Image
9.1.2019 0 Comments

DeepWiTraffic: Wi-Fi a neurónová sieť pre zlepšenie bezpečnosti na cestách

Tím výskumníkov z univerzity v Memphise vyvinul lacný a prenosný systém na analýzu cestnej premávky (TMS - traffic monitoring system), nazvaný DeepWiTraffic. Nový systém kombinuje zariadenia Wi-Fi a Deep learning. TMS sú kľúčovou zložkou inteligentných dopravných systémov (ITS - intelligent transportation systems), ktoré sú zamerané na zlepšenie bezpečnosti a efektívnosti dopravy.

TMS zhromažďujú prevádzkové údaje, ako je hustota premávky, počet prechádzajúcich vozidiel, ich rýchlosť a trieda. TMS, ktoré sa používajú na automatické spočítanie a klasifikáciu vozidiel, môžu byť dočasné alebo trvalé, ich inštalácia a prevádzka sú však drahé. V USA takéto zariadenie určené len pre dvojprúdovú cestu vyjde v závislosti od úrovne analýzy na 25 000 až 35 000 dolárov ročne. 

Nový systém, predstavený v článku publikovanom na arXiv, využíva na analýzu snímanie stavu Wi-Fi, označovaného ako CSI (channel state information), ktorý je špecifický pre každé vozidlo prechádzajúce medzi vysielačom a prijímačom. DeepWiTraffic umožňuje presnú detekciu a klasifikáciu vozidiel využívaním týchto unikátnych informácií.

Priestorové a časové korelácie predbežne spracovaných údajov o amplitúde a fázach CSI sú identifikované a analyzované pomocou modelu hlbokého učenia na klasifikáciu vozidiel. Systém môže klasifikovať 5 rôznych typov: motocykel, osobné vozidlo, SUV, pickup a veľký nákladný automobil. Technológia si však poradí aj s inými objektmi, ktoré nepatria do týchto kategórií (napr. pohybujúci sa ľudia). Výskumníci navrhli konvolučnú neurónovú sieť (CNN), ktorá je optimalizovaná na automatické zachytenie vlastností CSI, a potom vyškolili model klasifikácie vozidiel na vopred spracovaných dátach CSI. 

DeepWiTraffic bol testovaný na veľkom objeme údajov CSI prechádzajúcich vozidiel a reálnych videodátach v celkovom rozsahu 120 hodín. Získal priemernú presnosť detekcie 99,4 % a priemernú presnosť klasifikácie 91,1 %, a to napriek nízkym nákladom na úrovni približne 1000 dolárov. Táto presnosť je porovnateľná s presnosťou drahších systémov založených na iných technológiách. Zatiaľ ide o prototyp, finálne riešenie by mohlo byť ešte jednoduchšie a menšie.

Zdroj: techxplore.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

IoT prakticky – vývojové dosky a výber typu mikrokontroléra pre daný scenár

18.01.2019 10:16

IoT, čiže internet vecí je jedným z najčastejšie skloňovaným fenoménov modernej IT infraštruktúry. Stále vznikajú nové a nové scenáre a tiež aj príležitosti pre šikovných a pripravených. Pracovný trh ...

Technológie

Čipy IoT by v budúcnosti mohli čerpať energiu z okolitých zdrojov. Tranzistory by boli nahradené NEMS

18.12.2018 00:05

Zariadenia z oblasti internetu vecí (IoT) už dnes získavajú energiu z okolia prostredníctvom tepla, svetla (bez potreby fotovoltického panela), rádiových vĺn alebo dokonca metabolizmu baktérií. Ibaže ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button