Image
9.1.2019 0 Comments

DeepWiTraffic: Wi-Fi a neurónová sieť pre zlepšenie bezpečnosti na cestách

Tím výskumníkov z univerzity v Memphise vyvinul lacný a prenosný systém na analýzu cestnej premávky (TMS - traffic monitoring system), nazvaný DeepWiTraffic. Nový systém kombinuje zariadenia Wi-Fi a Deep learning. TMS sú kľúčovou zložkou inteligentných dopravných systémov (ITS - intelligent transportation systems), ktoré sú zamerané na zlepšenie bezpečnosti a efektívnosti dopravy.

TMS zhromažďujú prevádzkové údaje, ako je hustota premávky, počet prechádzajúcich vozidiel, ich rýchlosť a trieda. TMS, ktoré sa používajú na automatické spočítanie a klasifikáciu vozidiel, môžu byť dočasné alebo trvalé, ich inštalácia a prevádzka sú však drahé. V USA takéto zariadenie určené len pre dvojprúdovú cestu vyjde v závislosti od úrovne analýzy na 25 000 až 35 000 dolárov ročne. 

Nový systém, predstavený v článku publikovanom na arXiv, využíva na analýzu snímanie stavu Wi-Fi, označovaného ako CSI (channel state information), ktorý je špecifický pre každé vozidlo prechádzajúce medzi vysielačom a prijímačom. DeepWiTraffic umožňuje presnú detekciu a klasifikáciu vozidiel využívaním týchto unikátnych informácií.

Priestorové a časové korelácie predbežne spracovaných údajov o amplitúde a fázach CSI sú identifikované a analyzované pomocou modelu hlbokého učenia na klasifikáciu vozidiel. Systém môže klasifikovať 5 rôznych typov: motocykel, osobné vozidlo, SUV, pickup a veľký nákladný automobil. Technológia si však poradí aj s inými objektmi, ktoré nepatria do týchto kategórií (napr. pohybujúci sa ľudia). Výskumníci navrhli konvolučnú neurónovú sieť (CNN), ktorá je optimalizovaná na automatické zachytenie vlastností CSI, a potom vyškolili model klasifikácie vozidiel na vopred spracovaných dátach CSI. 

DeepWiTraffic bol testovaný na veľkom objeme údajov CSI prechádzajúcich vozidiel a reálnych videodátach v celkovom rozsahu 120 hodín. Získal priemernú presnosť detekcie 99,4 % a priemernú presnosť klasifikácie 91,1 %, a to napriek nízkym nákladom na úrovni približne 1000 dolárov. Táto presnosť je porovnateľná s presnosťou drahších systémov založených na iných technológiách. Zatiaľ ide o prototyp, finálne riešenie by mohlo byť ešte jednoduchšie a menšie.

Zdroj: techxplore.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IoT prakticky – robotické podvozky, úvod k téme ovládanie motorov, krokových motorov a servomotorov

19.05.2019 00:10

V seriáli IoT prakticky budeme preberať aj ovládanie jednosmerných a krokových motorov a servomotorov. Je to príprava na tému robotické podvozky. Na e-shopoch nájdete stavebnice robotických podvozkov ...

Technológie 2

Alexa Guard od Amazonu dohliadne na váš dom počas vašej neprítomnosti. Bude stále počúvať

16.05.2019 00:15

Amazon začal v USA zavádzať pre používateľov radu inteligentných reproduktorov Echo službu Alexa Guard, ktorá im umožní pracovať ako domáce bezpečnostné zariadenie v čase, keď majiteľ odíde z domu. St ...

Technológie

IoT prakticky – Micro:bit, spínanie čohokoľvek a zmena smeru otáčania motorčeka

16.05.2019 00:10

Pomocou portov dosky micro:bit môžete spínať pripojené zariadenia, avšak ich napájanie je limitované napätím 3.3 V a maximálnym prúdom niekoľko desiatok miliampérov.  Pri napájaní cez USB prúdový regu ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button