Image
29.12.2017 0 Comments

DARPA financuje vývoj „nehacknuteľného“ systému Morpheus

Vedenie kybernetickej vojny je jeden z čoraz väčších problémov sveta – v roku 2017 došlo k niekoľkým ďalekosiahlym útokom. Verejné „hackatony“ a vypísanie odmien môžu pomôcť odstrániť niektoré zraniteľnosti, ale to všetko nestačí na ochranu mimoriadne citlivých informácií, ktorými disponujú niektoré organizácie, ako je napr. Ministerstvo obrany USA.

Preto v rámci programu agentúry DARPA zameraného na zlepšenie kybernetickej bezpečnosti a s rozpočtom vo výške 50 miliónov dolárov vedci z Michiganskej univerzity vyvíjajú bezpečnostný systém zapracovaný do hardvéru, o ktorom tvorcovia tvrdia, že je „nehacknuteľný“.

Kyberútoky pútali nebývalú pozornosť verejnosti v máji, keď ransomvérový červ nazvaný WannaCry infikoval viac ako 300 000 počítačov po celom svete. Malvér zneužíval zraniteľnosť v starších verziách operačného systému Windows, zašifroval súbory na postihnutých zariadeniach a potom za získanie prístupu k údajom požadoval vyplatenie výkupného v bitcoinoch.

Vírusu sa podarilo zablokovať množstvo počítačov významných nemocníc, bánk, firiem a policajných jednotiek. Sotva o mesiac neskôr vírus NotPetya, zrejme ruského pôvodu, takisto vymazával údaje v infikovaných počítačoch.

Útoky takéhoto druhu zvyčajne umožnia zadné vrátka v softvéri a DARPA určila v rámci svojho programu sedem tried hardvérových slabín, ktorých oprava by zatvorila takmer polovicu softvérových zadných vrátok. Tieto zraniteľnosti zahŕňajú prístupové oprávnenia a privilégiá, chyby vyrovnávacej pamäte, správy zdrojov, chyby v šifrovaní, úniky informácií či numerické chyby. DARPA chce tieto záležitosti opraviť do piatich rokov.

V programe SSITH (System Security Integrated Through Hardware and Firmware) bolo udelených 9 grantov vrátane finančných prostriedkov vo výške 3,6 milióna dolárov projektu michiganských vedcov nazvanému Morpheus.

Na zabránenie hackerským útokom vedci navrhli hardvér, ktorý pravidelne a náhodne poprehadzuje dáta v počítači a zničí staršie verzie, ak je to možné. V takomto prípade, ak sa hackerom aj podarí nájsť cestu k citlivým údajom, tie môžu byť presunuté skôr, než k nim získajú prístup.

Podľa vedúceho projektu Morpheus Todda Austina sa umiestnenie údajov v bežných systémoch obyčajne nemení. Keď teda útočníci vyriešia rébus, ako sú dáta chránené, a nájdu chybu v zabezpečení, ostatné je pre nich už hračka. „My však chceme urobiť z počítača neriešiteľný rébus,” hovorí Austin. „Je to, akoby ste skladali Rubikovu kocku a tá by sa pri každom žmurknutí náhodne prehádzala.“

Vedci tvrdia, že vďaka tomuto mechanizmu bude funkčný počítač Morpheus schopný brániť sa aj pred hrozbami, ktoré ešte neboli identifikované.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

7 nm procesory AMD Zen 2 prídu v roku 2019

22.05.2018 00:25

AMD v súčasnosti dodáva na trh 12 nm procesory a jeho generálna riaditeľka Lisa Su tvrdí, že spoločnosť je už takmer pripravená na prechod na 7 nm výrobu. Nová architektúru Zen 2 bude súčasťou 7 nm pr ...

Technológie

Americké námorníctvo bude pomocou umelej inteligencie hľadať malvér v šifrovanej komunikácii

22.05.2018 00:20

Pentagon spolupracuje s veľkými technologickými vývojármi, ktorí používajú umelú inteligenciu a cloud computing na odhaľovanie kybernetických útokov protivníka ukrytých v šifrovanej webovej prevádzke. ...

Technológie

Aktuálna tema: Ako kriminalisti a súdni znalci skúmajú zabavené mobily a počítače

22.05.2018 00:15

Informácie uložené v mobilných telefónoch, počítačoch a tabletoch sa stávajú čoraz dôležitejším dôkazným materiálom, bez ohľadu na to či bol kriminálny čin spáchaný prostredníctvom informačných techno ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button

Socialize