Image
21.3.2019 0 Comments

Daniel Kordan, Lina Kayser a Mikko Lagerstedt: Trio očarené svetlom

Traja fotografi sa vydávajú po stopách svetla. V každom prostredí je iné a ponúka rozdielne predstavenie. Výsledný efekt je však podobný – očarení sa nemo kocháme, až kým ticho nepreruší zvuk závierky fotoaparátu…

Krása a výzva prirodzeného svetla

Práca s prirodzeným svetlom je pre krajinárskych fotografov alfou i omegou. Je to veľká výzva. Vyžaduje si zručnosť, ktorá má mnoho foriem a je umocňovaná roky cibrenia citu.

Majstrovstvo práce so svetlom je v podaní každého fotografa jedinečné a ovplyvnené prostredím i krajinou, ktorú zachytáva. Fotenie polárnej žiary si vyžaduje iný prístup ako snímanie slnečných lúčov pretínajúcich vidiecku krajinu a to zas iné postupy ako kreatívne zaznamenávanie roja svetlušiek.

Svetlo a Nikon Z 7

Iba 16 mm delí bajonet od full-frame senzora fotoaparátu, vďaka čomu na senzor dopadá viac svetla. V kombinácii so 45,7 MP full-frame rozlíšením, obrazovým procesorom EXPEED 6, 493 zaostrovacím bodmi a 4k videom je to platforma na dokonalé zaznamenanie svetla.

Po stopách svetla

Traja skúsení európski fotografi sa podelili o skúsenosti, ako hľadali a zachytávali rôzne typy svetla v rozličnom prostredí a pomocou neho tvorili dych berúce snímky. Od japonského vidieka až k fjordom západného Nórska – fascinujúce svetlo možno objaviť kdekoľvek. Úžasné fotografie nasnímané Nikonom Z 7 sú na instagrame s hashtagom #PursuitOfLight.

Japonský sen

Daniel Kordan vyrastal a spoznával prírodu v nádhernej oblasti jazier v blízkosti Moskvy. Študoval na Inštitúte fyziky a technológie, ale blízka mu nebola iba veda. Krásu nachádza v horolezectve, sprevádzaní turistov, ale najmä v rôznorodosti farieb a kompozícií v prírode. Jeho práce publikovali v prestížnych médiách od National Geographic až po Photoworld China.

Hľadanie svetla zaviedlo Daniela až na japonský vidiek. Cestoval z Fuji-san, kde peši prešiel popri jazere Kawaguchiko a pokračoval do „Japonských álp“, údolia Kiso. Napokon si to namieril do Shirakawa-go a Ainokura, aby zachytil tzv. modrú hodinku v miestnych farmárskych dedinkách.

Svoju skúsenosť rekapituluje Daniel Kordan takto: “Fotografovanie v hlbokom snehu pri nízkych teplotách bolo veľkou skúškou pre Nikon Z 7. Ľahká kombinácia tohto fotoaparátu a objektívu NIKKOR Z 24-70mm f/4 S dosahuje výnimočný dynamický rozsah a detailnú kresbu. Pri fotení krajiny zvyčajne používam clonu f/8 – f/9, objektív s clonou f/4 mi poskytol excelentne ostrý obraz až do rohov snímky. Vďaka dynamickému rozsahu som mohol zachytiť jasné svetlá v dedine aj atmosféru šera jediným záberom. A hoci som fotil a natáčal video pri teplote -15°C, fotoaparát vydržal na jedno nabitie celý deň.“


‘Shirakawa-go’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 5 sec | f/9 | 27mm | ISO 100 © Daniel Kordan

Daniel pokračuje: “Počas môjho hľadania svetla sa ukázalo, v akej symbióze s prírodou ešte stále žijú niektoré japonské komunity. Veľa som fotografoval v chrámoch, kde je použitie statívov zakázané. Musel som so Z 7 s nasadeným NIKKOR Z 24-70mm f/4 S fotografovať z ruky. Vďaka väčšiemu bajonetu a 5-osovej vstavanej stabilizácii obrazu som zachytil dostatok svetla aj pri 1/20s, F8 a ISO 500. Clonu F8 som použil, aby oheň, lúče svetla aj pozadie boli ostré a citlivosť ISO 500 zaručila perfektnú kvalitu obrazu. Čas 1/20s je ďaleko od môjho zvyčajného limitu, ktorý dokážem udržať z ruky, ale výkonná stabilizácia v Z 7 mi to umožnila.”

Divy prírody

Lina Kayser má svoju základňu v nórskom Bergene, ale jej vášňou je Arktída a krehký život v geograficky blízkych oblastiach. Jej fotografovanie sa točí okolo chladných vzdialených oblastí, ale zároveň zobrazuje teplo a život.

Fotila na Islande, Lofotoch, v severnom Nórsku, Špicbergoch a Faerských ostrovoch, ale pre svoje hľadanie svetla si vybrala fjordy západného Nórska.

Obklopená dramatickou krajinou, týčiacimi sa vrcholmi hôr, divokými riekami a majestátnymi vodopádmi, Lina práve na týchto miestach cítila inšpiráciu. Počas zimy je krajina zahalená oblakmi, preto Lina svoje hľadanie svetla zamerala na jemné tieňovanie a textúry v krajine a zriedkavé okamihy, keď sa cez oblaky prederú slnečné lúče.

Lina Kayser vysvetľuje: “Často fotografujem pri slabom svetle, v zime, snehu a upršanom počasí. To znamená, že každá sekunda sa počíta. So Z 7 som si mohla nastavenia upraviť rýchlo bez toho, aby som musela skláňať fotoaparát. Telo a uchopenie fotoaparátu je ergonomické a tlačidlá uľahčujú navigáciu. Znamená to, že môžem rýchlo a jednoducho nastaviť čas závierky, clonu a ISO a pracovať pohotovo pri meniacom sa svetle.“

Vyzdvihuje aj ďalšie výhody a prednosti použitej techniky: “Na túrach najradšej som s čo najľahšou výbavou a bez statívu. Vstavaný stabilizátor Z 7 uľahčuje fotenie z ruky pri slabom osvetlení. Aj pri nízkej clone sú snímky ostré od okraja po okraj a rozpätie ISO 64-25600 (rozšíriteľné na 102400) je úžasné. Navyše, elektronický hľadáčik ponúka náhľad výslednej fotografie s použitými nastaveniami, čo mi pomáha lepšie bojovať v náročných severských podmienkach, aby som získala záber, po ktorom prahnem.”


‘Aurlandsfjord’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 1/160 sec | f/5.6 | 24mm | ISO 100 © Lina Kayser

Skutočná atmosféra

“Zachytenie emócie miesta fotografiou.” Mikko Lagerstedt je samouk, umelecký fotograf z Fínska, ktorý sníma nočné výjavy a približuje atmosféru vonkajšieho prostredia. To „svoje“ svetlo hľadal na južnom pobreží krajiny tisícok jazier. Navštívil destinácie Emäsalo, Loviisa a Inkoo a pri tom skúmal možnosti, ako využiť svetlo vo svojich snímkach.

O projekte hovorí: “S mirrorless fotoaparátom Z 7 som mohol nafotiť skutočnú atmosféru krajiny. Uľahčil mi prácu večer i uprostred tmy. Pri ISO 6400 si počínal skvele a manuálne zaostrovanie bolo v temnote veľmi nápomocné. Vďaka jemnému a veľkému hľadáčiku a možnosti nastavenia vysokej citlivosti ISO je možné jednoducho sa zamerať na hviezdy. NIKKOR Z 24-70mm f/4 S je vynikajúci objektív na snímanie takýchto fotografií a pomocou FTZ adaptéra som mohol použiť aj ostatné obľúbené objektívy NIKKOR.”


‘Kopparnäs’ Nikon Z 7 + NIKKOR Z 24-70mm f/4 S 1/125 sec | f/8 | 24mm | ISO 64 © Mikko Lagerstedt    

Použité vybavenie:

Fotografi pri práci používali Nikon Z 7 a objektív NIKKOR Z 24-70mm f/4 S. Tento kompaktný zoom objektív vytvára ozajstné plno-formátové snímky plné detailov. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť iba 0,3 m v celom rozsahu zoomu ponúka fotografovi kontrolu nad obrazom od blízkeho detailu až po nekonečno. Konštantná clona f/4 zaisťuje stálu expozíciu v celom rozsahu zoomu a v kombinácii so stabilizovaným snímačom aj použitie aj v slabších svetelných podmienkach.

Viac informácií nájdete na: https://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/mirrorless/professional/z-7

Zobrazit Galériu
Autor: Nikon

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

HP zlepšuje zabezpečenie počítačov pomocou umelej inteligencie, predstavilo nástroj HP Sure Sense

24.04.2019 12:14

Na svojej v poradí už tretej konferencii EMEA Innovation Summit predstavilo HP Inc. nové počítače a bezpečnostné riešenia navrhnuté pre kanceláriu budúcnosti. HP Sure Sense je ochrana proti malwaru za ...

Tlačové správy

Slováci sú čoraz viac IT gramotní. Učia sa prevažne sami alebo im kurzy platí firma

24.04.2019 11:53

Znalosti Slovákov v oblasti informačných a komunikačných technológií (ICT) z roka na rok stúpajú. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat nové vedomosti nadobúdame samo štúdiom ...

Tlačové správy

Častá zmena profesie je trendom dnešnej doby. Kde hľadať a nájsť „tu pravú“?

24.04.2019 11:15

Nielen mladí tápu a hľadajú svoje „ideálne“ profesijné uplatnenie. Nespokojnosť v práci pociťuje viacero Slovákov. Na trhu práce však pôsobia rôzni kariérni odborníci, ktorí ľuďom pomáhajú zorientovať ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Informačná a kybernetická bezpečnosť prakticky

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button