DARPA usporiadala vo Washingtone naháňačku s detektormi radiácie

Bezpečnosť
0

Nedávno bol vo Washingtone unesený odborník na genetiku a vláda USA nasadila celú armádu detektívov, aby zmarila pripravované sprisahanie a našla špinavú bombu. Našťastie ide o fiktívny scenár, vymyslený agentúrou DARPA na otestovanie programu SIGMA, v rámci ktorého sa vyvíjajú technológie na boj proti jadrovému terorizmu.

Jadrový terorizmus je jedna z najväčších hrozieb, ktorými sa zaoberajú bezpečnostné služby. Nejde len o hľadanie špinavých bômb, ktoré zahŕňajú rádioaktívne materiály rozptýlené medzi konvenčnými výbušninami, ale aj o pátranie po nelegálnych jadrových materiáloch v mestskom prostredí. To všetko si vyžaduje pokrytie priveľkého priestoru na to, aby sa to dalo uskutočniť pomocou fixných senzorov. Preto od roku 2014 DARPA pracuje na portabilnom senzorovom poli, založenom na lacných, ale veľmi účinných snímačoch radiácie, zoskupených do smartfónovej siete prepojenej na mestské, štátne a federálne úrady, ktoré by detegovali žiarenie gama a neutrónové žiarenie a vyhodnocovali informácie v reálnom čase.

Agentúra prvýkrát testovala senzorové pole SIGMA v New Yorku a New Jersey za použitia 100 senzorov. Do testu vo Washingtone však bola zapojená až tisícka senzorov a vyžadoval si účasť stoviek dobrovoľníkov. Išlo väčšinou o kadetov Reserve Officers' Training Corps (ROTC), kadetov z univerzít v okolí National Mall, námorníkov U. S. Naval Academy a personál DARPA. Tým boli poskytnuté údaje o únose vedca maskovanými mužmi a potom boli vyzbrojení detektormi a vyslaní na honbu za teroristami a záchranu vedca. Táto bojová hra predstavovala akciu s najväčším počtom mobilných detektorov rádioaktivity testovaných súčasne.

Podľa agentúry mal test pomôcť tímu SIGMA určiť, aké efektívne sú senzory ako uzly mobilnej siete pri zhromažďovaní a analyzovaní obrovského množstva streamovaných dát z plochy asi 13 km2. Výsledky testovania budú použité na spresnenie algoritmov pre verziu systému, ktorá by mala byť funkčná do roku 2018.

DARPA chce systém na súvislej ploche zahŕňajúcej celé mesto a celý región otestovať v priebehu budúceho roka.

Zdroj: newatlas.com

Redakcia

Všetky autorove články
DARPA

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať