DARPA vyvíja mozgový implantát s „vysokým rozlíšením“. Budeme posielať správy cez WhatsApp len pomocou myšlienok?

Technológie
1

Agentúra DARPA získala nové finančné prostriedky vo výške 65 miliónov dolárov, ktoré investuje do vývoja neurónových implantátov, ktoré umožnia ľudskému mozgu komunikovať priamo s počítačovými rozhraniami. V rámci programu NESD (Neural Engineering System Design) je zámerom vytvoriť rozhranie, ktoré by spojilo rozsiahlu sieť neurónových vlákien s implantátom v mozgovej kôre. Tieto snímače by boli schopné komunikácie v reálnom čase s cieľom porozumieť tomu, ako mozog spracúva a dekóduje hovorený jazyk, čo je proces v mozgu, ktorý je veľmi komplexný a automatický, a preto stále málo preskúmaný. Úlohou je vyvinúť neurónové implantáty s „vysokým rozlíšením“, ktoré zaznamenávajú signály až od jedného milióna neurónov. Hoci milión neurónov sa môže zdať veľa, v skutočnosti o predstavuje len malé percento z 86 miliárd neurónov v ľudskom mozgu.

Výskum sa má sústrediť na vizuálne vnímanie, sluchové vnímanie a vývoj protetiky schopnej dekódovať a interpretovať reč. Ak bude úsilie úspešné, môže priniesť prevrat do moderných technológií. Rozhranie mozog – počítač (BCI) môže pomôcť obnoviť funkcie mozgu po poranení, ale aj posielať správy napr. cez WhatsApp len pomocou myšlienok. Hardvér však musí byť dostatočne malý a neinvazívny, aby sa dal nosiť v každodennom živote.

Hoci DARPA nie je jediný subjekt, ktorý má záujem vyvinúť takéto mozgové implantáty, vďaka svojmu rozpočtu a akademickým spojeniam má najväčšie šance na úspech.

Zdroj: TechcrunchDarpa

 

Redakcia

Všetky autorove články
DARPA WhatsApp

1 komentár

V rámci programu reakcia na: DARPA vyvíja mozgový implantát s „vysokým rozlíšením“. Budeme posielať správy cez WhatsApp len pomocou myšlienok?

27.7.2017 10:07
V rámci programu NEST (Neural Ethical System Tactics) prebehol zámer predstavenia rozhrania, ktoré prirodzene pojí úplnú sieť komunikačných oblúkov v prítomnom čase s povrchmi v ľudskom tele. Tieto oblúky prítomnili komunikácie vo všímavosti kontaktu s cieľom porozumieť celistvosti, ako povrchy poja a prepájajú identifikačný jazyk, čo je proces na ploche, vzájomne je komplementárny a okamžitý, a preto stále tak vnímateľný. Úlohou je vyvinúť komunikačnú prítomnosť s úplným rozlíšením, ktorá vníma oblúky až na úroveň jednej štvrtiny septilióntiny okamihu povrchu. Aj keď jedna štvrtina septilióntiny okamihu povrchu sa môže zdať vzdialené, v okamžitej otvorenosti predstavuje len malé množstvo obrázkov povrchov v ľudskom tele.

Možnosti programu NEST (Neural Ethical System Tactics) dovoľujú sa dotýkať obrázkov bez dotyku v úplnom spektre vnímania, takže príčinnosť a následnosť je v súlade so zámerom a záberom, etického jednania.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať