DARPA pracuje na robotickom kopilotovi, ktorý bude pomáhať riadiť ľudskému pilotovi stíhačku, bombardér alebo Boeing 737

1

Piloti musia pred letom aj počas neho prejsť niekoľko kontrolných zoznamov a bezpečnostných protokolov, skontrolovať stav motora, výškomerov, svetiel, rôznych spínačov atd. Pritom počítače by ich mohli vykonať rýchlejšie, bezpečnejšie a efektívnejšie.

Na tejto úlohe pracuje výskumná skupina Pentagonu, ktorá nedávno demonštrovala úplne novú úroveň autonómie lietadiel, kde sa spája schopnosť ľudskej mysle riešiť problémy s počítačovými robotickými funkciami. Projekt agentúry DARPA sa volá Aircrew Labour in Cockpit Automation System alebo skrátene ALIAS.

Spomínané rutinné úkony sú nudné a odborníci sa nazdávajú, že robot by ich zvládol rýchlejšie a spoľahlivejšie. Preto sa v rámci ALIAS snažia vytvoriť akéhosi robotického kopilota, ktorý by pomáhal ľudskému pilotovi a mal by na starosti opakujúce sa postupy a kontroly.

ALIAS využíva dotykovú jednotku ovládanú pilotom a softvér na rozpoznávanie reči. Pilot tak môže pomocou dotykovej obrazovky alebo hlasovými príkazmi naviesť lietadlo na vykonávanie istých funkcií autonómne.

Najmä bojoví piloti by sa tak mohli zbaviť starostí s technickými záležitosťami a plne sa sústrediť na priebeh misie. Systém ALIAS sa dá integrovať do rôznych typov lietadiel – od bombardérov B-52 a veľkých civilných lietadiel až po helikoptéry. Bol už vyskúšaný v malých lietadlách, ako je Cessna 208 Caravan alebo Diamond DA42, ako aj vo vrtuľníkoch Bell UH-1. Systém je schopný učiť sa a zvládne pilotovanie lietadiel s jedným motorom, dvoma motormi alebo s rotorom.

Robotický kopilot vyvinutý spoločnosťou Aurora Flight Sciences už dokázal riadiť lietadlo Boeing 737 a pristáť s ním v leteckom simulátore.

Súčasné lietadlá sú vybavené množstvom senzorov, navigačných systémov a tzv. technológií fly-by-wire, ktoré im umožňujú, aby niektoré funkcie vykonávali samy. V systéme ALIAS však nezávislosť a rozhranie človek – stroj nadobúda úplne inú úroveň, výrazne sa zvyšuje množstvo nezávislých počítačových aktivít.

Zdroj: ScoutAviationcv

 

Redakcia

Všetky autorove články
DARPA robot

1 komentár

Nie som robot reakcia na: DARPA pracuje na robotickom kopilotovi, ktorý bude pomáhať ľudskému pilotovi stíhačku, bombardér alebo Boeing 737

17.7.2017 10:07
Spolocnost ESET sa distancuje od toho, ze by v bombarderoch spolupracovalo ako kopilot.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať