretej strany nie je Dell povinný poskytnúť záručný servis, výrobca reklamáciu zamietol.

Vývojár VLC Media Player Jean-Baptiste Kempf tvrdí, že prehrávač nemôže poškodiť reproduktory. Na oficiálnom diskusnom fóre VLC sa jeden zo správcov vyjadril, že prehrávač používa štandardné systémové rozhranie (Windows API, rozhranie DirectSound) a softvérové zosilnenie, takže v najhoršom prípade vznikne skreslený signál a používateľ bude mať plne saturovaný výstup, ale hardvér sa tým nepoškodí. Ťažkosti vraj spôsobuje to, že zvuková karta v notebookoch Dell umožňuje maximálny výstupný výkon 10 W, no reproduktory zvládajú len 6 W. Problém teda môže byť v ovládačoch. Preťažený reproduktor hrá skreslene, až kým v hnacom mechanizme teplota vzrastie tak, že sa zničí.

Za to však nemožno viniť VLC. V jeho prípade je to rovnaké, ako keby ste súbor MP3 nadmerne zosilnili v editore Audacity a opäť uložili ako MP3. Zvuk by tým stratil dynamiku a bol by skreslený, ale súbor by nebol nebezpečný.

Keďže na poškodenie sa sťažovali zákazníci, ktorí počúvali heavy metal, podľa vývojára VLC by bolo logickejšie, keby Dell obmedzil záruku pre používateľov, ktorí obľubujú takýto druh hudby, a odporúčal im, aby počúvali len skladby Céline Dion.

Na druhej strane rovnako logické by bolo, keby používateľ, ktorý počuje, že jeho reproduktor hrá skreslene, znížil hlasitosť. Mohol by tak predísť jeho poškodeniu.

Zdroj: news.techeye.net
beta.slashdot.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

8-miliardový Xerox zvažuje kúpu 27-miliardového HP

07.11.2019 16:44

Spoločnosť Xerox, ktorá sa stala známou svojimi kopírovacími strojmi, zvažuje kúpu výrobcu počítačov a tlačiarní HP Inc. Správu o tom priniesol denník Wall Street Journal, odvolávajúc sa na „ľudí oboz ...

Biznis

Toto sú najrýchlejšie rastúce technologické firmy na Slovensku

18.10.2019 00:05

V tohtoročnom, v poradí už dvadsiatom ročníku rebríčka Deloitte CE Fast 50 pre najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické spoločnosti v strednej Európe, sa umiestnili tri slovenské spoločnosti. Okrem ...

Biznis 3

Ako sa vedieť predať pri hľadaní novej práce? Tradičné CVčko už nestačí

11.10.2019 00:10

Vnímanie práce sa v posledných 10 rokoch výrazne zmenilo, čo sa odráža aj v životopisoch. V minulosti sa na prácu hľadelo ako na ‚jednoprúdovú diaľnicu‘ – človek vyštudoval nejaký odbor a následne v ň ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá