Image
6.8.2016 1 Comments

Recenzia: DENON DA300 USB / Streamovanie hudby vo vysokom rozlíšení

Kompaktný D/A prevodník so slúchadlovým zosilňovačom od renomovaného japonského výrobcu Denon dizajnom na prvý pohľad pripomína disk USB, ale veľmi kvalitný displej zapustený do matného skla a predovšetkým značka napovedajú, že ide o zariadenie pre audiofilov. Éra digitálnej hudby a predovšetkým rastúci záujem o zvuk vo vysokom rozlíšení si žiada adekvátne prístroje.

Výrobca si dal záležať na tom, aby streamer v tejto cenovej triede vzhľadom na veľmi kvalitný zvuk nekanibalizoval jeho modely  vyššej triedy a, samozrejme, aj ceny. Postaral sa o to už spomínaný dizajn a predovšetkým plastové telo. Napriek malým rozmerom  zariadenia sú vstupy a výstupy na zadnej stene prehľadne usporiadané a označené. Len výstupné konektory RCA mohli mať o pár milimetrov väčší rozstup, predsa len káblové koncovky v tejto kvalitatívnej triede bývajú robustnejšie. Zariadenie sa napája z externého spínaného zdroja.

Náplňou práce prevodníka DA-300 je čo najvernejšie rekonštruovať analógový zvuk z digitálnych navzorkovaných údajov. Podporovaná je 32-bitová hĺbka a maximálna vzorkovacia frekvencia 192 kHz. Prevodník sa snaží vyhladiť priebeh signálu tak, aby sa odstránili jemné „schodíky“ digitalizovaných vzoriek. Týka sa to predovšetkým klasického digitálneho zvuku so vzorkovacou frekvenciou 44,1 kHz a 16-bitovej hĺbky. Zjednodušene povedané, prevodník urobí upscaling na 192 kHz/32-bit. Vzdialenou analógiou je upscaling full HD videa na 4K. Použitá je technológia Advanced AL 32 Processing, teda rovnaká ako v prehrávačoch SACD od Denonu. Digitálny signál PCM bez ohľadu na to, či do zariadenia vstupuje cez optiku, SPDIF ­koaxiál, alebo USB, má hĺbku 24 bitov. Pri streamovaní cez USB DSD Over PCM, teda s jedno­bitovým vzorkovaním sú podporované aj najkvalitnejšie formáty DSD64 a DSD128.

Kvalitu zvuku sme testovali na domácom kine Yamaha v režime pure stereo, teda po vyradení všetkých signálových procesorov a takisto pomocou slúchadiel DENON AH-MM400. Porovnávali sme reprodukciu z CD, presnejšie zo súborov FLAC v kvalite 16-bit./44,1 kHz, ktoré sme z CD vytvorili. Počúvali sme rôzne žánre, albumy Amused to Death od Rogera Watersa, Aqualung od Jethro Tull, Dire Straits Brothers In Arms, ako aj Vivaldiho a Haydna. Výstup z prevodníka sa v porovnaní s „originálom“, hoci pri digitálne vzorkovanej hudbe len ťaž- ko možno hovoriť o origináli, zdal zvukovo čistejší a plnší. Pri vážnej hudbe bol dojem ešte sugestívnejší. To hovoríme o  reproduktoroch a zosilňovači Yamaha. Pri počúvaní cez slúchadlový výstup v kombinácii s uvedenými slúchadlami bol v reprodukcii takisto rozdiel, ale nie až taký citeľný.

Potom sme skúšali hudbu vo vysokom rozlíšení vrátane DSD128 (56 448 Mbit/s). Použili sme free vzorky zo stránky nórskeho vydavateľstva http://www.2l.no/hires/ Na ilustráciu, Mozartov Violin concerto in D major – Allegro v trvaní 9 a pol minúty má v tejto kvalite 750 MB, v kvalite CD (16-bit./44 kHz) 49 MB. A priepastný bol aj rozdiel v reprodukcii, jednoducho stojí to za to.

PARAMETRE

DAC: 32-bit./192 kHz PCM (opt./koax./USB) 24-bit./192 kHz
Frekvenčný rozsah: 2 Hz – 96 kHz (2 Hz – 20 kHz, ± 0,5 dB)
Dynamický rozsah: 105 dB
Odstup signálu od šumu: 112 dB
Max. skreslenie: 0,0018 %
Rozmery: 170 × 57 × 182 mm
Hmotnosť: 1,5 kg
Cena: 380 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Vynikajúci jasný a čistý zvuk, pri nahrávkach vo formáte DSD priam fantastický, jednoduchá konfigurácia a ovládanie, v tejto kvalitatívnej kategórii veľmi dobrá cena
- Nepresvedčivý zosilňovač pre slúchadlá

VERDIKT

Vynikajúce a relatívne cenovo dostupné riešenie pre milovníkov zvuku vo vysokom rozlíšení. Ak pre vás nie sú prioritou luxusné materiály, ale iba čo najvyššia ­kvalita zvuku, recenzované zariadenie vás rozhodne nesklame. Keby tak ešte bolo hliníkové puzdro s prémiovejším dizajnom, ale to už by bola iná aj cena.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

MSI GTX 1650 Gaming X: Tichá a hlavne úsporná grafika

20.06.2019 13:05

NVIDIA v rýchlom tempe vydáva jednu grafickú kartu za druhou. Najčerstvejšia GTX 1650 však zostane nejaký čas na dne low-endu a bude najlacnejším modelom v ponuke „zelených“. Na rozdiel od GTX 1660 a ...

Recenzie

MSI Infinite S: Malý počítač na veľké akcie

20.06.2019 12:58

O tom, že i herné desktopy môžu byť spratné zariadenia, sem-tam píšeme. A extra priestor na miniaturizáciu je najmä pri hotových návrhoch na mieru, ako je i koncept Infinity S. Ten má objem iba desať ...

Recenzie

Sony Cyber-shot DSC - RX10 IV / Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

12.06.2019 12:38

Sony DSC - RX10 IV je už štvrtá generácia legendárnej bridge kamery s 1" snímačom. Prvá a druhá generácia boli prioritne zamerané na video a vynikali výborným objektívom 24-200mm f2.8 s konštantnou sv ...

q

1 Comments

  1. to je dobre reakcia na: DENON DA300 USB / Streamovanie hudby vo vysokom rozlíšení
    6.8.2016 23:08
    ze ste to testovali na domacom kine ktore je priam stvorene na prehravanie stereozvuku. v kutiku duse dufam ze reciever vase domaceho kina nebol cenovkou nizsie ako ten da prevodnik co ste testovali.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá