Image
15.4.2015 0 Comments

Dane: Opoziční poslanci chcú pre informačný systém prieskum u daniarov

eur.jpg Opoziční poslanci parlamentného finančného výboru Ivan Švejna (Most-Híd) a Pavol Zajac (KDH) sa pokúsia zvolať poslanecký prieskum na Daňovom úrade v Bratislave. O vykonanie prieskumu chcú požiadať predsedu výboru Daniela Duchoňa z vládneho Smeru-SD na jeho stredajšom rokovaní. Dôvodom má byť informovanie o problémoch zavádzania nového informačného systému daňovej správy, ktorý bol spustený do ostrej prevádzky 1. marca tohto roku.

"Máme informácie z daňových úradov po celom Slovensku o tom, že pri spustení nového informačného systému vznikajú veľké problémy, hlavne z oblasti registrácie DPH a vyplácaní nadmerných odpočtov DPH jednotlivým podnikateľským subjektom," tvrdí poslanec Ivan Švejna. Ako dodal jeho opozičný kolega Pavol Zajac, radoví zamestnanci daňových úradov sa údajne tiež sťažovali na pomalú odozvu systému, odstraňovanie chýb z migrácie starých údajov, ktoré je potrebné zdĺhavo a prácne vyhľadávať v starom informačnom systéme. "Takisto sú veľké problémy s odstraňovaním chýb v párovaní platieb s predpismi, ktoré sa tak musia vykonať ručným spôsobom," dodal Zajac. Poslanci sa chcú podľa vlastných slov preto stretnúť aj s pracovníkmi úradov a nielen s vedením Daňového úradu v Bratislave.

Nový informačný systém daniarov sa nevyhol ani kritike ďalších opozičných politikov. Problémom pritom podľa nich nebola len samotná funkčnosť systému, ale aj spôsob, ako boli vyberaní jeho subdodávatelia. Šéf SaS Richard Sulík sa preto obrátil na centrálu hlavného dodávateľa, americkej spoločnosti IBM, a nevylúčil ani to, že osloví protikorupčné vyšetrovacie úrady v USA. Podľa Sulíka totiž na predraženom systéme zarábajú firmy napojené na vplyvných ľudí blízkych strane Smer-SD. Napríklad na súčasného ministra dopravy Jána Počiatka, či podnikateľov Jozefa Brhela a Jána Miškovského.

Samotná finančná správa kritiku funkčnosti systému odmietla. Informačný systém je podľa nej funkčný o čom má svedčiť aj fakt, že počas marca finančná správa prijala takmer 930 tisíc elektronicky podaných dokumentov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Vzniklo Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie – slovak.AI

27.06.2019 00:10

Umelá inteligencia je prelomová technológia, ktorej využitie a aplikácie menia pravidlá hry nielen v obchode, priemysle, verejných politikách, ale aj v poľnohospodárstve, zdravotníctve a vzdelávaní. U ...

Informatizácia

Dodávky pre Huawei od firiem ako Panasonic, Infineon, TSMC a ďalších firiem pokračujú ďalej

24.05.2019 15:25

V nadväznosti na medializované informácie spoločnosť Huawei uviedla, že Panasonic pokračuje v dodávkach pre spoločnosť Huawei na normálnej úrovni. Panasonic to uviedol vo svojom štvrtkovom stanovisku. ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá