Dell G5 15-5500 / Lacnejší variant Alienware

0

Dell sa v modelovom rade herných notebookov G5 drží trendu mierne konzervatívnejšieho dizajnu, takže smerovanie na hráčov prvoplánovo prezradí len RGB lišta s programovateľnými efektmi podsvietenia po celej dĺžke prednej strany, ktorá smeruje nadol a, samozrejme, dá sa vypnúť. Telo notebooku je z plastu a dizajnéri stavili na kontrast zaoblených a hranatých línií. Veko displeja s veľkým logom Dell má povrchovú úpravu s príznačným názvom Interstellar Dark Cover, pretože v plastickej hmote sú malé trblietajúce sa čiastočky. Svetlo sa na nich láme na farebné zložky. Povrch veka je pre tieto efekty pomerne lesklý, takže trochu vidno odtlačky prstov.

Displej sa odklápa na jednom závese v strede, ktorý zaberá približne tretinu šírky zadnej steny. Napriek tuhšiemu chodu závesu sa veko vďaka zošikmeniu v prednej časti ľahko otvára. Notebook má displej s obnovovacou frekvenciou 300 Hz a rozlíšením full HD. Pri uhlopriečke 15,6 palca je to 144 pixelov na palec. V praxi to znamená, že od vzdialenosti 50 cm už nerozoznáte pixelovú štruktúru obrazu. Ergonomická vzdialenosť je pritom 60 a viac centimetrov. Maximálny jas podsvietenia som nameral 340 nitov a pri meraní v matici 3 × 3 zóny odchýlka neprekročila 6 %. Displej má aj dobré podanie farieb. Kolorimetrickou sondou som nameral pokrytie farebného priestoru sRGB 96 %. Meranie osciloskopom s optickou sondou potvrdilo, že na reguláciu jasu podsvietenia nebola použitá metóda PWM, takže obraz nebliká.

Klávesnica je plnohodnotná vrátane numerickej časti a na recenzovanom modeli sú klávesy podsvietené bielym svetlom. Môžete nastaviť dve úrovne intenzity alebo podsvietenie vy­pnúť. Klávesy majú presný chod a v určitom bode stláčania naraz pružný odpor povolí, čo v praxi znamená presné zopnutie a hmatovú reakciu kliknutia. V ponuke je aj variant s modrým podsvietením a zvýraznením „herných“ klávesov W, A, S a D. Nad klávesnicou je tlačidlo na zapnutie s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov, takže počas zapínania sa zároveň prihlásite do systému. Touchpad s príjemným povrchom je umiestnený trochu viac vľavo, takže ak položíte dlaň tak, aby ste pohodlne dosiahli na klávesy WASD, ktoré sa používajú na ovládanie mnohých hier, bude dlaň väčšej ruky trochu presahovať na touchpad. Možno aj preto touchpad vyžaduje na stlačenie trochu väčšiu silu, a to aj v dolnej časti.

Šesťjadrový procesor Intel Core i7 desiatej generácie poskytuje dostatočný výkon, ktorý sa dá využiť v intenciách možností chladenia. Testovaný model mal 16 GB pamäte RAM. Grafiku v hrách má na starosti grafický čip NVIDIA GeForce RTX 2070, ktorý má 8 GB pamäte GDDR6, patrí do produktovej rodiny Turing a podporuje ray tracing. Chladiaci vzduch je nasávaný zospodu a vyfukovaný dozadu cez vodorovné prieduchy po stranách závesu displeja. Pomocou aplikácie Alienware Command Center si môžete nastaviť vhodnú kombináciu výkonu a výdrže. Ani pri opakovanej záťaži nestúpla interná teplota CPU nad 92 °C a GPU nad 84 °C. Toto sú zrejme hranice, keď systém začne znižovať taktovaciu frekvenciu procesora. Tá sa nikdy nedostala nad 3,6 GHz. Teplota plôšok medzi klávesmi ­neprekročila 58 °C a teplota klávesov 38 °C. Funkcia Game Shift spustí dynamický režim výkonu a maximalizuje rýchlosti ventilátorov.

Vysoký inštalovaný výpočtový aj grafický výkon potvrdzuje aj zdroj schopný dodať príkon 240 W. Pozitívne hodnotím, že zdroj je konštrukčne riešený ako plochý, takže sa dá dobre prenášať v aktovke. Príjemne ma prekvapila na herný notebook nezvyčajne dlhá, takmer 8-hodinová výdrž batérie. Model, ktorý som testoval, mal batériu s kapacitou 68 Wh. V ponuke je aj model s menšou 51 Wh batériou. Vzniknutý priestor je využitý na slot na montáž 2,5-palcového klasického pevného disku. Do modelu s väčšou batériou takýto disk nezabudujete. V ére polovodičových diskov by som pri výbere modelu určite uprednostnil model s väčšou batériou a časom, keby bolo treba, doplnil by som druhý disk SSD. Výrobca myslel aj na pomerne ľahkú rozšíriteľnosť. Môžete vymeniť dva pamäťové moduly za moduly s väčšou kapacitou, môžete doplniť ďalší disk SSD M.2 a k dispozícii je dokonca aj už spomínaný slot na 2,5-palcový disk. Upgrade však odporúčam zveriť servisu, pretože pri rozoberaní treba odpojiť LED pásik v spodnej stene od matičnej dosky. 

Na zošikmených bokoch prednej časti spodnej steny sú pomerne veľké mriežky reproduktorov. Reprodukcia zvuku je výraznejšia v oblasti výšok, podanie basov je primerané veľkosti zariadenia. Na dunivé basy budete aj tak používať slúchadlá alebo externé reproduktory. Dva mikrofóny po boku kamery nad displejom zachytávajú pri videohovoroch prekvapivo dobrý zvuk. Konektory portov sú rozmiestnené po obidvoch stranách. Eternetový port má odklápaciu západku.

Podľa skóre 5778 v benchmarku 3DMark TimeSpy a skóre 3719 v teste Port Royal tento model len o niekoľko málo percent výkonovo zaostáva za drahšími hernými notebookmi. V reálnych hrách plynulosť zobrazovania zlepšuje technológia NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling). Na porovnanie, po aktivovaní tejto technológie vzrástla v teste 3DMark rýchlosť ­zobrazovania zo 16,86 FPS na 24,56 FPS. Vyskúšal som, samozrejme, aj niekoľko najnovších hier vrátane Flight Simulatora, Halo 5 či Forza Horizon 4. Subjektívny dojem z grafiky bol vďaka výkonu a podpore ray tracingu výborný. Tandem výkonného procesora a dedikovaného grafického čipu je vynikajúci nielen na hry, ale aj na grafické a inžinierske návrhové aplikácie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výpočtový aj grafický výkon, výdrž na batériu, rozšíriteľnosť, Wi-Fi 6 a Thunderbolt 3
- Na kryte displeja vidno odtlačky prstov

PARAMETRE:

• Procesor: Intel Core i7 10750 Comet Lake, taktovacia frekvencia 2,6 – 5 GHz, 16 GB RAM DDR4, 2933 MHz, SSD 1000 GB M.2 PCIe, grafika NVIDIA GeForce RTX 2070Max-Q 8GB GDDR6, displej 15,6" FHD (1920 × 1080 px), obnovovacia frekvencia 300 Hz; konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB-C Thunderbolt 3, 1× USB 3.2, 2× USB 2.0, HDMI, Mini DisplayPort, slot na pamäťovú kartu SD, 2× 3,5 mm jack, batéria 51 alebo 68 Wh, rozmery 364 × 254 × 31 mm, hmotnosť 2,65 kg 

• Cena: 1 729 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať