Dell Latitude 3500 BT X / Pracant s bohatou konektivitou

0

Spoločnosť Dell patrí k známym výrobcom a jej rad pracovných notebookov Latitude je veľmi obľúbený. K nám sa na test dostal jeho zástupca v nižšej výbave, model Latitude 3500. Hneď po vybalení zistíte, že sa nebude súťažiť o „super slim“ dizajn. Na pracovné nasadenie je dôležitá praktickosť. Vďaka tomu tu nájdete širokú portovú výbavu, v ktorej nechýba eternet, VGA, čítačka kariet SD, trojica portov USB-A, z toho dva vo verzii USB 3.1 gen. 1, navyše USB-C v rovnakej verzii s podporou Power Delivery a DisplayPort. Nechýba ani veľký HDMI a 3,5 mm jack. Pätnásťpalcový LCD displej MVA je vybavený antireflexnou úpravou a nie je dotykový. Podsvietená klávesnica je dlhého typu, teda aj s číselnou časťou, to pri práci tiež oceníte. Pod klávesnicou je umiestnený veľký touchpad s vyznačenou dvojicou tlačidiel.

Telo notebooku je z matného čierneho plastu, ktorý je dostatočne pevný, nikde nevŕzga ani sa neprehýba. Šasi je tuhé a podľa výrobcu vyhovie aj vojenským štandardom MIL-STD 810G, takže v pracovných podmienkach sa nestratí. Po obvode je použitý lesklý plast, ktorý vytvára zaujímavý dizajnový prvok. O pohon sa stará nový 4-jadrový procesor 8. generácie Intel Core i5-8265U, podporovaný 8 GB RAM, osadenej v jednom 8 GB module DDR4. Grafiku zabezpečuje integrovaný čip Intel UHD 620 Graphics. V úlohe úložiska tu nájdete iba 256 GB disk M.2 256GB PCIe NVMe Class 35 SSD. Bezdrôtovú komunikáciu zabezpečuje Wi-Fi 802.11 ac s podporou 2×2 MIMO a bluetooth vo verzii 5.0. O napájanie sa stará 4-článková Li-pol batéria s kapacitou 56 Wh, ktorú možno nabíjať priloženým 65 W adaptérom cez dedikovaný konektor alebo nabíjačkou s podporou PD cez USB-C.  Výrobca však ponúka viacero konfigurácií vrátane možnosti konfigurovať výbavu podľa priania zákazníka.

Ako som uviedol, v prvom rade ide o pracovný počítač, ktorý bez problémov zvláda bežnú kancelársku prácu, surfovanie po internete či sociálnych sieťach a nezľakne sa ani nenáročných hier. Bez ťažkostí si poradil aj s prehrávaním videí v 4K rozlíšení a, samozrejme, hudby či fotografií. Z výkonovej stránky teda nie je veľmi čo vyčítať. Prispieva k tomu nemalou mierou aj použitý disk SSD NVME, ktorý sa stará o rýchly nábeh systému aj svižné spúšťanie aplikácií. O 256 GB SSD sa budete deliť so systémom a iné úložisko počítač nemá. Firemní zákazníci však väčšinou využívajú cloudové riešenia a v PC toho veľa neuskladňujú, takže menšiu kapacitu SSD väčšinou ani nespozorujú. Zvukový diel poskytne dostatočne kvalitný zvuk so slušným výkonom. Basová zložka však, ako sa dá očakávať, chýba. Klávesnica má kvalitné biele podsvietenie, zdvih klávesov je iba 1,5 mm, čo môže niekomu prekážať. Po troche cviku sa na nej dá písať celkom dobre. Touch­pad má priestoru na rozdávanie. Jeho okolie pod klávesnicou poskytuje dostatočnú oporu na ruky. Displej je na dnešné pomery osadený v dosť širokom rámčeku, preto sa rozmery notebooku blížia k niektorým 17" modelom. Na displeji oceňujem antireflexnú úpravu. Kvalita panela je, žiaľ, slabšia stránka. Farebný gamut dosahuje na 60 % rozsahu sRGB a malé pozorovacie uhly tiež veľmi nepotešia. Už pri pohľade asi zo 45° vidieť zmenu farieb. Svietivosť 206 nitov tiež nepatrí k najlepším, no v rámci kategórie nájdete aj horšie. Na kancelársku prácu však panel bohato postačuje. Výdrž batérie pri bežnom pracovnom nasadení sa pohybuje okolo 8 hodín. Výhodou je USB-C s podporou PD, takže môžete notebook v prípade potreby dobiť aj v teréne zo silnejšieho powerbanku. Pri prezentáciách príde vhod veľmi bohatá konektivita, ktorá zabezpečí kompatibilitu v podstate so všetkými typmi prezentačných zariadení bez toho, aby ste so sebou museli ťahať ďalšie príslušenstvo.

Parametre:

• Procesor Intel Core i5-8265U(6M cache, až 3,90 GHz), RAM 8 GB, 1× 8 GB DDR4, grafika Intel UHD 620, SSD: M.2 256 GB PCIe NVMe trieda 35, displej antireflexný, nedotykový, 15,6" FHD MVA (1920 × 1080), kamera a mikrofón, Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2×2, bluetooth 5.0, čítačka pamäťových kariet SD, 1× USB 2.0, VGA, zámok, USB Type C 3.1 gen. 1 s podporou PD a DisplayPort, 1× HDMI 1.4, 1× RJ-45 eternet, 2× USB 3.1 gen. 1 (1× s PowerShare), 3,5 mm audio jack, Windows 10 Pro (64-bit.), batéria 4-článková 56 Wh, AC adaptér 65 W

Benchmarky: 3D mark Sky Diver: 4062; PC Mark 10: 3449; Crystal Disk Mark čítanie: 1588 MB/s; Crystal Disk Mark zápis: 807 MB/s

• Cena: 870 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Podsvietená klávesnica, portová výbava, antireflexný displej, rýchly disk SSD
- Slabší displej

HODNOTENIE:

Výkon: 70 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 98 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88 %

René Hubinský

Všetky autorove články
Dell Latitude

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať