Recenzia: DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

0

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové produkcie. Mavic 2 Pro bol predstavený v minulom roku spoločne s modelom Mavic 2 Zoom, ktorý sa líši hlavne použitou kamerou. My sme však na test dostali veľmi zaujímavý bundle Mavic 2 Pro spoločne s novým ovládačom Smart Controller, ktorý výrazným spôsobom zvyšuje úžitkovú hodnotu zariadenia a umožňuje jeho profesionálne využitie. O tom však neskôr. Poďme sa najprv pozrieť, čo novinka ponúka.

DJI Mavic 2 Pro je kvadrokoptéra strednej kategórie, ktorá vyniká unikátnou skladacou konštrukciou. Ramená s vrtuľami možno poskladať tak, že tvoria s trupom hranatý objekt, ktorý možno veľmi jednoducho nosiť aj v malej príručnej brašne na fotoaparát veľkosti Sony RX 10. Z dronu pritom netreba nič demontovať, takže uvedenie do prevádzky je veľmi rýchle a viac času zaberie zapínanie dronu a ovládača. Novinka nadväzuje na veľmi úspešný model Mavic Pro Platinium, s ktorým je tvarovo podobná, ale nie zhodná. Nová batéria získala väčšiu kapacitu a má výdrž až na 31 minút letu. Vrtule majú špeciálne tvarované listy na lepšiu účinnosť a zníženie hlučnosti a dron dosahuje maximálnu rýchlosť až 72 km/h.

Najväčší benefit novinky je však úplne nová kamera L1D-20C, pochádzajúca od spoločnosti Hasselblad, v ktorej má DJI podiel. Kamera využíva veľký 1" snímač s rozlíšením 20 Mpx a optiku s ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 28 mm a svetelnosťou F 1:2,8. Clona je meniteľná v rozsahu F2,8-11. Kamera používa nový profil HNCS (Hasselblad Natural Color Solution), vyvinutý spoločnosťou Hasselblad pôvodne pre strednoformátové bezzrkadlovky. Ten využíva proces aplikácie rôznych matematických algoritmov na základné hodnoty farieb RGB a umožňuje konzistentné a správne prispôsobenie farieb tomu, čo ľudské oko vidí. S použitím HNCS odpadá potreba výberu špecifického profilu farieb, aby sa správne zachytili presné farby. Kamera umožňuje záznam 4K 30p až v 10-bitovej farebnej hĺbke s rozšíreným dynamickým rozsahom HDR. Desaťbitová hĺbka farieb je veľmi dôležitá hlavne pri profesionálnom použití, pretože zaznamenáva až 1 miliardu farebných odtieňov oproti 16 miliónom pri 8-bitovom zázname. Video sa tak dá jednoduchšie využívať na farebné kľúčovanie a rozsiahlejšie farebné úpravy. Videá môžu byť zaznamenávané priamo v HDR formáte HLG (Hybrid Log Gama) alebo s profilom DLog-M s plochou gama krivkou, ktorý umožňuje profesionálnu gradáciu farieb v postprodukcii. Záznam prebieha na internú kartu microSD v kompresii H.264/AVC alebo H.265/HEVC s kontajnerom MP4 alebo MOV. Fotky sú zaznamenávané s rozlíšením 20 Mpx vo formáte JPEG aj DNG, takže máte plnú kontrolu nad úpravami vo formáte RAW. Samozrejmá je možnosť nastavenia či korekcie expozičných parametrov za letu. Kamera je upevnená na novom trojosovom stabilizátore, ktorý zabezpečuje vynikajúcu stabilizáciu záberov vo všetkých podmienkach.

Zariadenie je v novej verzii vybavené pokročilým systémom senzorov, ktoré monitorujú okolie zo všetkých strán a v prípade nebezpečenstva kolízie s prekážkou let prerušia. Pri priblížení k prekážke alebo do blízkosti zeme vás zariadenie upozorní zvukovým signálom aj vizuálne na displeji a podáva informáciu o vzdialenosti. Prenos signálov a video streamu v rozlíšení 1080p sa realizuje simultánne v pásmach 2,4 a 5,8 GHz s dosahom vo voľnom priestranstve až 8 km. To zabezpečuje vysokú spoľahlivosť prenosu a odolnosť proti rušeniu, zariadenie dokáže okamžite bez prerušenia prechádzať medzi oboma pásmami. Zábery z pamäte v ovládači vo full HD rozlíšení možno bezprostredne zdieľať na internete či sociálnych sieťach.

Čo sa týka letových vlastností a režimov, je ponuka veľmi bohatá. Stabilizácia letu je úplne autonómna, takže po štarte, pokiaľ nebudete ničím hýbať, dron udržuje svoju presnú polohu aj výšku až do vybitia batérie. Ovládanie letu je preto veľmi jednoduché, predvolený je mód 2, takže na pravej páčke máte pohyb dopredu, dozadu, vľavo, vpravo, na ľavej stúpanie, klesanie a otáčanie vľavo, vpravo. Letové režimy sú tri, najvyšší je určený na športové lietanie. Pre začínajúcich používateľov a na filmovanie postačuje základný, ktorý umožňuje veľmi plynulé pohyby dronu počas filmovania. K dispozícii sú aj špeciálne režimy. Zlepšený sledovací systém Active Track 2 umožňuje presné sledovanie objektov alebo osôb s predikciou aj so sledovaním prekážok. Zariadenie umožňuje aj fotenie a skladanie panoramatických záberov, fotenie HDR skladaním expozícií, zaujímavé automatizované zábery naprogramovanej trate či pútavých miest, na ktorých ste krúžením dronu natočení aj s celým okolím. Efektné zábery možno vytvoriť aj pomocou funkcie Hyperlapse, ktorá počas naprogramovaného letu vytvára time lapse video.

Takýchto režimov je k dispozícii veľa, podstatné však je, že Mavic 2 Pro dokáže poskytnúť špičkovú kvalitu záznamu 4K videa s vynikajúcou stabilizáciou obrazu, ktorá je bez problémov použiteľná aj na profesionálnu produkciu. Na tieto účely existuje množstvo príslušenstva od tretích výrobcov, ktoré zahŕňa napríklad aj súpravu kvalitných neutrálnych sivých filtrov, dôležitých práve pri natáčaní. Stabilizačný systém dronu umožňuje lietanie aj v silnejšom vetre. Súčasťou ­softvéru je databáza obmedzených a zakázaných priestorov. V prípade, že sa pokúsite v takejto oblasti vzlietnuť, systém vás na to výrazne upozorní. Zariadenie je vybavené systémom automatického návratu. Pri podržaní tlačidla návratu dron vystúpi do výšky 20 m a vracia sa na miesto, odkiaľ vzlietol. Pri našom testovaní fungoval návrat s presnosťou asi 10 cm.

Ako som uviedol na začiatku, k dispozícii sme mali aj nový ovládač Smart Controller, ktorý sa dá dokúpiť aj samostatne a je kompatibilný s modelmi Mavic 2 Zoom, Mavic 2 Pro a Mavic 2 Enterprise. Hlavná výhoda ovládača je v tom, že ide o jednoducho použiteľné riešenie s veľmi kvalitným 5,5" full HD displejom so svietivosťou až 1000 cd/m2. To je, mimochodom, viac ako dvojnásobná svietivosť oproti akémukoľvek smartfónu. Displej sme vďaka tomu bez problémov používali aj za prudkého slnečného svetla. Ovládač je navyše vybavený veľkou nabíjateľnou batériou s kapacitou až 5000 mAh, ktorá udrží zariadenie v prevádzke až 2,5 hodiny, teda až 5 letov s plnou batériou dronu. Konštrukcia je robustná a výborne je vyriešená aj preprava. Ovládacie páčky sa vyskrutkujú, zasunú do puzdra v otočnej základni dvojitej antény a jej sklopením na zadnú stranu sú chránené pred stratou. Ovládač má predinštalované všetky potrebné aplikácie, je teda použiteľný ihneď po vybalení. Má vstavaný mikrofón aj reproduktor na streaming videa a je vybavený portom HDMI na prehrávanie H.264 a H.265 videa.

DJI Mavic 2 Pro v zostave s ovládačom Smart Controller je v súčasnosti jeden z najlepších dronov na poloprofesionálne natáčanie na trhu. Napriek vyššej cene sa vyznačuje veľmi dobrým pomerom úžitkovej hodnoty a ceny. Ide o špecializované riešenie pre ľudí, ktorí to s videom či fotením myslia vážne. Poskytuje vynikajúce foto- a videovýstupy pri zachovaní vysokej bezpečnosti pri používaní. Nájde uplatnenie aj v rôznych profesiách pri mapovaní územia, architektúry či prírody, plánovaní údržby pamiatok, parkov a v mnohých ďalších aplikáciách. Veľmi zaujímavé môže byť jeho využitie aj v pátracej a záchrannej službe, pri hľadaní osôb, kontrole rozsahu požiaru a podobne.

Parametre:

Kamera: snímač 1", 20 Mpx, ohnisková vzdialenosť ekvivalentná 28 mm, FOV 77°, svetelnosť F2,8, citlivosť pre video ISO 100 – 6400, pre foto ISO 100 – 12 800, elektronická uzávierka 8 s – 1/8000 s, video max.: 4K 30p, 2,7K 60p, FHD 120p, max. dátový tok 100 Mb/s, podpora 10-bit. video HLG, DLog-M, foto JPEG, DNG, video formát MP4/MOV (MPEG-4 AVC/H.264, HEVC/H.265), gimbal 3-osový s rozsahom sklon: -135 – 45°, otáčanie ± 100°, maximálna rýchlosť korekcie 120°/s, kvadrokoptéra: rozmery v zloženom stave: 214 × 91 × 84 mm, rozmery v rozloženom stave: 322 × 242 × 84 mm, vzletová hmotnosť 907 g, max. rýchlosť stúpania – klesania: 5 m/s – 3 m/s, max. rýchlosť 72 km/h, max. statický dostup: 6000 m, maximálna výdrž 31 minút, max. rýchlosť vetra 29 – 38 km/h, batéria Li-pol 15,4 V, 59,29 Wh, nabíjačka 17,6 V, 3,41 A, podporované karty: microSD UHS1 U3 do 128 GB

Cena kompletu: 1999 EUR, samostatne – Mavic 2 Pro:
1499 EUR, Smart Controller: 649 EUR 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Záznam 4K30p 10-bit. HDR, kvalita obrazu, ovládanie, letové vlastnosti, konštrukcia, ovládač

- Iba jedna batéria v balení

HODNOTENIE:

Obraz:                100 %
Ovládanie:          100 %
Výbava:              100 %
Príslušenstvo:     100 %
Vyhotovenie:       100 %

Celkovo:             100 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský, titulná fotografia Martin Do

Všetky autorove články
DJI Mavic kvadrokoptéra

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať