SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Dell Alienware AW3420DW / Kvalita, za ktorú si však priplatíte

0

Alienware AW3420DW dokazuje, že monitory s ultraširokouhlým zahnutým displejom sa pomaly, ale isto udomácňujú v hráčskych kruhoch. Alienware je herná značka spoločnosti Dell, ktorá je dobre známa na poli profesionálneho hardvéru. Novinka tak svoj pôvod nezaprie a už pri vybaľovaní vás upúta veľmi efektný a prepracovaný dizajn. Ťažko by ste tu hľadali nejaké lacno vyzerajúce plasty. Masívny stojan s futuristickou zadnou časťou s LED podsvietením je z kombinácie plastu a lešteného hliníka. Priam vzorná je polohovateľnosť, ktorá umožňuje otáčanie a nastavenie výšky, náklonu aj sklonu displeja. Zadná strana displeja ladí so zadnou stranou stojana a je bielej farby, pričom umožňuje schovať všetky káble pod kryt. Monitor tak krásne vynikne v priestore, nehovoriac o tom, že zo zadnej strany nesvieti iba veľký ovál na stojane, ale aj symbol „Aliena“ v ľavom rohu. Podsvietenie, samozrejme, funguje, aj keď máte monitor otočený k stene. Vtedy vytvára efekty na stene pred vami. Navyše to všetko je nastaviteľné. Ovládacie prvky sú sústredené na pravej strane vzadu, iba tlačidlo vypnutia s LED je vpravo zospodu, takže si ho pri ovládaní funkcií nepomýlite. K dispozícii je malý joystick, ktorý vám umožní otvoriť ponuku úplných nastavení, ako aj ďalšie tri tlačidlá vzadu, ktoré buď otvoria niektoré rýchle nastavenia, alebo umožnia interakciu s hlavnou ponukou. Prostredníctvom tohto menu môžete ovládať osvetlenie RGB, ale nie je to veľmi intuitívne. Našťastie osvetlenie môžete ovládať aj pomocou softvéru Alienware Control Center, ak pripojíte monitor k počítaču pomocou USB.

Monitor si zachováva 34-palcový displej s rozlíšením 3440 × 1440 a pomerom strán 21:9. Na pravej strane stojana nájdete napájanie, HDMI a DisplayPort a na opačnom konci dva porty USB-A a ďalšie dva USB-A spolu so vstupným portom USB a konektor na pripojenie reproduktorov. Táto malá oblasť je takisto osvetlená, čo uľahčuje zapojenie konektorov aj v tmavej miestnosti. Zatiaľ čo portov USB sa nájde dosť, v tejto cenovej kategórii by som čakal viac videovstupov a možnosť rozdelenia obrazu. Rámik okolo displeja je síce pekný, ale mohol by byť užší.

Isté je, že Alienware AW3420DW je na­ozaj krásny monitor, dobrý dojem však pokračuje aj po zapnutí. Monitor ponúka nielen obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, ale aj latenciu na úrovni 2 ms, čo znamená, že ani pri najrýchlejších online hrách vás nebude brzdiť pomalý monitor. Navyše podporuje technológiu G-Sync, ktorá je dôležitá pri takom vysokom rozlíšení. V niektorých hrách sme sa pohybovali okolo 50 – 60 fps, ale vďaka G-Sync to vyzerá veľmi dobre. S kompatibilnou grafikou NVIDIA je to veľmi dobrá kombinácia. Monitor využíva panel Fast IPS Nano Color, ktorý obsiahne podľa našich meraní farebný gamut až 95 % farebného priestoru DCI-P3 a 92 % priestoru Adobe RGB. Dosahuje maximálny jas 367 nitov a statický kontrast 580:1. Obraz je silná stránka tohto modelu, aj keď to má jeden háčik. Monitor totiž neobsahuje ani základnú certifikáciu Vesa HDR 400, takže neumožňuje využívať zobrazenie HDR s vysokým dynamickým rozsahom. To je v tejto cenovej kategórii trocha nezvyčajné, možno to však spôsobila vysoká obnovovacia frekvencia. Ináč je kvalita obrazu vynikajúca. Okrem hrania hier monitor veľmi dobre poslúži aj pri práci, či už pri spracovaní videa a zvuku, alebo pri kancelárskych aplikáciách. Vďaka širokouhlému obrazu ho oceníte pri práci s rozsiahlymi tabuľkami v Exceli, prípadne pri otvorení dvoch dokumentov a e-mailového klienta alebo webového prehliadača vedľa seba. Pri spracovaní videa, hudby či fotiek oceníte zobrazenie veľkého počtu pomocných panelov na celej obrazovke alebo celej časovej osi. Škoda len, že neumožňuje rozdelenie obrazovky a súčasné pripojenie dvoch zdrojov signálu.

V každom prípade je Alienware AW3420DW s vynikajúcim obrazom a množstvom funkcií jeden z najkrajších monitorov na trhu. Pravda, za kvalitu sa platí a aj v tomto prípade budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Parametre:

• Displej: 34", rozlíšenie: 3440 × 1440 bodov, pomer strán: 21:9, prehnutie: 1900R, svietivosť: 350 nitov, technológia panela: FAST IPS Nano Color, obnovovacia frekvencia: 120 Hz, podpora G-Sync, kontrast typicky 1000:1, latencia: 2 ms, kompatibilita VESA: áno (100 × 100), pripojenie: 1× DisplayPort 1.2, 1× HDMI 1.4, 4× USB 3,0 x 4, 1× vstup USB 3.0, 3,5 mm jack na slúchadlá, 3,5 mm jack audiovýstup, povrch panela matný, odolnosť 3H

• Cena: 1173 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, obraz, Flicker Free, NVIDIA G-Sync 120 Hz, konštrukcia
- Nepodporuje HDR

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 90 %
Výbava:  80 %
Ovládanie: 80 %
Spracovanie: 100 %
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Dell Alienware

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať