Ďalšie kroky Samsungu a Huawei môžu rozhodnúť o vzostupe či páde skladacích telefónov

1

Zdá sa, že revolučné skladacie telefóny narazili na prekážku. Nová kategória zariadení – čiastočne telefón, čiastočne tablet – čelí veľkým oneskoreniam. Skladacie telefóny sľubujú, že zdvojnásobia veľkosť obrazovky zariadenia vďaka ohybnému displeju. Mohlo by ísť o skutočný prelom v oblasti dizajnu v čase, keď pre nedostatok skutočných inovácií predaje telefónov klesajú. Samsung a Huawei chceli pomocou Galaxy Fold a Mate X dokázať, aké vzrušujúce a úspešné môžu byť skladacie telefóny. No namiesto toho je ich budúcnosť skôr otázna.

Výrazné oneskorenia Galaxy Fold a Mate X môžu ovplyvniť aj šance ešte neuvedených skladacích zariadení iných výrobcov. Skladacie telefóny mali byť budúcnosťou, ale ceny na úrovni 2600 (Mate X) a 1980 dolárov (Galaxy Fold) vyvolávajú skôr rozčarovanie. Samsung odložil Fold po tom, čo sa niektorí recenzenti sťažovali na nerovnosti na displeji a preblikávanie. Keďže Huawei sa chce vyhnúť rovnakému osudu, aj on oddialil uvedenie Mate X.

Samsung a Huawei sú v súčasnosti číslo jeden a dva na trhu smartfónov. Všetky oči sa upierajú na nich. Zrušenie predaja by mohlo aj iných výrobcov viesť k odloženiu plánov, aby sa vyhli slabým predajom. Ak sa skladacie telefóny uvedú síce neskoro, ale bez problémov, môžu povzbudiť konkurenciu na vydanie vlastných modelov. Dianie v blízkej budúcnosti teda môže rozhodnúť o tom, či skladacie telefóny napokon uspejú, alebo prepadnú. Skladacie telefóny musia používať pružný plast, no to ich robí náchylnými na škrabance, rôzne vydutiny a poškodenie tlakom. To všetko spochybňuje trvácnosť týchto mimoriadne drahých zariadení.

Problémy s displejom nie sú veľmi prekvapujúce. Výrobcovia predvádzali svoje skladacie modely len krátko. Prakticky všetky ostatné modely boli v rukách recenzentov dlhšie pred tým, než sa objavil finálny produkt. Neprístupnosť výrobcov dávala tušiť, že skladacie telefóny ešte neboli úplne pripravené. Priemyselní pozorovatelia už dávno upozorňovali, že plastové displeje Galaxy Fold a Mate X sa môžu ľahko poškodiť. A kto by chcel mať na svojom 2000-dolárovom či drahšom telefóne škrabance?

Riešením by mohlo byť ohybné sklo, no jeho vývoj môže trvať ešte roky. Na ohýbateľnom skle pracuje Corning, a hoci je zatiaľ krehké, očakáva sa, že ponúkne ochranu plastovým obrazovkám Galaxy Fold a Mate X. Pozorovatelia boli znepokojení aj „škaredým“ záhybom, ktorý je viditeľný, keď rozložíte telefón do režimu veľkej obrazovky. Po niekoľkých tisíckach rozložení by takýto záhyb mohol viesť opotrebeniu a zlomeniu displeja. Tieto záhyby sa objavujú ako vydutina či preliačenie v závislosti od toho, či sa veľká obrazovka rozkladá na vnútornej alebo vonkajšej strane zariadenia.

Niektoré z problémov s Galaxy Fold vznikli aj preto, že recenzenti odlúpli ochrannú vrstvu, ktorá nebola určená na odstránenie. To spôsobilo, že telefón okamžite prestal fungovať. Samsung tieto ťažkosti už údajne vyriešil, ale aj tak neoznámil, kedy chce začať telefón predávať. Niektorí sa pýtajú, či americké sankcie proti Huawei zohrávajú úlohu pri oneskorení Mate X. Spoločnosť totiž zostala odrezaná od dodávateľov softvéru (Android), komponentov a dokonca aj služieb. Hoci zákaz bol dočasne oddialený, aby Huawei mohol podporovať svoje aktuálne produkty, je neisté, či Mate X spadá do tejto kategórie. Bol síce ohlásený pred tým, ako prezident Trump podpísal zákaz, no nebol ešte uvedený.

Ak Huawei potrebuje podporu Googlu pre svoj skladací telefón, aby ho mohol predávať aj na zahraničných trhoch, určite to ovplyvnilo jeho rozhodnutie odložiť uvedenie Mate X. Je priskoro na to, aby sme vyhlásili skladacie telefóny za mŕtve. Samsung a Huawei chcú vydať zlepšený model Galaxy Fold a Mate X. Aj Google na svojej výročnej vývojárskej konferencii v máji ohlásil podporu pre skladacie dizajny, čo znamená, že tvorcovia aplikácií už optimalizujú svoj softvér na fungovanie na skladacích telefónoch.

Napriek nevydarenému štartu tieto spoločnosti investovali milióny do skladacích dizajnov a pokladajú ich za dlhodobú stávku. Vlastné skladacie modely plánujú aj iné značky – Apple, LG, TCL a Oppo. Zvesti dokonca hovoria o comebacku sklopného modelu Moto Razr, ktorý by sa mal modernizovať na skladací dizajn. Apple po vzniku novej produktovej kategórie (nech už to boli smartfóny, alebo smart hodinky) zvyčajne roky vyčkával, kým prišiel s vlastným vyblýskaným produktom.

Prvé modely skladacích smartfónov teda môžeme považovať za produkty v štýle beta, kde sa zavádzajú špičkové technológie a odhaľujú silné a slabé stránky, ktoré by výrobcovia mohli doladiť. Samsung a Huawei sa snažili získať prvé body a prinútiť súperov, aby nasledovali tento postup. Ak sa z toho konkurenti poučia, toto spomalenie by mohlo poslúžiť na to, aby sme sa v budúcnosti dočkali správne fungujúcich skladacích dizajnov.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Huawei Samsung smartfon displej telefon buducnost tablet smart technika Mate dizajn

1 komentár

buducnost skladacich telefonov reakcia na: Ďalšie kroky Samsungu a Huawei môžu rozhodnúť o vzostupe či páde skladacích telefónov

23.6.2019 20:06
vidim presne tam, kde je pritomnost 3D televizorov. Uz po nich ani pes nestekne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať