ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Dell XPS 7590 / Výkonný a vytrvalý notebook do firmy aj na multimediálnu zábavu

0

Vďaka tenkým rámikom okolo displeja má Dell XPS 7590 napriek veľkému displeju s uhlopriečkou 15,6" prijateľné rozmery, ktoré sa blížia 14-palcovému formátu. Vo verzii bez dotykového panela má notebook veľmi vyhovujúcu hmotnosť 1,8 kg. To ocenia pracovníci, ktorí často cestujú, aj študenti. Hliníkové telo pôsobí dojmom robustnosti a luxusu. Priaznivý dojem z materiálov a konštrukcie ešte viac umocňuje opierka dlaní z kompozitných uhlíkových vlákien. Na spodnej stene je odklopný kryt. Kto by čakal, že umožňuje prístup k slotu na prídavnú pamäť, neuhádol. Pod krytom je len štítok s typovým označením.

Podsvietené klávesy majú presný chod a príjemný zdvih 1,3 mm. V určitom bode počas stláčania pružný odpor klávesu náhle povolí, takže na klávesnici dokážete písať rýchlo a presne. Tlačidlo na zapnutie má voliteľnú integrovanú čítačku odtlačkov, takže ak máte takýto variant notebooku, na zapnutie a auten­tifikáciu vám stačí jediný úkon. Touchpad so skleným povrchom a integrovanými tlačidlami je príjemný na dotyk a funguje presne a spoľahlivo.

Procesor Intel Core i7-9750H deviatej generácie, ktorý má šesť jadier a 12 vlákien, je zárukou výkonu pri prijateľnej spotrebe energie z batérie. Taktovacia frekvencia sa v závislosti od záťaže pohybuje v rozsahu 2,6 – 4,5 GHz. Limitujúci faktor výkonu je, samozrejme, chladenie. Odvod tepla je vďaka hliníkovému telu dobrý. Výduchy chladiaceho ventilátora sú v zadnej časti v kĺbe displeja a nasávacie otvory v spodnej časti. Maximálna taktovacia frekvencia sa využije iba pri krátkodobej intenzívnej záťaži. Po niekoľkonásobnom opätovnom spúšťaní ­benchmarkov, ako aj pri renderovaní videa som v najteplejšom mieste na paneli s klávesnicou nameral 46 °C a na dolnej stene 41 °C. Batéria pri bežnej práci vydrží úctyhodných 14 – 15 hodín.

Model, ktorý som mal k dispozícii, mal matný displej s rozlíšením FHD (1080p), s jasom podsvietenia 500 nitov a vynikajúcou dynamikou jasu. Antireflexná úprava povrchu zobrazovacieho panela účinne eliminuje odlesky. Pri najnižších úrovniach jasu podsvietenia sa síce na reguláciu využíva impulzová šírková modulácia, ale na frekvencii nad 1000 Hz, čo ľudské oko nemá šancu postrehnúť. Napriek veľmi tenkému hornému rámu sa nad displej podarilo integrovať kvalitnú webovú kameru.

Integrovaná grafika Intel UHD 630 v pohode zvládne aj náročnejšie grafické aplikácie vrátane editovania fotografií a videa. Integrovaný hardvérový dekodér videa si poradí s prehrávaním 4K filmov zo streamovacích služieb na externom monitore. Samozrejme, treba si uvedomiť, že Dell XPS 7590 vo verzii bez dedikovaného grafického čipu nie je herný počítač, ale mohol by byť. Thunderbolt 3 totiž umožňuje pripojiť aj výkonné externé grafické karty. Wi-Fi modul Killer podporuje štandard Wi-Fi 6 s teoretickou priepustnosťou až do 2,4 Gb/s. Modul automaticky zisťuje, klasifikuje a stanovuje priority pre streamovanie videa, komunikáciu a prenos údajov pri hrách. Konektorová výbava zahŕňa aj port USB-C s rozhraním Thunderbolt 3 s funkciou Power Delivery. Na pripojenie klasického príslušenstva sú k dispozícii dva porty USB 3.1 prvej generácie, port HDMI 2.0 a 3,5-milimetrový kombinovaný konektor na slúchadlá a mikrofón. Stereofónne reproduktory s technológiou Waves MaxxAudio Pro majú výkon 2 × 2 W a stačia na pozeranie videí či počúvanie hudby. Fyzikálne limity pri reprodukcii basov vzhľadom na malé rozmery reproduktorov a objem ozvučníc, pochopiteľne, platia, takže na kvalitnú reprodukciu odporúčam slúchadlá alebo externé reproduktory.

Parametre:

• Procesor: Intel Core i7-9750H 9. generácie (vyrovnávacia pamäť 12 MB, frekvencia až 4,5 GHz, 6 jadier), pamäť: 16 GB dvojkanálová DDR4 2666 MHz, 512 GB SSD PCIe NMVe 3 × 4, grafika Intel UHD 630, displej 15,6" FHD (1920 × 1080 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB-C Thunderbolt 3, 2× USB 3.1, HDMI 2.0, 3,5 mm jack, slot na SD kartu; batéria 97 Wh; rozmery 357 × 235 × 17 mm, hmotnosť 1,8 kg

Benchmarky: PC Mark 10: 5 130, 3D Mark Time Spy: 3560

• Cena: 1515 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, excelentná výdrž na batériu, špičková konektorová výbava, vynikajúca klávesnica
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn: 91 %
Konštrukcia: 91 %
Výkon: 93 %
Konektivita: 93 %
Celkovo: 95 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Dell

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať