
Decentralizované financie
Decentralizované financie (DeFi) sú novovznikajúca kategória decentralizovaných aplikácií, ktoré sa vyvíjajú v rámci verejných sietí ako Ethereum. Za posledné dva roky vzniklo množstvo finančných produktov – od poskytovania pôžičiek až po syntetické deriváty či poistenia – takmer bez povšimnutia širšej verejnosti, ale s obrovskou popularitou v kryptokomunite.
V tomto článku vysvetlíme, čo DeFi znamená a ako sa môžeme zapojiť do ekosystému. Po prečítaní článku budete lepšie chápať, čo DeFi znamená, a to nielen pre vás ako pre jednotlivca, ale zároveň pre svet a vašu finančnú slobodu.
Ethereum: Zásobník digitálnych financií
Ethereum je platforma, ktorú čitateľom netreba bližšie predstavovať. Vďaka smart zmluvám si platformu Ethereum môžeme predstaviť doslova ako slobodný svet neobmedzených možností pre decentralizované finančné aplikácie. Rovnako ako internet vytvára nástroje pre tvorcov obsahu, Ethereum robí to isté tým, že umožňuje vytváranie nových finančných služieb. Prečo práve Ethereum? V porovnaní s DeFi na Ethereu Lightning Network sprístupňuje bitcoin pre mikroplatby, ale v tomto momente je pre funkcionalitu, ako sú smart zmluvy, na ktorých celý ekosystém DeFi stojí, táto sieť nepoužiteľná. Iné siete ako EOS, Cardano, Dfinity a mnoho ďalších s možnosťou využitia smart zmlúv môžu byť potenciálne užitočné pre DeFi, ale zatiaľ je sieť Ethereum dominantou na trhu.
Na začiatok si dovolím vysvetliť rozdiel medzi open finance a decentralized finance. Tieto termíny sa zvyknú často spájať, aj keď ide o dve rozličné veci s rozdielnym významom. Open finance poukazujú na odvetvie bankových služieb v oblasti tradičných (centralizovaných alebo fiat) financií, kde startupové podniky poskytujú špecializované služby v obmedzenom geografickom regióne. Dobrý príklad je aplikácia Revolut, ktorú mnoho ľudí považuje za banku, no v skutočnosti je to len fintech aplikácia, ktorá, hoci má bankovú licenciu, nie je zapojená do fondu ochrany vkladov, čo nie je signál spoľahlivosti. ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva PC REVUE