Dell Inc.

0

» Dell založil Michael Dell v roku 1984. Keď mal pätnásť, rodičia mu darovali mikropočítač Apple II. Hneď prvý deň ho kompletne rozmontoval a opäť zložil. Pohľad na základnú dosku mu veľa neprezradil, ibaže rodičov rozobratím drahého darčeka priviedol do zúrivosti. No bol to rozhodujúci podnet, aby mladý Dell začal získavať z odbornej literatúry informácie o tom, ako vlastne počítače fungujú. O podnikateľskom talente svedčí fakt, že si už ako 16-ročný študent strednej školy slušne privyrábal obchodovaním s poštovými známkami a predajom predplatného novín. Keď sa v škole učili vyplňovať daňové priznanie, učiteľka ho upozornila, že tam má chybu, a sumu 18 000 dolárov (za rok) mu opravila na 1800. Michael trval na svojom, že naozaj zarobil toľko, ako napísal, teda podstatne viac ako jeho učiteľka.  

Michael Dell

Príchodom modulárneho riešenia IBM PC bol Michaelov osud de facto spečatený napriek tomu, že na želanie rodičov začal študovať medicínu. Keby sa rodičia boli pozreli do synovho auta, keď odchádzal na univerzitu, a videli tam tri kompletné počítače, asi by začali tušiť, že z ich potomka lekár nebude. Michael totiž zistil, že keď nakúpi jednotlivé komponenty a zostaví z nich počítač, môže ho predať za polovičnú cenu, než ho v tom čase ponúkali obchody s elektronikou, a ešte bude mať veľký zisk. V ambicióznom mladíkovi dozrievala myšlienka, že by v segmente PC mohol konkurovať samotnému IBM. V roku 1984 založil Michael Dell počas štúdia spoločnosť PC 's Limited. Predávala počítače kompatibilné s IBM PC, skladané ručne zo súčiastok. Následne štúdium zanechal. O štyri roky sa spoločnosť premenovala na Dell Computer Limited.

Priamy predaj počítačov

Čmeliak nevie, že podľa zákonov aerodynamiky by nemal lietať, a preto pokojne lieta. Michael Dell nevedel, že vtedajší výrobcovia počítačov považovali myšlienku ich priameho predaja koncovým zákazníkom za neuskutočniteľnú, a preto na tejto myšlienke založil svoj biznis. Eliminoval tak maržu sprostredkovateľov a o takto získanú úsporu sa firma Dell podelila so zákazníkom. Zákazníci oceňovali aj záruku typu NBD (Next Business Day), pri ktorej ich technik v prípade problému navštívi najneskôr ďalší pracovný deň. Objednávky Dell najprv prijímal poštou, neskôr na bezplatnej telefónnej linke a napokon cez internet. Po úspechu priameho predaja počítačov v USA chcel Dell aplikovať túto metódu aj v Európe, konkrétne vo Veľkej Británii. Bolo to v roku 1987, keď sa v bývalom Československu predávali PC kompatibilné počítače za štvornásobok ceny osobného auta – 300 000 korún. Pri priemernom plate 3000 Kčs by sporenie na taký počítač trvalo minimálne sto rokov. Ale vráťme sa do Británie. Analytici tam priamemu predaju nedávali nijaké šance. Dell ­varovania neposlúchol a dobre urobil. Britská ­pobočka Dellu bola zisková od prvých dní, po desiatich rokoch mala už obrat takmer dve miliardy dolárov.

Iný štýl výroby...

Na rozdiel od klasickej pásovej výroby a montáže, ktorú využívala  väčšina výrobcov a kde každý pracovník na linke montoval niekoľko súčiastok, pracovník Dellu na výrobnej linke zostavoval celý počítač sám.  Je to nielen motivujúce, pretože každý videl, čo vytvoril, a na konci zmeny si mohol spočítať, koľko počítačov zmontoval, ale aj výhodné. Na rozdiel od konkurentov Dell nevyrábal na sklad a každý počítač mohol byť iný, presne podľa požiadaviek zákazníka. V rýchlosti výroby sa táto metóda od klasickej pásovej prakticky ­nelíšila.

...bez zásob

Koncom 80. rokov Dell nakupoval čipy do zásoby, ale vzhľadom na ich zastarávanie a pokles cien bol takýto prístup neudržateľný. Kapacita pamäťových čipov sa doslova cez noc zvýšila z 256 KB na 1 MB a zároveň klesla ich cena. Nadmerné zásoby rýchlo zastarávajúcich súčiastok spôsobili Dellu veľké problémy a niektorí analytici firme dokonca predpovedali krach. Preto sa hľadali spôsoby, ako vyrábať pri minime zásob. Okrem zásob musel Dell bojovať aj s konkurenciou japonských výrobcov lacných klonov IBM PC. Dell mal neskôr aj ďalšie problémy (podobne ako Apple a Lenovo), keď musel stiahnuť z trhu štyri milióny notebookov pre chybné ­batérie od Sony.

» Sídlo Dellu v Round Rock v Texase. 60 % energie pochádza z veterných fariem spoločnosti Energy Future Holdings Corporation a 40 % od spoločnosti Waste Management.

Michaelov odchod a návrat, odchod Dellu z burzy

Prvým prezidentom Dellu sa stal Lee Walker a jeho hlavnou úlohou bolo pripraviť firmu, aby mohla v roku 1988 vstúpiť na burzu a stať sa verejne obchodovateľnou spoločnosťou. V roku 1996 začal Dell predávať počítače cez internet. Zákazník si mohol nakonfigurovať počítač podľa svojich predstáv priamo cez internet a dokonca sledovať, v akom štádiu je jeho výroba. V roku 2003 sa spoločnosť premenovala na Dell Inc., pretože už nevyrábala len počítače, ale aj televízory, handheldy, MP3 prehrávače a tlačiarne. V roku 2004 odstúpil Michael Dell z pozície CEO a prenechal vedenie firmy Kevinovi Rollinsovi. V roku 2007 sa však na pozíciu šéfa firmy vrátil. V roku 2013 firma Dell odišla z burzy a stala sa znovu súkromnou firmou. ­Michael Dell, investori fondu Silver Lake Partners... a Microsoft ju kúpili za 24,4 miliardy ­dolárov, čo je 13,65 dolára za akciu.

Akvizície a perspektíva

V roku 2006 Dell kúpil spoločnosť Alienware, ktorá mu dodávala niektoré komponenty. Dnes túto značku používa pre výkonné herné počítače. Vlani Dell realizoval jednu z najväčších akvizícií v dejinách IT, keď kúpil spoločnosť EMC, ktorá vyrába hardvérové komponenty pre storage do veľkých dátových centier. Možno preto bežní používatelia o EMC nepočuli, no je veľká pravdepodobnosť, že vaše údaje na Facebooku či cloudových službách sú umiestnené práve na hardvéri EMC. A ešte čerešnička na torte: Dell v tejto akvizícii získal aj firmu VMware, lídra v oblasti virtualizácie, ktorá patrila EMC. Keďže Dell v určitom období trochu zaspal vo vývoji tabletov, o smartfónoch ani nehovoriac, vynahradil si to vo veľkom štýle prienikom do dátových centier. Môže tak podnikať aj v tomto veľmi perspektívnom odvetví.

Vizitka:

  • Založená: 4. novembra 1984
  • Sídlo: Round Rock, Texas[1], USA
  • Predseda & CEO: Michael Dell
  • Obrat: 59 miliárd dolárov (2015)
  • Zamestnancov: 108 800 (2013)
  • Dcérske spoločnosti: Alienware, Dell Services, Force10

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať