Image
29.12.2017 0 Comments

DARPA financuje vývoj „nehacknuteľného“ systému Morpheus

Vedenie kybernetickej vojny je jeden z čoraz väčších problémov sveta – v roku 2017 došlo k niekoľkým ďalekosiahlym útokom. Verejné „hackatony“ a vypísanie odmien môžu pomôcť odstrániť niektoré zraniteľnosti, ale to všetko nestačí na ochranu mimoriadne citlivých informácií, ktorými disponujú niektoré organizácie, ako je napr. Ministerstvo obrany USA.

Preto v rámci programu agentúry DARPA zameraného na zlepšenie kybernetickej bezpečnosti a s rozpočtom vo výške 50 miliónov dolárov vedci z Michiganskej univerzity vyvíjajú bezpečnostný systém zapracovaný do hardvéru, o ktorom tvorcovia tvrdia, že je „nehacknuteľný“.

Kyberútoky pútali nebývalú pozornosť verejnosti v máji, keď ransomvérový červ nazvaný WannaCry infikoval viac ako 300 000 počítačov po celom svete. Malvér zneužíval zraniteľnosť v starších verziách operačného systému Windows, zašifroval súbory na postihnutých zariadeniach a potom za získanie prístupu k údajom požadoval vyplatenie výkupného v bitcoinoch.

Vírusu sa podarilo zablokovať množstvo počítačov významných nemocníc, bánk, firiem a policajných jednotiek. Sotva o mesiac neskôr vírus NotPetya, zrejme ruského pôvodu, takisto vymazával údaje v infikovaných počítačoch.

Útoky takéhoto druhu zvyčajne umožnia zadné vrátka v softvéri a DARPA určila v rámci svojho programu sedem tried hardvérových slabín, ktorých oprava by zatvorila takmer polovicu softvérových zadných vrátok. Tieto zraniteľnosti zahŕňajú prístupové oprávnenia a privilégiá, chyby vyrovnávacej pamäte, správy zdrojov, chyby v šifrovaní, úniky informácií či numerické chyby. DARPA chce tieto záležitosti opraviť do piatich rokov.

V programe SSITH (System Security Integrated Through Hardware and Firmware) bolo udelených 9 grantov vrátane finančných prostriedkov vo výške 3,6 milióna dolárov projektu michiganských vedcov nazvanému Morpheus.

Na zabránenie hackerským útokom vedci navrhli hardvér, ktorý pravidelne a náhodne poprehadzuje dáta v počítači a zničí staršie verzie, ak je to možné. V takomto prípade, ak sa hackerom aj podarí nájsť cestu k citlivým údajom, tie môžu byť presunuté skôr, než k nim získajú prístup.

Podľa vedúceho projektu Morpheus Todda Austina sa umiestnenie údajov v bežných systémoch obyčajne nemení. Keď teda útočníci vyriešia rébus, ako sú dáta chránené, a nájdu chybu v zabezpečení, ostatné je pre nich už hračka. „My však chceme urobiť z počítača neriešiteľný rébus,” hovorí Austin. „Je to, akoby ste skladali Rubikovu kocku a tá by sa pri každom žmurknutí náhodne prehádzala.“

Vedci tvrdia, že vďaka tomuto mechanizmu bude funkčný počítač Morpheus schopný brániť sa aj pred hrozbami, ktoré ešte neboli identifikované.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Polariton - nová forma „molekulárneho“ svetla s 3 fotónmi nájde využitie v kvantovej kryptografii

21.02.2018 00:25

Pred piatimi rokmi fyzici z Harvardu a MIT udivili svet najprv tým, že donútili dvojicu fotónov, aby navzájom spolupracovali spôsobom, ktorý sa dovtedy zdal nemožný. Teraz sa pokúsili pridať tretí fot ...

Technológie

Kam sa hrabú američania. Ruské autonómne vozidlo zvládne sneh aj mráz

21.02.2018 00:20

Ruský vyhľadávací portál Yandex nedávno zverejnil video zachytávajúce jeho robotické auto jazdiace po zasnežených moskovských uliciach. Yandex.Taxi je autonómna Toyota Prius, ktorá sa podľa blogu spol ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá