DARPA vyvíja dočasný „štít“ proti koronavírusu, kým nebude hotová vakcína

1

Agentúra DARPA pracuje na vytvorení terapeutického „štítu“, ktorý by sa mohol hromadne vyrábať, aby poskytoval dočasnú ochranu ľuďom pred chorobami, ako je koronavírus, a posilňoval ich imunitu, kým sa nevyvinie skutočná vakcína. Mohol by takisto pomôcť spomaliť postup vírusov a získať čas pre preťažené nemocnice na celom svete.

Vedci pracujúci na Platforme na prevenciu pandémie (Pandemic Prevention Platform – PPP) sekvenujú tzv. B bunky jednej osoby, ktorá sa zotavila z COVID-19. B bunky vytvárajú protilátky, proteíny vytvorené ľudským imunitným systémom na boj proti konkrétnemu invazívnemu mikroorganizmu. Ak vedci dokážu úspešne sekvenovať B-bunky, dúfajú, že môžu vytvoriť terapiu, ktorá spôsobí, že ľudia si vytvoria arzenál protilátok proti COVID-19 skôr, ako dôjde k infekcii.

Osoba liečená touto terapiou nepodľahne tak ľahko nákaze a získa čas, kým bude zaočkovaná. Podľa webu DefenseOne môže byť táto terapia užitočná aj pre tých, ktorí už boli infikovaní vírusom. Podľa vedúceho projektu PPP by terapia mohla byť hotová už o tri mesiace. Väčšina odborníkov sa domnieva, že na vakcínu proti COVID-19 si budeme musieť počkať ešte 12 až 18 mesiacov.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
ochrana veda vyskum bezpečnosť

1 komentár

wtf, kde je slovencina? "Ak vedci dokážu úspešne sekvenovať B-bunky, dúfajú, že môžu vytvoriť terapiu,..." reakcia na: DARPA vyvíja dočasný „štít“ proti koronavírusu kým nebude hotová vakcína

16.3.2020 12:03
wtf, kde je slovencina? "Ak vedci dokážu úspešne sekvenovať B-bunky, dúfajú, že môžu vytvoriť terapiu,..."
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať