Image
27.3.2019 0 Comments

Ďalších šesť firiem zdokonalí svoje inovatívne riešenia, tento raz v izraelskom akcelerátore

Šesť firiem, ktoré pôsobia v oblasti priemyslu 4.0, kybernetickej bezpečnosti a biotechnológií, bude môcť za hranicami Slovenska preklenúť ranné štádium podnikania či zlepšiť svoje inovatívne riešenia a zdokonaliť podnikateľský plán. Ide o firmy, ktoré uspeli v troch výzvach Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Po vlaňajšej úspešnej skúsenosti s americkým akcelerátorom Smart City Works sme rozbehli spoluprácu s izraelským akcelerátorom SIT 4. Ten ponúka tréningový program Innovation Leaders Open Gate. „Pokračujeme vo verejno-súkromných partnerstvách, ktoré slovenským firmám umožňujú rásť a uplatniť sa na medzinárodných trhoch,“ vysvetlil podpredseda vlády SR Richard Raši. Izraelský partner sa zaviazal, že dá vybraným firmám nielen tréning a know-how, ale tiež im pomôže nadviazať spoluprácu s potenciálnymi investormi z Izraela a získať ďalšie financie.

ÚPVII zverejnil v januári tohto roka tri výzvy, do ktorých sa záujemcovia mohli prihlasovať do konca februára. Predložené žiadosti posudzovali medzinárodní odborní hodnotitelia. Firmy, ktoré získali minimálne 75 percent, postúpili na osobný pohovor pred medzinárodnú komisiu zloženú z izraelských a slovenských expertov. Posudzovali sa kritériá, ako je napríklad dopad inovácie na trh, kvalita riešenia, efektívnosť implementácie projektu, ale aj prezentačné a argumentačné schopnosti žiadateľov v anglickom jazyku. Členmi komisie boli okrem izraelských partnerov aj experti z ÚPVII, z iných rezortov, ako aj zo súkromného sektora či z akademickej sféry. „Kritériá na výber úspešného žiadateľa zo strany izraelského akcelerátora sú mimoriadne náročné, a tak som veľmi rád, že šiestim malým slovenským firmám sa ich podarilo splniť,“ poznamenal vicepremiér. Program sa pre úspešné firmy začína 5. mája 2019 v izraelskom Tel Avive.

Do výziev sa mohli zapojiť start-upy, mikropodniky a malé podniky, ktoré majú do 50 zamestnancov a ich ročný obrat nepresahuje 10 miliónov eur. Všetkých šesť firiem tieto podmienky splnilo. ÚPVII im zafinancuje režijné náklady a poplatky súvisiace s akceleračným pobytom vo výške 110 000 eur na jedného uchádzača.

Slovensko už úspešné príklady s hybridným financovaním a s podporu malých podnikov má. Spolupráca s Centrom pre inovačné technológie v americkej Virgínii pomohla s etablovaním viacerých slovenských firiem na americkom trhu. ÚPVII sa práve na základe tohto úspešného príbehu rozhodol v aktivite pokračovať.

„Na americkom trhu je mimoriadne úspešná firma Damalis a jej produkt Cviker. Absolvovala intenzívny trojmesačný program v akcelerátore Smart City Works, po ktorom sa zmenila z malého lokálneho hráča na medzinárodného,“ vysvetlil R. Raši. Slovenský start-up ponúka vizualizácie infraštruktúrnych projektov pomocou technológie rozšírenej reality. Firma dnes svoj produkt dodáva pre jeden z najväčších developerských projektov v USA. Spoločnosť však svoje riešenie bezplatne ponúka aj slovenským mestám a obciam. Záujem o spoluprácu ich prejavili viacerí, napríklad Bratislava, Poprad, obec Svätý Jur, Banská Štiavnica či Banská Bystrica.

„Slovensko je krajina, v ktorej žije množstvo šikovných ľudí s dobrými nápadmi a máme tu aj firmy s veľkým potenciálom. Je teda pre nás kľúčové, aby sme týmto ľuďom a firmám pomohli uplatniť sa za hranicami Slovenska,“ dodal Richard Raši. Je podľa neho dôležité, aby takéto spoločnosti dostali šancu vyvinúť vlastné inovatívne riešenia a dotiahli svoje dobré nápady až na komerčnú úroveň.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Samsung spúšťa predaj skladacieho smartfónu Galaxy Z Flip na slovenskom trhu

21.02.2020 14:27

Spoločnosť Samsung spúšťa od dnes 21. februára 2020 predaj najnovšieho skladacieho smartfónu Galaxy Z Flip na slovenskom trhu. Samsung Galaxy Z Flip je k dispozícii v dvoch farebných verziách (čiernej ...

Tlačové správy

Začať šetriť peniaze a planétu môžeme aj maličkosťami

21.02.2020 14:25

Menej jazdiť autom, obmedziť spotrebu energie a vody, minimalizovať používanie plastov a papiera. To je len niekoľko spôsobov, ako možno ušetriť nielen svoje financie ale aj životné prostredie. 365.ba ...

Tlačové správy

LENOVO DOSAHUJE V TREŤOM KVARTÁLI REKORDNÚ HODNOTU V RÁMCI VÝKONU SO VŠETKÝMI TRŽBAMI A ZISKOM PRED ZDANENÍM

21.02.2020 14:15

Skupina Lenovo oznámila, že tržby Skupiny v treťom štvrťroku dosiahli rekordnú výšku 14,1 miliárd dolárov, čo znamená desiaty po sebe idúci medziročný rast. Príjem pred zdanením vzrástol o 11% v porov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá