Image
13.9.2018 3 Comments

DARPA pracuje na projekte supervojaka budúcnosti. Dokáže napríklad telepaticky ovládať dron či bojovú stíhačku

Programy agentúry DARPA z oblasti neurovedy sa doteraz zameriavali na pomoc vojakom, ktorí sa vrátili z bojiska s postihnutím tela alebo mozgu. Išlo predovšetkým o vývoj protetických končatín, ktoré sú napojené na nervový systém, a mozgové implantáty, ktoré by mohli liečiť posttraumatickú stresovú poruchu.

No nedávno predstavitelia agentúry, ktorá v týchto dňoch oslávila svoje 60. výročie, vytýčili ďalší cieľ – vyvinúť technológie, ktoré by vojakom dali super schopnosti. Rôzne metódy vzdialenej stimulácie mozgových vĺn, ako aj priamo implantované mikročipy by pomohli vytvoriť takzvaného supervojaka budúcnosti.

„Bojovníci potrebujú nové druhy rozhrania na spoluprácu so strojmi,“ hovorí Al Emondi, manažér najnovšieho neurotechnologického programu DARPA. „Ale väčšina doteraz vyvinutých technológií si vyžaduje chirurgický zákrok.“ Preto sa bude v rámci nového programu Next-Generation Nonsurgical Neurotechnology (N3) financovať výskum technológií, ktoré dokážu prenášať signály medzi mozgom a externým zariadením bez toho, aby bolo potrebné implantovať nejaké prístroje do tela používateľa.

Pracovať sa bude na novom rozhraní človek – počítač, ktoré umožní vojakom vytvoriť obojsmerné spojenie so zbraňovými systémami. Web Defense One nedávno informoval o čipe implantovanom do mozgu, ktorý umožní ovládať mysľou zbraňové systémy, napríklad roj dronov. 

Technológia, ktorá vzíde z programu N3, by podľa Justina Sancheza, riaditeľa Úradu pre biologické technológie DARPA, mohla nájsť uplatnenie aj v spotrebných produktoch. „Mohlo by to vyústiť do vzniku nových priemyselných odvetví,“ povedal.

V rámci programu N3 budú výskumníci pracovať v dvoch prúdoch – jeden tím bude rozvíjať úplne neinvazívne technológie, druhý minimálne invazívne technológie (v medicíne sa pod týmto termínom chápe laparoskopická chirurgia). DARPA však nechce, aby jej nové mozgové technológie vyžadovali čo i len malý rez. Takéto technológie sa môžu dostať do organizmus v podobe injekcie, pilulky alebo dokonca nosového spreja.

DARPA očakáva, že na konci štvorročného programu budú vedci pripravení predviesť svoje technológie v „úlohách dôležitých z hľadiska obrany“. Napríklad demonštrovať možnosť používania mozgových signálov na pilotovanie dronu alebo ovládanie bojového lietadla v simulátore. Nadväzuje sa tak na výskum z roku 2015, v ktorom ochrnutá žena ovládala virtuálnu stíhačku F-35 vďaka mozgovému implantátu.

DARPA vraj už dokázala zlepšiť interakciu medzi pilotom a simulovanou stíhačkou, aby umožnila operátorovi, tentoraz paralyzovanému mužovi, nielen vysielať, ale aj prijímať signály z lietadla. „Signály z lietadiel môžu byť doručené zasa priamo do mozgu, takže mozog operátora [alebo pilota] môže vnímať aj okolie lietadla prostredníctvom jeho senzorov,“ povedal Sanchez.

V podstate je rozdiel medzi „mozgovým joystickom“, umožňujúcim na diaľku ovládať mysľou lietadlo, a skutočným telepatickým rozhovorom s viacerými stíhačkami alebo dronmi o tom, čo sa deje v ich okolí. Emondi hovorí, že v budúcnosti by sa táto technológia dala využiť v „aktívnej kybernetickej obrane“. No všetko, čo sa vyvinie v programe N3, bude iba dôkazom koncepcie a bude potrebné schválenie regulačných úradov skôr, ako by to mohla začať používať armáda, prípadne aj široká verejnosť.

Zdroj: spectrum.ieee.orgdefenseone.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 7

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

Technológie

Google Translate môže pomocou fotoaparátu smartfónu okamžite zistiť jazyk textu

12.07.2019 00:25

Služba Google Translate už dokáže po nasmerovaní fotoaparátu smartfónu rozpoznať jazyk textu, aj keď vy sami neviete, aký jazyk čítate. Google Translate vďaka schopnosti počítačového videnia zvládne ...

q

3 Comments

 1. Palec hore reakcia na: DARPA pracuje na projekte supervojaka budúcnosti. Dokaže napríklad telepaticky ovládať dron či bojovú stíhačku
  17.9.2018 10:09
  Uz iba toto potrebujeme, supervojakou, plasty v oceanoch a rychlejsie pripojenie k internetu a aby som nezabudol samozrejme este kolonizovat Mars, aby hornych 10000 malo kam chodit na dovolenku.

  Dakujeme !!!
  Reagovať
  • RE: Palec hore reakcia na: Palec hore
   17.9.2018 13:09
   Viem pane, vy potrebujete iba cigansku a pivo s borovickou.
   Reagovať
   • RE: RE: Palec hore reakcia na: RE: Palec hore
    17.9.2018 14:09
    a este ten rychlejsi internet ste zabudli pane.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá