Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Ďalší slovensky startup chce s nabíjačkou v náramku s USB kľúčom preraziť na Indiegogo.

0

Náramok ktorý vám dobije telefón, nabiť ho môžete na slnku a po pripojení do PC sa správa ako USB kľuč, šikovné nie? Poďme sa pozrieť na vývoj tohto produktu spolu s jeho autorom, ktorým je Pavol Bujna.

Niečo o autorovi

Všetko začalo na strednej skole (elektrotechnickej). V tej dobe som prvý kráť ''privoňal'' k niečomu čo sa nazývalo startup. Iste aj predtým som vedel, ako približne vyzerá model bežného podnikania, no na startupoch ma oslovilo to, že sa stavia k problému odlišne. Nikdy som nemal rad konvenčné postupy. Vždy som obdivoval veci, ktoré sa tak trochu vymykajú štandardným riešeniam.

Mal som čerstvých 19 a po úspešnom ukončený štúdia na strednej skole som sa začal obzerať po nejakej prací. Už na skole som si privyrábal tvorbou webových stránok a preto som logicky tiež zvažoval možnosť, zamestnať sa ako web developer.

20140722143955-IMG_3310.JPG

Vybral som sa na týždeň do Londýna na IT festival - Campus party a... už som sa nevrátil. Ostal som v Anglicku a som tu dodnes.

Dôvod? Sú v tom samozrejme peniaze. Zarobím tu oveľa viac ako na Slovensku a vďaka tomu som si mohol dovoliť financovať svoj vývoj na ktorom som začal pracovať v podstate hneď po príchode do UK. Už je to skoro rok.

Vývoj je veľmi zdĺhavý a náročný proces. Nejde len o to niečo vymyslieť alebo vyrobiť. Existuje milión možnosti ako produkt vytvoriť a ako vlastne bude pracovať, no musíte vybrať iba jednu správnu možnosť a dotiahnuť ju do konca.

20140722144145-IMG_2803.JPG

O čo vlastne ide?

Poznáme to snáď všetci... smartfóny a ostatná prenosná elektronika sú úžasné vymoženosti dnešnej doby, no len dovtedy, kým sa nevybijú. Je to veľmi nepríjemný pocit. Čo by sme v tej chvíli dali za to, aby sa červený blikajúci indikátor stavu batérie zdvihol aspoň o pár percent. Iste... v dnešnej dobe existuje viacero možnosti ako tuto situáciu riešiť. Napríklad externá batéria. Tu však človek samozrejme vždy nechá doma keď ju najviac potrebuje. Preto som sa zamyslel a prišiel na relatívne jednoduché riešenie - náramok ako externá batéria.

Výhoda je predovšetkým v tom, že náramok môžete mat takpovediac stále so sebou... Keď už teda mate na ruke náramok ktorý skrýva vo svojom vnútri batériu, bol by hriech nepridať aj solárny panel. Prítomnosť solárneho panelu nie je určená na primárne nabíjanie náramku (aj keď to samozrejme vylúčené nieže) no, ide o akúsi ''doplnkovú službu''. Ľahko si určíte predstavíte situáciu, čí už v prírode alebo v meste, keď len potrebujete naozaj súrne niekomu zavolať, batéria v mobile vypovedala službu a ešte ste si zabudli aj nabiť náramok... No vďaka solárnemu panelu viete aspoň na par minúť oživiť svoj telefón.

20140722143911-IMG_3292.JPG

Náramok je možné dobiť aj z bežného USB adaptéra či PC. Tu sa skrýva však ešte jeden malý bonus. Po pripojení do PC sa náramok sprava ako 64GB USB kľuč.

Pretože ako v predchádzajúcom prípade - človek nikdy nemá USB kľuč pri sebe keď ho práve potrebuje. No tento náramok, rieši pohodlne a elegantne oba problémy.

Prečo crowdfunding?

Crowdfunding je odlišná forma financovania projektov. Samotná myšlienka, pristupuje odlišne ku spôsobu získania kapitálu, a to sa mi páči. V prvom rade som sa snažil vytvoriť funkčný prototyp, lebo ako hovoria múdre knihy - aj skvela myšlienka ktorá nieže zrealizovaná ostáva len myšlienkou a nemá žiadnu hodnotu.

Na crowdfundingovej platforme prezentujete (v tomto prípade) produkt, no ľudia si nevedia predstaviť ako to vlastne vyzerá a funguje, kým im to neukážete. A to sa dá dosiahnuť dvoma spôsobmi - prvým je počítačová simulácia (3d modely a pod.) a druhou je produkt jednoducho vyrobiť. Rozhodol som sa, že keď už mam niečo prezentovať a žiadať od ľudí peniaze, musím im ukázať niečo reálne, niečo fyzicky hmatateľné, aby videli, že to naozaj existuje, že je to možné a funguje to.

20140722143702-IMG_3301.JPG

Čo ďalej?

Iste... teraz som ''len'' v štádiu prototypu, nejedna sa o finálny produkt, stále napr. zvažujem možnosť výroby konštrukcie z hliníka, či experimentujem s rôznymi typmi a kapacitami batérii, no od samotnej myšlienky je to obrovsky posun. Teraz však potrebujem finančnú podporu ľudí, aby som tento projekt mohol dotiahnuť do konca a priniesol na svet naozaj užitočný produkt. Sám sa skoro denne pristihnem v situácii, kedy by sa mi môj náramok zišiel. Už teraz keď niekam idem a zabudnem si nabiť telefón, beriem so sebou prototyp :)

20140722144206-Image4.png

Kickstarter či Indiegogo - večná dilema

Vybral som si Indiegogo. Kampaň som spustil iba teraz. Samozrejme som sa rozhodoval medzi Indiegogo a Kickstarterom. Ako človek žijúci v Anglicku by som dokonca nemal ani problém s pridaním kampane na Kickstarter, tak prečo Indiegogo? Úprimne, neviem prečo som si vybral Indiegogo. Možno preto... lebo som mohol :)

Nerobil som žiaden prieskum trhu, na to neverím. Vlastne som o tomto projekte povedal iba par ľuďom. Jednoducho som vytvoril vec ktorú sám chcem používať a v ktorú verím. A verím, že sa vyzbiera cieľová suma, aby som mohol dokončiť projekt ktorý, tak ako mne, pomôže ľuďom po celom svete.

aongvuxnoxz1dqokf0ok.jpg

Vizitka:

Rok vzniku nápadu a začiatok realizácie: 2013
Abstrakt inovácie: Nabíjačka v náramku s USB kľúčom
Počet členov týmu: 1
Dĺžka vývojovej etapy: 10 mesiacov
Najväčšie výzvy a prekážky vývoja: Málo času
Ako ste ich prekonali: Obmedzením spánku
Celkový objem investícii do vývoja: okolo 10000GBP
Priama konkurencia vo svete: žiadna tohto druhu, no zároveň akýkoľvek výrobca externých batérii

Zdroj: Indiegogo

Pridať komentár